Themes - Twenty Twenty-Two - en to hu translation catalogue (186 entries)

en: $150
hu: 150 $

en: $25
hu: 25 $

en: $75
hu: 75 $

en: 404 content
hu: 404 hibaoldal tartalma

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
hu: <em>Röpdösés</em>, madarakkal kapcsolatos mulandóságok gyűjteménye

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
hu: <em>Tengelic </em><br><em>&amp; Veréb</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
hu: <em>A keltető</em>: blog a madárleső kalandjaimról

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
hu: <em>Csicsergés</em>, egy film <br>hobbimadarászokról.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
hu: <em>Madárfigyelés</em><br> <em>a kertben</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
hu: Egy gyönyörű madár meglepő színű tollakkal.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
hu: Film hobbi madarászokról, különböző madarak katalógusa, párosítva az általuk keltett hangokkal. Minden madár tudományos névvel van felsorolva, így a dolgok hivatalosabbnak tűnnek.

en: A podcast about birds
hu: Podcast madarakról

en: A trouble of hummingbirds
hu: A kolibrik problémája

en: About page links
hu: Névjegy oldal linkjei

en: About page links (dark)
hu: Névjegy oldal linkjei (sötét)

en: About page on solid color background
hu: Névjegy oldal egyszínű háttérrel

en: About page with large image and buttons
hu: Névjegy oldal nagy képpel és gombokkal

en: About page with media on the left
hu: Névjegy oldal médiával a bal oldalon

en: About page with media on the right
hu: Névjegy oldal médiával a jobb oldalon

en: About the hosts
hu: A házigazdákról

en: About us
hu: Rólunk

en: An icon representing binoculars.
hu: Távcsövet ábrázoló ikon.

en: An illustration of a bird in flight
hu: Repülő madarat mutató illusztráció

en: An image of a bird flying
hu: Egy repülő madár képe

en: Blog footer
hu: Blog lábléce

en: Blog posts with left sidebar
hu: Blogbejegyzések bal oldalsávval

en: Blog posts with right sidebar
hu: Blogbejegyzések jobb oldalsávval

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
hu: A szilárd alapokra épülő Twenty Twenty-Two (2022) azt az elképzelést teszi magáévá, hogy mindenki megérdemel egy igazán egyedi weboldalt. A téma finom stílusait a madarak sokfélesége és sokoldalúsága ihlette: tipográfiája könnyű, de erős, színpalettája a természetből merít, elrendezési elemei pedig finoman helyezkednek el az oldalon. A Twenty Twenty-Two igazi gazdagsága a testreszabás lehetőségében rejlik. A sablon úgy készült, hogy kihasználja a WordPress 5.9-ben bevezetett teljes webhelyszerkesztési (Full Site Editing) funkciókat, ami azt jelenti, hogy a színek, a tipográfia és a webhely minden egyes oldalának elrendezése személyre szabható az Ön elképzelésének megfelelően. A sablon több tucat blokkmintát is tartalmaz, amelyek néhány kattintással professzionálisan megtervezett elrendezések széles skálája felé nyitnak utat. Függetlenül attól, hogy egyoldalas webhelyet, blogot, üzleti webhelyet vagy portfóliót épít, a Twenty TwentyTwo-val olyan webhelyet hozhat létre, amely egyedülálló az Öné.

en: Buy Tickets
hu: Jegyvásárlás

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
hu: Középre igazított fejléc navigációval, közösségi linkekkel és lazacszínű háttérrel

[ctx: Color name]
en: Background
hu: Háttér

[ctx: Color name]
en: Foreground
hu: Előtér

[ctx: Color name]
en: Primary
hu: Elsődleges

[ctx: Color name]
en: Secondary
hu: Másodlagos

[ctx: Color name]
en: Tertiary
hu: Harmadlagos

[ctx: Custom template name]
en: Blank
hu: Üres

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
hu: Oldal (nagy fejléc)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
hu: Oldal (elválasztók nélkül)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
hu: Egyetlen bejegyzés (elválasztók nélkül)

en: Dark footer with title and citation
hu: Sötét lábléc címmel és idézettel

en: Date
hu: Dátum

en: Default footer
hu: Alapértelmezett lábléc

en: Default header
hu: Alapértelmezett fejléc

en: Default posts
hu: Alapértelmezett bejegyzések

en: Divider with image and color (dark)
hu: Elválasztó képpel és színnel (sötét)

en: Divider with image and color (light)
hu: Elválasztó képpel és színnel (világos)

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
hu: Előtér és háttér

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
hu: Előtér és másodlagos

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
hu: Előtér és harmadlagos

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
hu: Elsődleges és háttér

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
hu: Elsődleges és másodlagos

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
hu: Elsődleges és harmadlagos

en: Extended Trailer
hu: Kibővített előzetes

en: Falcon
hu: Sólyom

en: Featured
hu: Kiemelt

en: Featured posts
hu: Kiemelt bejegyzések

en: Featuring
hu: Közreműködik

en: February, 12 2021
hu: 2021. február 12

[ctx: First item in a numbered list.]
en: 1
hu: 1.

[ctx: Font family name]
en: System Font
hu: Rendszer betűtípusa

en: Footer with logo and citation
hu: Lábléc logóval és idézettel

en: Footer with navigation and citation
hu: Lábléc navigációval és idézettel

en: Footer with navigation and copyright
hu: Lábléc navigációval és szerzői joggal

en: Footer with query, featured images, title, and citation
hu: Lábléc lekérdezéssel, kiemelt képekkel, címmel és idézettel

en: Footer with query, title, and citation
hu: Lábléc lekérdezéssel, címmel és idézettel

en: Footer with social links and copyright
hu: Lábléc közösségi linkekkel és szerzői joggal

en: Footer with text, title, and logo
hu: Lábléc szöveggel, címmel és logóval

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
hu: Lábléc címmel, szlogennel és közösségi linkekkel sötét háttéren

en: Footers
hu: Láblécek

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
hu: Átlós: háttér – másodlagos

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
hu: Átlós: háttér – harmadlagos

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
hu: Átlós: elsődleges – előtér

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
hu: Átlós: másodlagos – háttér

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
hu: Átlós: harmadlagos – háttér

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
hu: Függőleges: másodlagos – háttér

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
hu: Függőleges: másodlagos – harmadlagos

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
hu: Függőleges: harmadlagos – háttér

en: Grid of image posts
hu: Képbejegyzésrács

en: Grid of posts
hu: Bejegyzésrács

en: Grid of posts with left sidebar
hu: Bejegyzésrács bal oldalsávval

en: Header with centered logo
hu: Fejléc középen logóval

en: Header with centered logo and black background
hu: Fejléc középen logóval és fekete háttérrel

en: Header with image background
hu: Fejléc képháttérrel

en: Header with image background and overlay
hu: Fejléc képháttérrel és fedőréteggel

en: Header with tagline
hu: Fejléc szlogennel

en: Headers
hu: Fejlécek

en: Heading and bird image
hu: Címsor és madárkép

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
hu: Támogassa növekvő közösségünket Galamb szintű csatlakozással. Támogatása segít íróink fizetésében, és hozzáférést kap exkluzív hírlevelünkhöz.

en: Hummingbird
hu: Kolibri

en: Hummingbird illustration
hu: Kolibri illusztráció

en: Illustration of a bird flying.
hu: Repülő madarat ábrázoló illusztráció.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
hu: Ágon ülő madarat ábrázoló illusztráció.

en: Illustration of a flying bird
hu: Repülő madarat ábrázoló illusztráció

en: Illustration of a flying bird.
hu: Repülő madarat ábrázoló illusztráció.

en: Image of a bird on a branch
hu: Ágon ülő madár képe

en: Image with caption
hu: Kép felirattal

en: Irregular grid of posts
hu: Szabálytalan bejegyzésrács

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
hu: Csatlakozz Veréb szinten és tagja madárcsapatunknak! Megkapod hírlevelünket, valamint egy madártűt, amelyet büszkén viselhetsz, ha a természetben jársz.

en: Join my mailing list
hu: Csatlakozz a levelezőlistámhoz

en: Join our mailing list
hu: Csatlakozz a levelezőlistánkhoz

en: Large header with dark background
hu: Nagy fejléc sötét háttérrel

en: Large list of names
hu: Nagy névsor

en: Large post titles
hu: Nagy bejegyzéscímek

en: Latest posts
hu: Legutóbbi bejegyzések

en: Layered images with duotone
hu: Kéttónusú réteges képek

en: Learn More
hu: Tudj meg többet

en: Learn about my process
hu: Ismerd meg a folyamatomat

en: List of events
hu: Eseménynaptár

en: Listen on Spotify
hu: Hallgasd a Spotify-on

en: Listen on iTunes Podcasts
hu: Hallgasd az iTunes Podcastokon

en: Location
hu: Hely

en: Logo and navigation header
hu: Logó és navigációs fejléc

en: Logo and navigation header with gray background
hu: Logó és navigációs fejléc szürke háttérrel

en: Logo featuring a flying bird
hu: Repülő madarat ábrázoló logó

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
hu: Logó, navigáció és eltolt szlogen a fejlécben

en: Logo, navigation, and social links header with black background
hu: Logó, navigáció és közösségi linkek a fejlécben fekete háttérrel

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
hu: 2022. május 14., 19:00<br>Vintagé Színház,<br> 245 Arden Road<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
hu: 2022. május 14., 18 óra

en: May 16th, 2022, 6 PM
hu: 2022. május 16., 18 óra

en: May 18th, 2022, 7 PM
hu: 2022. május 18., 19 óra

en: May 20th, 2022, 6 PM
hu: 2022. május 20., 18 óra

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
hu: Szia! A nevem Angelo, és én vezetem ezt a blogot. Portlandben születtem, jelenleg pedig New York állam felső részén élek. Felismerhetsz olyan kiadványokról, mint az <a href="#">Eagle Beagle</a> és a <a href="#">Mourning Dive</a> . A megélhetésért írok.<br><br> Ezt a blogot általában arra használom, hogy kiterjedt listákat soroljak fel madarakról és egyéb érdekes dolgokról. Ha hibát találsz valamelyik listában, tartsd meg magadnak.<br><br> Ha nem ez a teád, <a href="#">akkor mindenképpen ezt ajánlom</a>. A kedvencem.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
hu: Szia! A nevem Angelo, és megtaláltad az utat a blogomhoz. Számos témáról írok, mostanában pedig a jövő évre vonatkozó reményeimet osztom meg.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
hu: Ó szia! A nevem Doug, és Ön megtalálta az utat a webhelyemre. Lelkes madárleső vagyok, és a saját rádióműsoromat is sugárzom kedd esténként 23:00-kor (EDT).

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
hu: Ó, szia! A nevem Edvard, és megtaláltad az utat a webhelyemre. Lelkes madárleső vagyok, és minden kedd este 23:00-kor közvetítem a saját rádióműsoromat. Hallgass bele valamikor!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
hu: Ó hello! A nevem Emery, és megtaláltad az utat a webhelyemre. Lelkes madárleső vagyok, és a saját rádióműsoromat is sugárzom kedd esténként, EDT 23:00-kor.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
hu: Szia! A nevem Jesús, és megtaláltad az utat a weboldalamra. Lelkes madárleső vagyok, és a saját rádióműsort is közvetítek kedd esténként, a keleti parti idő szerint 23:00-kor.

en: POSTS
hu: BEJEGYZÉSEK

en: Page layout with image and text
hu: Oldalelrendezés képpel és szöveggel

en: Page layout with image, text and video
hu: Oldalelrendezés képpel, szöveggel és videóval

en: Page layout with two columns
hu: Oldalelrendezés két oszloppal

en: Pages
hu: Oldalak

en: Painting of ducks in the water.
hu: Vízen úszó kacsákat ábrázoló festmény.

en: Pigeon
hu: Galamb

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
hu: Játssz vezető szerepet közösségünkben Sólyom szintű csatlakozással. Ezzel a szinttel helyet kapsz vezető testületünkben, ahol segíthetsz a jövőbeli madármegfigyelő expedíciók megtervezésében.

en: Poster with right sidebar
hu: Poszter jobb oldalsávval

en: Pricing table
hu: Árazás

en: Proudly powered by %s
hu: Büszke üzemeltető: %s

en: Purchase my work
hu: Vásárold meg a munkámat

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Read about me
hu: Olvasnivaló rólam

en: Read more
hu: További információ

en: SCREENING
hu: SZŰRÉS

en: Screening
hu: Szűrés

en: Search
hu: Keresés

[ctx: Second item in a numbered list.]
en: 2
hu: 2.

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
hu: TBD [to be determined; meghatározandó]

en: Simple blog posts
hu: Egyszerű blogbejegyzések

en: Simple dark about page
hu: Egyszerű sötét névjegy oldal

en: Small header with dark background
hu: Kis fejléc sötét háttérrel

en: Sparrow
hu: Veréb

en: Speaker Series
hu: Előadás-sorozat

en: Subscribe callout
hu: Feliratkozási felhívás

en: Support my studio
hu: Támogasd a stúdiómat

en: Support the show
hu: Támogasd a műsort

en: Swoop
hu: Lecsapás

en: Tags
hu: Címkék

en: Take a class
hu: Vegyél egy órát

[ctx: Template part name]
en: Footer
hu: Lábléc

[ctx: Template part name]
en: Header
hu: Fejléc

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
hu: Fejléc (sötét, nagy)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
hu: Fejléc (sötét, kicsi)

en: Text-based grid of posts
hu: Szövegalapú bejegyzésrács

en: Text-only header with green background
hu: Csak szöveges fejléc zöld háttérrel

en: Text-only header with salmon background
hu: Csak szöveges fejléc lazacszínű háttérrel

en: Text-only header with tagline and black background
hu: Csak szöveges fejléc szlogennel és fekete háttérrel

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
hu: Nagy Színház<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
hu: Remek Színház<br>120 River Road<br>Rainfall, NH

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
hu: Vintagé Színház<br>245 Arden Road<br>Gardenville, NH

[ctx: Third item in a numbered list.]
en: 3
hu: 3.

en: This page could not be found. Maybe try a search?
hu: Ez az oldal nem található. Esetleg megpróbálkozol egy kereséssel?

en: Title and button header
hu: Cím és gomb a fejlécben

en: Title, navigation, and social links header
hu: Cím, navigáció és közösségi linkek a fejlécben

en: Two images with text
hu: Két kép szöveggel

en: Video trailer
hu: Videóelőzetes

en: Video with header and details
hu: Videó fejléccel és részletekkel

en: WELCOME
hu: ÜDVÖZÖLJÜK

en: Watch birds<br>from your inbox
hu: Figyelj madaradat<br> a postaládádból

en: Watch our videos
hu: Nézd meg a videóinkat

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
hu: Szélhámos madarászok csoportja vagyunk. Köztudott, hogy átsurranunk a kerítéseken, átmászunk a falakon, és általában mindenhová behatolunk, hogy megfigyelhessük a legritkább madarakat.

en: Welcome to<br>the Aviary
hu: Isten hozott<br>a röpdében

en: Wide image with introduction and buttons
hu: Széles kép bevezetővel és gombokkal

[ctx: label]
en: Search
hu: Keresés

en: the WordPress team
hu: a WordPress csapata

en: © Site Title
hu: © Weboldal címe
