Themes - Twenty Twenty-Four - en to cs_CZ translation catalogue (334 entries)

en: &copy;
cs_CZ: Autorská práva

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
cs_CZ: <em>Études</em> se neomezuje pouze na minulost – nadcházejí nás nejmodernější designy, které utvářejí náš dnešní svět.

en: A collection of full page layouts.
cs_CZ: Soubor celostránkových rozvržení.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
cs_CZ: Rampa podél zakřivené stěny v muzeu Kiasma v Helsinkách, Finsko

en: About
cs_CZ: O nás

en: About the author
cs_CZ: O autorovi

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
cs_CZ: Prázdné schodiště pod šikmou střechou v Darling Harbour v australském Sydney

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
cs_CZ: Společnost Études nabízí komplexní řešení v oblasti poradenství, řízení, navrhování a výzkumu. Naší vizí je stát v čele architektonických inovací a podporovat globální komunitu architektů a nadšenců, které spojuje vášeň pro tvorbu prostorů. Každý architektonický projekt je příležitostí k utváření budoucnosti.

en: Arrow icon
cs_CZ: Ikona šipky

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
cs_CZ: Umělecká galerie Ontaria, Toronto, Kanada

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Building exterior in Toronto, Canada
cs_CZ: Exteriér budovy v Torontu, Kanada

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
cs_CZ: Přihlásit se k odběru

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
cs_CZ: Přihlásit se k odběru

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
cs_CZ: Přihlásit se k odběru

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
cs_CZ: O nás

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
cs_CZ: Stáhněte si aplikaci

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
cs_CZ: Jak to funguje

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
cs_CZ: O nás

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
cs_CZ: Zarezervujte si místo

en: Careers
cs_CZ: Kariéra

en: Checkmark
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
cs_CZ: Akcent / Pět

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
cs_CZ: Akcent / Tři

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
cs_CZ: Akcent / Dva

[ctx: Color name]
en: Base
cs_CZ: Základna

[ctx: Color name]
en: Base / 2
cs_CZ: Základní úroveň / 2

[ctx: Color name]
en: Base / Two
cs_CZ: Základna / Dva

[ctx: Color name]
en: Contrast
cs_CZ: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
cs_CZ: Kontrast / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
cs_CZ: Kontrast / 3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
cs_CZ: Kontrast / Tři

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
cs_CZ: Kontrast / Dva

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Contact
cs_CZ: Kontakt

en: Contact Us
cs_CZ: Kontaktujte nás

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
cs_CZ: Études je průkopnická firma, která hladce spojuje kreativitu a funkčnost a tím přepisuje standardy architektonické dokonalosti.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
cs_CZ: Číslo stránky Název

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
cs_CZ: Stránka s postranním panelem

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
cs_CZ: Stránka s velkým obrázkem

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
cs_CZ: Jednostránkový s postranním panelem

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
cs_CZ: Zanecháváme nesmazatelnou stopu v krajině zítřka.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
cs_CZ: Obnovená Art Gallery má v úmyslu přetvořit kulturní scénu Toronta a stát se centrem uměleckého vyjádření, zapojení komunity a architektonickým skvostem. Projekt rozšíření a renovace vzdává hold bohaté historii Art Gallery a zároveň se otevírá budoucnosti, čímž zajišťuje, že galerie zůstane zdrojem inspirace.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
cs_CZ: S důrazem na detail a snahou o dokonalost vytváříme prostory, které inspirují, povznášejí a obohacují životy těch, kdo v nich žijí.

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
cs_CZ: Generální ředitel, Greenprint

en: Designed with %1$s
cs_CZ: Navrženo s %1$s

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
cs_CZ: Černá a pastelově modrá

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
cs_CZ: Černá a rezavá

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
cs_CZ: Černá a šalvějová

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
cs_CZ: Černá a pískovec

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
cs_CZ: Černobílé

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
cs_CZ: Tmavě šedá a skořicová

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
cs_CZ: Tmavě šedá a olivová

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
cs_CZ: Tmavě šedá a ocelová

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
cs_CZ: Tmavě šedá a ořechová

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
cs_CZ: Tmavě šedá a bílá

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
cs_CZ: Od tmavě rezavé po béžovou

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
cs_CZ: Oranžová a bílá

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
cs_CZ: Přístup k 20 exkluzivním <em>článkům Études</em> měsíčně.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
cs_CZ: Přístup k 5 exkluzivním <em>článkům z rubriky Études</em> měsíčně.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
cs_CZ: Exkluzivní přístup k aplikaci <em>Études</em> pro iOS a Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
cs_CZ: Exkluzivní přístup k aplikaci <em>Études</em> pro iOS a Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
cs_CZ: Exkluzivní a neomezený přístup k <em>Článkům Études</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
cs_CZ: Týdenní tištěné vydání.

en: Financial apps for families
cs_CZ: Finanční aplikace pro rodiny

en: Follow
cs_CZ: Sledovat

[ctx: Font family name]
en: Cardo
cs_CZ: Cardo Cardo

[ctx: Font family name]
en: Instrument Sans
cs_CZ: Nástroj bez

[ctx: Font family name]
en: System Sans-serif
cs_CZ: Bezpatkové písmo System

[ctx: Font family name]
en: System Serif
cs_CZ: Systémové serifové písmo

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
cs_CZ: Extra extra velká

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
cs_CZ: Extra velké

[ctx: Font size name]
en: Large
cs_CZ: Velké

[ctx: Font size name]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: Font size name]
en: Small
cs_CZ: Malý

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
cs_CZ: Od sytě modré po ledově bílou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
cs_CZ: Vertikální přechod od ebenové barvy k béžové

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
cs_CZ: Od tmavě černé po černou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
cs_CZ: Svisle, od sytě béžové po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
cs_CZ: Vertikální, od sytě béžové po lněnou barvu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
cs_CZ: Svislý, tvrdý, béžový až bílý

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
cs_CZ: Svislá, tvrdá, skořicově hnědá až tmavě šedá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
cs_CZ: Svislý pruh od tmavě černé po béžovou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
cs_CZ: Vertikální, od tmavě černé až po černou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
cs_CZ: Svislý tvrdý led až azurová modř

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
cs_CZ: Vertikální tvrdý inkoust na led

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
cs_CZ: Svislý proud inkoustu do oceánu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
cs_CZ: Svislá, tvrdá, mátově zelená až bílá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
cs_CZ: Svislý úsek od moře k ledu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
cs_CZ: Vertikální tvrdý oceán až břidlice

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
cs_CZ: Svisle, od tmavě olivové až po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
cs_CZ: Vertikální, tvrdý cín až tmavě šedý

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
cs_CZ: Vertikální, tvrdý cín až bílá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
cs_CZ: Svislá tvrdá skvrna od rezavé až po béžovou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
cs_CZ: Svislá tvrdá rezavá skvrna, která zbělela

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
cs_CZ: Svislý odstín od tmavě hnědé po béžovou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
cs_CZ: Vertikální, pískově hnědá až šedohnědá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
cs_CZ: Svislá tvrdá šalvěj až bílá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
cs_CZ: Svislý tvrdý pískovec až bílý

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
cs_CZ: Svislá tvrdá břidlice až led

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
cs_CZ: Svislá tvrdá ocel až tmavě šedá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
cs_CZ: Vertikální přechod od tmavě šedohnědé k béžové

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
cs_CZ: Svislá tvrdá vrstva, průhledná, barva od rezavé po béžovou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
cs_CZ: Svislý, tvrdý ořech až tmavě šedý

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
cs_CZ: Vertikální inkoust na led

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
cs_CZ: Od hrotu pera až k oceánu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
cs_CZ: Svislé pruhy v odstínech od lnu po béžovou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
cs_CZ: Od oceánu k ledu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
cs_CZ: Od hlubokého oceánu po břidlici

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
cs_CZ: Vertikální přechod od rezavé k béžové

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
cs_CZ: Svislý pruh od černé po béžovou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
cs_CZ: Od svislé břidlice k ledu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
cs_CZ: Vertikální, jemně béžová až bílá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
cs_CZ: Od jemně skořicové až po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
cs_CZ: Svislé kousky měkkého naplaveného dřeva v odstínech od světle šedé po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
cs_CZ: Vertikální, jemně mátová až bílá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
cs_CZ: Vertikální, odstín od světle olivové až po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
cs_CZ: Vertikální, jemný odstín od cínově šedé po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
cs_CZ: Vertikální přechod od jemného cínu k bílé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
cs_CZ: Svislý přechod od jemně rezavé barvy k bílé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
cs_CZ: Vertikální, jemně šedozelená až bílá

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
cs_CZ: Svislý měkký pískovec až bílý

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
cs_CZ: Od světle šedé po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
cs_CZ: Vertikální, od světle hnědé až po tmavě šedou

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
cs_CZ: Vertikální přechod od šedohnědé k béžové

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
cs_CZ: Vertikální pruhy v odstínech od rezavé po béžovou

en: Green staircase at Western University, London, Canada
cs_CZ: Zelené schodiště na Western University v Londýně, Kanada

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
cs_CZ: Často kladené otázky

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
cs_CZ: Vášeň pro vytváření prostorů

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
cs_CZ: Závazek k inovacím a udržitelnosti

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
cs_CZ: Společnost Études nabízí komplexní řešení v oblasti poradenství, řízení, navrhování a výzkumu. Každý architektonický projekt je příležitostí k utváření budoucnosti.

en: History
cs_CZ: Historie

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
cs_CZ: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Spojené státy americké

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
cs_CZ: Píšu o financích, managementu a ekonomice; právě vyšla moje kniha „%1$s“.

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
cs_CZ: Potvrďte prosím svou účast

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
cs_CZ: Jsem <em>Leia Acosta</em>, vášnivá fotografka, která nachází inspiraci v zachycování pomíjivé krásy života.

en: Keep up, get in touch.
cs_CZ: Zůstaňte v kontaktu.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
cs_CZ: Další:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
cs_CZ: Předchozí:

en: Latest inflation report
cs_CZ: Nejnovější zpráva o inflaci

en: Links I found useful and wanted to share.
cs_CZ: Odkazy, které se mi osvědčily a o které bych se rád podělil.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
cs_CZ: Stránka, kterou hledáte, neexistuje nebo byla přesunuta. Zkuste ji vyhledat pomocí níže uvedeného formuláře.

en: Money Studies
cs_CZ: Studium financí

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
cs_CZ: Ceník

[ctx: Name of Person Provided the Testimonial]
en: Annie Steiner
cs_CZ: Annie Steinerová

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
cs_CZ: Úvodní stránka pro potvrzení účasti

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
cs_CZ: Potvrďte prosím svou účast

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
cs_CZ: Členové týmu

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
cs_CZ: Zdroj reference

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
cs_CZ: Reference

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
cs_CZ: Často kladené otázky

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and a group of questions and answers.
cs_CZ: Sekce Často kladené dotazy s velkým nadpisem „Často kladené dotazy“ a seznamem otázek a odpovědí.

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
cs_CZ: Blok s výzvou k akci (CTA) pro přihlášení k odběru newsletteru na vstupní stránce.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
cs_CZ: Úvodní stránka blogu s úvodním blokem, textovou částí, sekcí blogu a výzvou k akci.

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
cs_CZ: Stránka „O nás“ obsahující úvodní sekci, textovou sekci, sekci služeb, sekci týmu, sekci klientů, sekci často kladených dotazů a sekci s výzvou k akci.

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
cs_CZ: Domovská stránka firmy obsahující úvodní sekci, textovou sekci, sekci služeb, sekci týmu, sekci klientů, sekci často kladených dotazů a sekci s výzvou k akci.

[ctx: Pattern description]
en: A centered italic text statement with compact padding.
cs_CZ: Textové sdělení vycentrované a psané kurzívou s malým vnitřním odsazením.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with an avatar, name, and job title.
cs_CZ: Sekce s referencemi uprostřed stránky, obsahující profilovou fotku, jméno a pracovní pozici.

[ctx: Pattern description]
en: A centered text statement with a large amount of padding on all sides.
cs_CZ: Text vycentrovaný se značným odsazením ze všech stran.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
cs_CZ: Oblast s obrázkem na obálce, která zabírá celou šířku.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
cs_CZ: Tabulka o rozměrech 2 řádky a 3 sloupce s nadpisy a textem.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
cs_CZ: Zápatí s vycentrovaným logem, navigační lištou a informacemi o WordPressu.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
cs_CZ: Zápatí s tirážem a třemi sloupci.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
cs_CZ: Zápatí s tirážem a čtyřmi sloupci.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
cs_CZ: Kompletní stránka portfolia obsahující sekci s popisem projektu, podrobnosti o projektu, obrázek na celou obrazovku a galerii se dvěma obrázky.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
cs_CZ: Sekce galerie se dvěma sloupci a posunutými obrázky.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
cs_CZ: Sekce galerie se třemi sloupci a posunutými obrázky.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
cs_CZ: Sekce galerie se čtyřmi sloupci a posunutými obrázky.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
cs_CZ: Sekce galerie s rozložením projektu obsahujícím 2 obrázky.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
cs_CZ: Mřížka příspěvků s prvním příspěvkem, 2 sloupce.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
cs_CZ: Úvodní blok s nadpisem, odstavcem, tlačítkem CTA a obrázkem.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
cs_CZ: Velký text „RSVP“ umístěný na boku, popis a tlačítko s výzvou k akci.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
cs_CZ: Seznam příspěvků pouze s úvodními obrázky, ve třech sloupcích.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
cs_CZ: Seznam příspěvků pouze s úvodními obrázky, ve čtyřech sloupcích.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
cs_CZ: Seznam příspěvků bez obrázků, 1 sloupec.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
cs_CZ: Seznam příspěvků, 1 sloupec.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
cs_CZ: Seznam příspěvků, 3 sloupce.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page that features a gallery.
cs_CZ: Úvodní stránka portfolia s galerií.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
cs_CZ: Úvodní stránka portfolia s popisem a čtyřsloupcovou sekcí příspěvků, která obsahuje pouze úvodní obrázky.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
cs_CZ: Část věnovaná cenám s nadpisem, odstavcem a třemi cenovými úrovněmi.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
cs_CZ: Sekce týmu s nadpisem, odstavcem a čtyřmi sloupci pro členy týmu.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two-column section with text in one column and an image in the other.
cs_CZ: Nejprve textová část, poté dvoukolonová část, kde v jedné kolonce je text a ve druhé obrázek.

[ctx: Pattern description]
en: A text-only section for project details.
cs_CZ: Část určená výhradně pro text s podrobnostmi o projektu.

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
cs_CZ: Nadpis, odstavec a tlačítko s výzvou k akci vlevo, s obrázkem vpravo.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
cs_CZ: Nadpis, odstavec, dvě tlačítka s výzvou k akci a obrázek pro obecnou sekci s výzvou k akci.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
cs_CZ: Obrázek, nadpis, odstavec a tlačítko s výzvou k akci (CTA) k popisu služeb.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
cs_CZ: Část s popisem projektu obsahující nadpis, odstavec a obrázek.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
cs_CZ: Sekce s výzvou k akci pro předplatitele obsahující nadpis, odstavec a tlačítko s výzvou k akci.

[ctx: Pattern title]
en: About
cs_CZ: O nás

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
cs_CZ: Šablona archivu blogu

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
cs_CZ: Domovská stránka blogu

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
cs_CZ: Šablona úvodní stránky blogu

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
cs_CZ: Šablona obsahu blogu

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
cs_CZ: Šablona pro vyhledávání blogů

[ctx: Pattern title]
en: Business home
cs_CZ: Domovská stránka pro firmy

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
cs_CZ: Šablona pro firemní webové stránky

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
cs_CZ: Výzva k akci s obrázkem vpravo

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
cs_CZ: Výzva k akci uprostřed stránky

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
cs_CZ: Vycentrovaný text

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
cs_CZ: Vycentrovaný text, malý

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
cs_CZ: Svědectví uprostřed

[ctx: Pattern title]
en: Comments
cs_CZ: Komentáře

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
cs_CZ: Často kladené otázky

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
cs_CZ: Mřížka článků, 3 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
cs_CZ: Zápatí s vycentrovaným logem a navigační lištou

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
cs_CZ: Zápatí s tirážem, 3 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
cs_CZ: Zápatí s tirážem, 4 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
cs_CZ: Obrázek na celou obrazovku

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
cs_CZ: Mřížka příspěvků s prvním příspěvkem, 2 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Hero
cs_CZ: Hrdina

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
cs_CZ: Seznam příspěvků bez obrázků, 1 sloupec

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
cs_CZ: Seznam příspěvků, 1 sloupec

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
cs_CZ: Seznam příspěvků, 3 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
cs_CZ: Úvodní stránka zpravodaje

[ctx: Pattern title]
en: No results
cs_CZ: Žádné výsledky

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
cs_CZ: Galerie s odsazením, 2 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
cs_CZ: Galerie s odsazením, 3 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
cs_CZ: Galerie s odsazením, 4 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
cs_CZ: Články s úvodními obrázky, 4 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
cs_CZ: Šablona archivu portfolia

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
cs_CZ: Hlavní produkt v portfoliu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
cs_CZ: Galerie obrázků na úvodní stránce portfolia

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
cs_CZ: Šablona domovské stránky portfolia s vybranými obrázky příspěvků

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
cs_CZ: Úvodní stránka portfolia s obrázky v záhlaví

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
cs_CZ: Šablona indexu portfolia

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
cs_CZ: Přehled projektů v portfoliu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
cs_CZ: Šablona pro vyhledávání v portfoliu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
cs_CZ: Šablona pro jednotlivý příspěvek v portfoliu

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
cs_CZ: Kam příspěvek zveřejnit

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
cs_CZ: Navigace mezi příspěvky

[ctx: Pattern title]
en: Posts heading
cs_CZ: Nadpis příspěvku

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
cs_CZ: Pouze příspěvky s úvodním obrázkem, 3 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
cs_CZ: Ceny

[ctx: Pattern title]
en: Project description
cs_CZ: Popis projektu

[ctx: Pattern title]
en: Project details
cs_CZ: Podrobnosti o projektu

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
cs_CZ: Struktura projektu

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
cs_CZ: Potvrďte prosím svou účast

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
cs_CZ: RSVP přistání

[ctx: Pattern title]
en: Search
cs_CZ: Hledat

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
cs_CZ: Výzva k akci se službami a obrázkem vlevo

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
cs_CZ: Členové týmu, 4 sloupce

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
cs_CZ: Text proložený obrázky

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
cs_CZ: Název a tlačítko vlevo, obrázek vpravo

en: Pill
cs_CZ: tabletka

en: Popular Categories
cs_CZ: Oblíbené kategorie

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
cs_CZ: autor:

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
cs_CZ: a

en: Privacy
cs_CZ: Ochrana osobních údajů

en: Privacy Policy
cs_CZ: Zásady ochrany osobních údajů

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
cs_CZ: Mohu se ucházet o místo v týmu nebo pracovat jako externista?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
cs_CZ: Rád bych se seznámil s dalšími architekty, jak to mohu udělat?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
cs_CZ: Jaký postup používáte při práci na menších projektech?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
cs_CZ: Kdo stojí za značkou Études?

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
cs_CZ: Zažijte spojení fantazie a odbornosti na konferenci Études Arch Summit v únoru 2025.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
cs_CZ: Naše služby

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
cs_CZ: Zažijte spojení fantazie a odbornosti s firmou Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
cs_CZ: Zaregistrujte se

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
cs_CZ: Nabízíme flexibilní možnosti, které můžete přizpůsobit konkrétním požadavkům každého projektu.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
cs_CZ: Zažijte spojení fantazie a odbornosti s Études – hnací silou architektonických proměn, které obohacují svět kolem nás.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
cs_CZ: Cílem tohoto transformačního projektu je zlepšit infrastrukturu galerie, její přístupnost a výstavní prostory a zároveň zachovat její bohaté kulturní dědictví.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
cs_CZ: Náš komplexní tým odborníků se skládá z rozmanitých členů, od zkušených architektů až po renomované inženýry.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
cs_CZ: Zažijte spojení fantazie a odbornosti s firmou Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
cs_CZ: Přístup k aplikaci

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
cs_CZ: Poradenství

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
cs_CZ: Neustálá podpora

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
cs_CZ: Řízení projektů

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
cs_CZ: Rekonstrukce a restaurování

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
cs_CZ: Architektonická řešení

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
cs_CZ: Obohaťte své architektonické zážitky s aplikací Études Architect.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
cs_CZ: Studium – Zpravodaj

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
cs_CZ: Široká škála zdrojů

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
cs_CZ: Naše služby

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
cs_CZ: Zdarma

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
cs_CZ: Znalec

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
cs_CZ: Seznamte se s naším týmem

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
cs_CZ: Odborník

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
cs_CZ: Provázíme vaši firmu celým projektem

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
cs_CZ: Studium architektury – aplikace

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
cs_CZ: Svět článků, které podněcují k zamyšlení.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
cs_CZ: Případové studie, které oslavují architekturu.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
cs_CZ: Spolupracujte s ostatními architekty.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
cs_CZ: Exkluzivní přístup k informacím o designu.

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
cs_CZ: Objevte svět architektury.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
cs_CZ: Představte své projekty.

[ctx: Sample name of a team member]
en: Helga Steiner
cs_CZ: Helga Steinerová

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
cs_CZ: 0 $

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
cs_CZ: 12 dolarů

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
cs_CZ: 28 dolarů

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
cs_CZ: Architekt

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
cs_CZ: vedoucí inženýr

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
cs_CZ: Zakladatel, generální ředitel a architekt

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
cs_CZ: Projektový manažer

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
cs_CZ: Naše komplexní nabídka profesionálních služeb je určena širokému spektru klientů, od majitelů nemovitostí až po developery komerčních projektů.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
cs_CZ: Zaregistrujte se

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
cs_CZ: Buďte vždy v obraze a mějte přehled o všem, co potřebujete vědět.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
cs_CZ: Přidejte se k více než 900 odběratelům

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
cs_CZ: 1. Prostřednictvím projektu Études se snažíme posunout hranice architektury a nastolit novou éru designové dokonalosti, která zanechá nesmazatelnou stopu v zastavěném prostředí.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
cs_CZ: 2. Případové studie, které vyzdvihují uměleckou stránku, mohou podnítit zvědavost a být zdrojem inspirace.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
cs_CZ: Naše komplexní nabídka profesionálních služeb je určena širokému spektru klientů, od majitelů rodinných domů až po developery komerčních projektů. Díky svému zaměření na inovace a udržitelnost je Études mostem, který proměňuje architektonické sny v pozoruhodné stavby.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
cs_CZ: Galerie umění — Přehled

en: Search the website
cs_CZ: Prohledat web

en: Social
cs_CZ: Sociální

en: Social Media
cs_CZ: Sociální sítě

[ctx: Style variation name]
en: Ember
cs_CZ: Člověk

[ctx: Style variation name]
en: Ice
cs_CZ: Led

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
cs_CZ: Vír

[ctx: Style variation name]
en: Mint
cs_CZ: Jako

[ctx: Style variation name]
en: Rust
cs_CZ: Klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid klid kl

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
cs_CZ: Naše komplexní nabídka profesionálních služeb je určena širokému spektru klientů, od majitelů nemovitostí až po developery komerčních projektů.

en: Team
cs_CZ: Tým

[ctx: Template part name]
en: Footer
cs_CZ: Zápatí

[ctx: Template part name]
en: Header
cs_CZ: Záhlaví

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
cs_CZ: Meta příspěvku

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

en: Terms and Conditions
cs_CZ: Obchodní podmínky

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
cs_CZ: „Études nám ušetřilo tisíce hodin práce a odhalilo nám souvislosti, o kterých jsme si nikdy nemysleli, že by mohly existovat.“

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
cs_CZ: Zrenovovaná umělecká galerie by měla přinést nový rozměr do kulturní scény.

en: Tourist taking photo of a building
cs_CZ: Turista fotografující budovu

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
cs_CZ: Šablona Twenty Twenty-Four je navržena tak, aby byla flexibilní, univerzální a vhodná pro jakýkoli web. Její sbírka šablon a vzorů se přizpůsobí různým potřebám, jako je prezentace firmy, blogování a psaní nebo předvedení vlastní tvorby. Pouhými několika úpravami barev a typografie se otevírá celá řada možností. Twenty Twenty-Four obsahuje různé stylové varianty a návrhy celostránkových rozvržení, které urychlují proces tvorby webu, je plně kompatibilní s editorem webu a využívá nové nástroje pro design představené ve WordPressu 6.4.

en: Useful Links
cs_CZ: Užitečné odkazy

en: Watch, Read, Listen
cs_CZ: Sledujte, čtěte, poslouchejte

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
cs_CZ: Bílé abstraktní geometrické umělecké dílo z Drážďan, Německo

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
cs_CZ: Okna budovy v Norimberku v Německu

en: With arrow
cs_CZ: Se šipkou

en: With asterisk
cs_CZ: S hvězdičkou

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
cs_CZ: Přihlaste se k odběru newsletteru a zůstaňte v kontaktu s naší komunitou

[ctx: search button text]
en: Search
cs_CZ: Hledat

[ctx: search form label]
en: Search
cs_CZ: Hledat

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
cs_CZ: Hledat...

en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)
