Themes - Twenty Twenty-Five - en to cs_CZ translation catalogue (435 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
cs_CZ: Šablona Twenty Twenty-Five klade důraz na jednoduchost a přizpůsobivost. Nabízí flexibilní možnosti designu, doplněné o řadu vzorů pro různé typy stránek, jako jsou stránky se službami a vstupní stránky, díky čemuž je ideální pro tvorbu osobních blogů, profesionálních portfolií, online časopisů nebo firemních webových stránek. Její šablony vyhovují různým stylům blogů, od rozvržení zaměřených na text až po rozvržení s velkým podílem obrázků. Navíc podporuje mezinárodní typografii a rozmanité barevné palety, čímž zajišťuje přístupnost a možnost přizpůsobení pro uživatele po celém světě.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned home
cs_CZ: Domovská stránka zarovnaná vpravo

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned archive
cs_CZ: Archiv zarovnaný vpravo

[ctx: Pattern title]
en: Text blog search results
cs_CZ: Výsledky vyhledávání v textových blozích

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned query loop
cs_CZ: Smyčka dotazů zarovnaná vpravo

[ctx: Pattern title]
en: Text blog query loop
cs_CZ: Smyčka dotazů textového blogu

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
cs_CZ: Tento vynikající výběr představuje pestrou škálu fotografií, které zachycují podstatu různých epoch a kultur a odrážejí jedinečné styly a pohledy jednotlivých umělců.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
cs_CZ: Číslo stránky Název

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
cs_CZ: Zápatí – Zpravodaj

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
cs_CZ: Sloupce v zápatí

[ctx: Template part name]
en: Footer
cs_CZ: Zápatí

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
cs_CZ: Záhlaví s velkým nadpisem

[ctx: Template part name]
en: Vertical site header
cs_CZ: Vertikální záhlaví stránky

[ctx: Template part name]
en: Header
cs_CZ: Záhlaví

[ctx: Font family name]
en: Beiruti
cs_CZ: Bejrút

[ctx: Font family name]
en: Platypi
cs_CZ: Ptakopysk

[ctx: Font family name]
en: Ysabeau Office
cs_CZ: Kancelář Ysabeau

[ctx: Font family name]
en: Vollkorn
cs_CZ: celozrnný

[ctx: Font family name]
en: Literata
cs_CZ: gramotný

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
cs_CZ: XXL

[ctx: Space size name]
en: X-Large
cs_CZ: XL

[ctx: Space size name]
en: Large
cs_CZ: Velký

[ctx: Space size name]
en: Regular
cs_CZ: Pravidelný

[ctx: Space size name]
en: Small
cs_CZ: Malý

[ctx: Space size name]
en: X-Small
cs_CZ: velikost XS

[ctx: Space size name]
en: Tiny
cs_CZ: Malý

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Fira Sans
cs_CZ: Literata a Fira Sans

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Ysabeau Office
cs_CZ: Kancelář Literata & Ysabeau

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Ysabeau Office
cs_CZ: Kancelář Platypi & Ysabeau

[ctx: Style variation name]
en: Vollkorn & Fira Code
cs_CZ: Celozrnné & Fira Code

[ctx: Style variation name]
en: Beiruti & Literata
cs_CZ: Bejrút a ulice

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
cs_CZ: Styl 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
cs_CZ: Styl 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
cs_CZ: Styl 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
cs_CZ: Styl 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
cs_CZ: Styl 1

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
cs_CZ: Ve tvaru pilulky

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
cs_CZ: Anotace

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
cs_CZ: Titulky

[ctx: Style variation name]
en: Display
cs_CZ: Zobrazení

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
cs_CZ: Noční filtr

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
cs_CZ: Půlnoc

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
cs_CZ: Východ slunce

[ctx: Style variation name]
en: Morning
cs_CZ: Dobré ráno

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
cs_CZ: Soumrak

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
cs_CZ: Odpoledne

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
cs_CZ: Soumrak

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
cs_CZ: Extra extra velká

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
cs_CZ: Extra velké

[ctx: Font size name]
en: Large
cs_CZ: Velké

[ctx: Font size name]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: Font size name]
en: Small
cs_CZ: Malý

[ctx: Style variation name]
en: Noon
cs_CZ: poledne

[ctx: Color name]
en: Accent 1
cs_CZ: Akcent 1

[ctx: Color name]
en: Contrast
cs_CZ: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Base
cs_CZ: Základna

[ctx: Style variation name]
en: Evening
cs_CZ: Večer

[ctx: Pattern description]
en: Vertical site header with site title and navigation.
cs_CZ: Vertikální záhlaví stránky s názvem webu a navigací.

[ctx: Pattern title]
en: Vertical site header
cs_CZ: Vertikální záhlaví stránky

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
cs_CZ: Jsou k dispozici podepsané výtisky?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
cs_CZ: Kdy vyjde kniha „The Stories Book“?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
cs_CZ: Kolik stojí kniha „The Stories Book“?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
cs_CZ: O čem je kniha „The Stories Book“?

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
cs_CZ: Často kladené otázky

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
cs_CZ: Sekce Často kladené dotazy s nadpisem „Často kladené dotazy“ a seznamem otázek a odpovědí.

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
cs_CZ: Často kladené otázky

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
cs_CZ: Fotografie člověka, který píše na psacím stroji.

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
cs_CZ: Co říkají lidé

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
cs_CZ: Reference s velkým obrázkem vpravo.

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
cs_CZ: Recenze s velkým obrázkem vpravo

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
cs_CZ: Co říkají lidé

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
cs_CZ: Sekce se třemi sloupci a dvěma řádky, z nichž každý obsahuje jednu referenci a jeden citát.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
cs_CZ: Třísloupcové rozvržení se 6 referencemi

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
cs_CZ: „Skvělá kvalita a péče. Vaše výrobky se mi moc líbí.“

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
cs_CZ: „Skvělý produkt a vynikající zákaznický servis!“

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
cs_CZ: Fotografie osoby

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
cs_CZ: Dva sloupce s referencemi a avatary.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
cs_CZ: 2 sloupce s avatarem

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
cs_CZ: Samostatný příspěvek zarovnaný vpravo

[ctx: Pattern title]
en: Text blog single post
cs_CZ: Text jednoho příspěvku na blogu

en: Next Photo
cs_CZ: Další fotka

en: Previous Photo
cs_CZ: Předchozí fotografie

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
cs_CZ: Štítky:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
cs_CZ: Kategorie:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
cs_CZ: Zveřejnil

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
cs_CZ: Jednotlivý příspěvek na fotoblogu

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
cs_CZ: Zveřejněno dne

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
cs_CZ: Příspěvek bez úvodního obrázku

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
cs_CZ: Jednotlivý příspěvek na zpravodajském blogu s postranním panelem

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
cs_CZ: od

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
cs_CZ: Příspěvek s obsahem zarovnaným vlevo

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
cs_CZ: Blog zarovnaný vpravo, vyhledávání

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
cs_CZ: Výsledky vyhledávání ve fotoblogu

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
cs_CZ: Výsledky vyhledávání v novinkovém blogu

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
cs_CZ: Seznam příspěvků, 1 sloupec, s úvodním obrázkem a datem zveřejnění.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
cs_CZ: Seznam příspěvků, 1 sloupec

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned page
cs_CZ: Stránka zarovnaná vpravo

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
cs_CZ: Seznam příspěvků ve třech sloupcích, obsahující pouze úvodní obrázky.

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
cs_CZ: Příspěvky s fotografiemi

en: Older Posts
cs_CZ: Starší příspěvky

en: Newer Posts
cs_CZ: Novější příspěvky

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
cs_CZ: Napsal(a)

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
cs_CZ: Smyčka dotazů na zpravodajském blogu

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
cs_CZ: Stránka fotoblogu

en: The Latest
cs_CZ: Nejnovější

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
cs_CZ: Zpravodajský blog s postranním panelem

[ctx: Pattern title]
en: Text blog home
cs_CZ: Úvodní stránka blogu

en: Architecture
cs_CZ: Architektura

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
cs_CZ: Zpravodajský blog s mřížkou vybraných příspěvků

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
cs_CZ: Úvodní stránka fotoblogu

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
cs_CZ: Úvodní stránka zpravodajského blogu

[ctx: Pattern title]
en: Text blog archive
cs_CZ: Archiv textových příspěvků

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
cs_CZ: Archiv fotoblogu

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
cs_CZ: Archiv novinek

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned 404
cs_CZ: Stránka 404 zarovnaná vpravo

en: Man in hat, standing in front of a building.
cs_CZ: Muž v klobouku, stojící před budovou.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
cs_CZ: Fotografie člověka, který píše na psacím stroji.

en: Portrait of a nurse
cs_CZ: Portrét zdravotní sestry

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
cs_CZ: Náš malý tým tvoří skupina motivovaných lidí s citem pro detail, kterým na zákaznících opravdu záleží.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
cs_CZ: Zobrazte týmové fotografie v sekci služeb v mřížkovém rozložení.

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
cs_CZ: Služby, týmové fotografie

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
cs_CZ: Smartphony zachycující malebnou louku plnou divokých květin a stromů

en: View plans
cs_CZ: Zobrazit plány

en: Subscribe to get unlimited access
cs_CZ: Přihlaste se k odběru a získejte neomezený přístup

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
cs_CZ: Sekce určená pouze pro předplatitele, která představuje exkluzivní služby a nabídky.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
cs_CZ: Služby, sekce pouze pro předplatitele

en: Deliver
cs_CZ: Doručit

en: Assemble
cs_CZ: Sestavit

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
cs_CZ: Stejně jako květiny, které rozkvétají na nečekaných místech, i každý příběh se odvíjí s krásou a odolností

en: Collect
cs_CZ: Shromáždit

en: Image for service
cs_CZ: Obrázek k službě

en: Our services
cs_CZ: Naše služby

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
cs_CZ: Tři sloupce s obrázky a textem, které představují nabízené služby.

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
cs_CZ: Služby, 3 sloupce

en: 40€
cs_CZ: 40 €

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
cs_CZ: Získejte přístup k našemu placenému zpravodaji a neomezenému přístupu.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
cs_CZ: Odborník

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: 20€
cs_CZ: 20 €

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
cs_CZ: Získejte přístup k našemu placenému zpravodaji a vstupenku na jednu akci.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
cs_CZ: Získejte přístup k našim bezplatným článkům a týdennímu zpravodaji.

en: Choose your membership
cs_CZ: Vyberte si členství

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
cs_CZ: Třísloupcová cenová tabulka v rámečku, určená k prezentaci služeb, popisů a cenových variant.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
cs_CZ: Ceny, 3 sloupce

en: 20€/month
cs_CZ: 20 € měsíčně

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
cs_CZ: Jednotlivec

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
cs_CZ: Připojit se

en: Join our forums.
cs_CZ: Připojte se k našim fórům.

en: An elegant addition of home decor collection.
cs_CZ: Elegantní doplněk do vaší kolekce bytových doplňků.

en: Get a free tote bag.
cs_CZ: Získejte tašku zdarma.

en: Join our IRL events.
cs_CZ: Zúčastněte se našich akcí v reálném světě.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
cs_CZ: Získejte přístup k našim placeným článkům a týdennímu zpravodaji.

en: 0€
cs_CZ: 0 €

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Cancel or pause anytime.
cs_CZ: Můžete kdykoli zrušit nebo pozastavit.

en: Pricing
cs_CZ: Ceny

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
cs_CZ: Sekce s cenami ve dvou sloupcích, cenový plán, popis a tlačítka s výzvou k akci.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
cs_CZ: Ceny, 2 sloupce

en: Post navigation
cs_CZ: Navigace mezi příspěvky

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
cs_CZ: Odkaz na další a předchozí příspěvek.

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
cs_CZ: Navigace mezi příspěvky

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
cs_CZ: Šablona domovské stránky obchodu.

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
cs_CZ: Úvodní stránka obchodu

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
cs_CZ: Jmenuji se Anna Möller a zde je několik mých fotografických projektů.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
cs_CZ: Šablona úvodní stránky portfolia.

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
cs_CZ: Úvodní stránka portfolia

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
cs_CZ: Jmenuji se Asahachi Kōno, jsem japonský fotograf a člen losangeleského spolku Japanese Camera Pictorialists of California. Než jsem se vrátil do Japonska, pracoval jsem jako retušér fotografií.

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
cs_CZ: Černobílá fotografie zachycující ženu a dítě z dálky.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
cs_CZ: Odkaz v sekci „O mně“ přes celou šířku a výšku stránky, obsahující obrázek, odstavec a odkazy na sociální sítě.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
cs_CZ: Odkaz v popisku s úzkými okraji

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
cs_CZ: Jmenuji se Nora a jsem advokátka specializující se na veřejný zájem, působící v Denveru. Vystudovala jsem Stanfordskou univerzitu.

en: Nora Winslow Keene
cs_CZ: Nora Winslow Keeneová

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
cs_CZ: Úvodní stránka s odkazem v biografii, obsahující odkazy na sociální sítě, profilovou fotku a stručný popis.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
cs_CZ: Odkaz v popisu s profilem, odkazy a širokými okraji

en: Photo of a woman worker.
cs_CZ: Fotografie pracující ženy.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
cs_CZ: Lewis W. Hine studoval sociologii, než se v roce 1901 přestěhoval do New Yorku, aby tam začal pracovat na Ethical Culture School, kde se začal věnovat fotografii s cílem obohatit svou pedagogickou praxi

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
cs_CZ: Úvodní stránka s odkazem v popisu profilu, obsahující nadpis, odstavec, odkazy a obrázek přes celou výšku stránky.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
cs_CZ: Nadpis „Odkaz v biografii“, odstavec, odkazy a obrázek přes celou výšku

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
cs_CZ: Úvodní stránka podcastu s úvodním blokem, popisem, logy, mřížkou s videi a možností přihlášení k odběru newsletteru.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
cs_CZ: Úvodní stránka pro podcast

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
cs_CZ: Úvodní stránka akce s úvodním blokem, popisem, často kladenými dotazy a výzvou k akci.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
cs_CZ: Úvodní stránka akce

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
cs_CZ: Úvodní stránka knihy s úvodním blokem, odkazy na předobjednávky, informacemi o prodejních místech, často kladenými dotazy a možností přihlášení k odběru newsletteru.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
cs_CZ: Úvodní stránka knihy

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
cs_CZ: Teď

en: Woman on beach, splashing water.
cs_CZ: Žena na pláži, která stříká vodu.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
cs_CZ: Jmenuji se Nora Winslow Keene a jsem oddaná advokátka zabývající se veřejným zájmem. Žiji v Denveru v Coloradu a již řadu let se zasazuji o práva znevýhodněných pracovníků. Jako absolventka Stanfordovy univerzity jsem sehrála klíčovou roli při zajišťování zásadní ochrany pro zemědělské dělníky, čímž jsem jim pomohla zajistit lepší mzdy a přístup ke zdravotní péči. Ve své práci se zaměřuji na prosazování environmentální spravedlnosti a zlepšování kvality života venkovských komunit. Každý případ, kterého se ujmu, je motivován přesvědčením, že každý si zaslouží důstojnost a spravedlivé zacházení na pracovišti.

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
cs_CZ: Ahoj,

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
cs_CZ: Šablona pro úvodní stránku s životopisem a profesním profilem.

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
cs_CZ: Životopis / Biografie

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
cs_CZ: Přihlaste se k odběru novinek a nechte si zaslat upozornění, až bude náš web připraven.

en: Something great is coming soon
cs_CZ: Brzy se chystá něco úžasného

en: Event
cs_CZ: Událost

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
cs_CZ: Banner přes celou šířku stránky, který lze použít na stránce nebo jako samostatnou vstupní stránku.

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
cs_CZ: Již brzy

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
cs_CZ: Šablona pro firemní webové stránky.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
cs_CZ: Domovská stránka firmy

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
cs_CZ: Část obsahující překrývající se obrázky a popis.

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
cs_CZ: Překrývající se obrázky a odstavec vpravo

en: More posts
cs_CZ: Další příspěvky

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
cs_CZ: Zobrazí seznam příspěvků s názvem a datem.

[ctx: Pattern title]
en: More posts
cs_CZ: Další příspěvky

en: Close up of two flowers on a dark background.
cs_CZ: Detailní záběr dvou květů na tmavém pozadí.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
cs_CZ: Portrét africké ženy v tradičním oděvu, zdobené ozdobnými šperky.

en: Profile portrait of a native person.
cs_CZ: Portrét domorodce.

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
cs_CZ: @příklad

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
cs_CZ: Mřížka s fotografiemi a odkazem na profil na Instagramu.

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
cs_CZ: Mřížka na Instagramu

en: The Stories Podcast is sponsored by
cs_CZ: Podcast „The Stories“ sponzoruje

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
cs_CZ: Prezentace klientů podcastu pomocí nadpisu a řady log klientů.

[ctx: Pattern title]
en: Logos
cs_CZ: Loga

en: in
cs_CZ: v rubrice

en: Written by
cs_CZ: Napsal(a)

[ctx: Pattern title]
en: Written by
cs_CZ: Napsal(a)

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
cs_CZ: Je nám líto, ale nic se nenašlo. Zkuste vyhledávat s jinými klíčovými slovy.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
cs_CZ: Přidejte text nebo bloky, které se zobrazí, pokud dotaz nevrátí žádné výsledky.

en: Other Posts
cs_CZ: Další příspěvky

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
cs_CZ: Hledat

[ctx: Pattern title]
en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
cs_CZ: Skrytý nadpis pro domovskou stránku a šablonu indexu.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
cs_CZ: Skrytý nadpis blogu

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
cs_CZ: Stránka kterou hledáte neexistuje nebo byla přesunuta. Zkuste prosím vyhledávání pomocí formuláře níže.

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
cs_CZ: Stránka nenalezena

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
cs_CZ: Malý strom totara na hřebeni nad Long Pointem

[ctx: Button text]
en: Apple Podcasts
cs_CZ: Apple Podcasty

en: Subscribe on your favorite platform
cs_CZ: Přihlaste se k odběru na své oblíbené platformě

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
cs_CZ: Vyprávění příběhů, odborné analýzy a barvité popisy. Podcast „The Stories“ oživuje historii a činí ji přístupnou a poutavou pro posluchače z celého světa.

en: The Stories Podcast
cs_CZ: Podcast „Příběhy“

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
cs_CZ: Fotografie osoby

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
cs_CZ: Podcast Hero

en: Book Image
cs_CZ: Obrázek knihy

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
cs_CZ: Pěkná sbírka zachycených okamžiků s fotografiemi od Louise Fleckensteina, Paula Stranda a Asahachiho Kōna.

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
cs_CZ: Kniha příběhů

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
cs_CZ: Hrdina s překrývající se obálkou knihy a odkazy.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
cs_CZ: Hrdina, překrývající se obálka knihy s odkazy

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
cs_CZ: Stejně jako květiny, které rozkvétají na nečekaných místech, i každý příběh se odvíjí s krásou a odolností a odhaluje skryté zázraky.

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
cs_CZ: Vyprávějte svůj příběh

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
cs_CZ: Fotografie květiny

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
cs_CZ: Hrdina s obrázkem přes celou šířku, nadpisem, krátkým odstavcem a tlačítkem.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
cs_CZ: Hrdina, obrázek přes celou šířku

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
cs_CZ: Nyní k předobjednání.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
cs_CZ: Pěkná sbírka zachycených okamžiků s fotografiemi od Louise Fleckensteina, Paula Stranda a Asahachiho Kōna.

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
cs_CZ: Kniha příběhů

en: Image of the book
cs_CZ: Obrázek knihy

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
cs_CZ: Úvodní část knihy s popisem a odkazem na předobjednávku.

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
cs_CZ: Kniha o hrdinovi

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
cs_CZ: Akce, která se koná o víkendu, je sestavena z řady výstav, workshopů a panelových diskusí. Výstavy představují pečlivě vybraný soubor fotografií, které vyprávějí poutavé příběhy z různých koutů světa; každá fotografie je doplněna podrobným popisem, který poskytuje kontext a hlubší vhled do historického významu zachycených scén. Tyto fotografie pocházejí z archivů renomovaných fotografů i začínajících talentů, čímž je zajištěna kombinace klasického i současného pohledu.

en: About the event
cs_CZ: O akci

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
cs_CZ: Dvousloupcová část s nadpisem a odstavcem vlevo a obrázkem vpravo.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
cs_CZ: Nadpis a odstavec s obrázkem vpravo

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation.
cs_CZ: Záhlaví stránky s názvem webu a navigací.

[ctx: Pattern title]
en: Header
cs_CZ: Záhlaví

[ctx: Pattern description]
en: Site header with large site title and right-aligned navigation.
cs_CZ: Záhlaví stránky s velkým názvem webu a navigací zarovnanou vpravo.

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
cs_CZ: Záhlaví s velkým nadpisem

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation in columns.
cs_CZ: Záhlaví stránky s názvem webu a navigací ve sloupcích.

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
cs_CZ: Záhlaví se sloupci

[ctx: Pattern description]
en: Site header with centered site title and navigation.
cs_CZ: Záhlaví stránky s vycentrovaným názvem webu a navigací.

[ctx: Pattern title]
en: Centered site header
cs_CZ: Záhlaví stránky vycentrované

en: Sunflowers
cs_CZ: Slunečnice

en: Cactus
cs_CZ: Kaktus

en: Anthuriums
cs_CZ: Anthuria

en: Close up of a red anthurium.
cs_CZ: Detailní záběr červeného antúria.

en: Top Categories
cs_CZ: Nejdůležitější rubriky

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
cs_CZ: Tabulka s různými kategoriemi.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
cs_CZ: Tabulka s kategoriemi

en: Explore the episodes
cs_CZ: Prohlédněte si jednotlivé díly

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
cs_CZ: Mřížka s videi.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
cs_CZ: Mřížka s videi

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
cs_CZ: Kniha „The Stories Book“, krásný výběr zachycených okamžiků s fotografiemi od Louise Fleckensteina, Paula Stranda a Asahachiho Kōna, je již k dispozici k předobjednání

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
cs_CZ: Formát příspěvku s odkazem, který obsahuje popis a zvýrazněný odkaz na klíčový obsah.

[ctx: Pattern title]
en: Link format
cs_CZ: Formát formátu formátování Formát formátování Formát formátování

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
cs_CZ: Acoma Pueblo v Novém Mexiku je dokladem odolnosti a kulturního dědictví kmene Acoma

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
cs_CZ: 1. díl: Acoma Pueblo s prof. Fionou Presleyovou

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
cs_CZ: Formát zvukového příspěvku obsahující obrázek, název, přehrávač zvuku a popis.

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
cs_CZ: Audio formát

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
cs_CZ: Sloupce v zápatí s logem, názvem, sloganem a odkazy.

[ctx: Pattern title]
en: Footer
cs_CZ: Zápatí

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
cs_CZ: Zápatí s vycentrovaným názvem webu a odkazy na sociální sítě.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
cs_CZ: Zápatí uprostřed stránky s odkazy na sociální sítě

en: Receive our articles in your inbox.
cs_CZ: Nechte si zasílat naše články do své e-mailové schránky.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
cs_CZ: Zápatí s velkým názvem webu a možností přihlášení k odběru novinek.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
cs_CZ: Zápatí s možností přihlášení k odběru newsletteru

en: Themes
cs_CZ: Témata

en: Patterns
cs_CZ: Vzory

en: Shop
cs_CZ: Obchod

en: Featured
cs_CZ: Vybrané

en: Authors
cs_CZ: Autoři

en: FAQs
cs_CZ: Často kladené otázky

en: About
cs_CZ: O nás

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
cs_CZ: Sloupce v zápatí s názvem, sloganem a odkazy.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
cs_CZ: Zápatí se sloupci

note: translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
cs_CZ: Navrženo s %s

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
cs_CZ: Zápatí s vycentrovaným názvem webu a sloganem.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
cs_CZ: Zápatí vycentrované

en: An introduction to African dialects
cs_CZ: Úvod do afrických dialektů

en: Black and white photo of an African woman.
cs_CZ: Černobílá fotografie africké ženy.

en: Ancient buildings and symbols
cs_CZ: Starobylé budovy a symboly

en: The Acropolis of Athens.
cs_CZ: Aténská Akropole.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
cs_CZ: Co jste nevěděli o hlubinách oceánu

en: View of the deep ocean.
cs_CZ: Pohled do hlubin oceánu.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
cs_CZ: Přednáška <a href="#">prof. Fiony Presleyové</a>

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
cs_CZ: 9:00 – 11:00

en: Fauna from North America and its characteristics
cs_CZ: Fauna Severní Ameriky a její charakteristické rysy

en: Birds on a lake.
cs_CZ: Ptáci na jezeře.

en: Agenda
cs_CZ: Program

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
cs_CZ: Část obsahující konkrétní data a časy konání akce.

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
cs_CZ: Program akce

en: Close up photo of white flowers on a grey background
cs_CZ: Detailní snímek bílých květů na šedém pozadí

[ctx: Abbreviation for "Please respond".]
en: RSVP
cs_CZ: Potvrďte prosím svou účast

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
cs_CZ: Tato strhující akce oslavuje univerzální lidskou zkušenost skrze prizma historie a předků a představuje pestrou škálu fotografů, jejichž díla zachycují podstatu různých kultur a historických okamžiků.

en: Free Workshop
cs_CZ: Bezplatný workshop

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
cs_CZ: Potvrďte svou účast na nadcházející akci s obrázkem na titulní stránce a podrobnostmi o akci.

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
cs_CZ: Potvrzení účasti na akci

en: Event details
cs_CZ: Podrobnosti o akci

en: Event image
cs_CZ: Obrázek akce

en: These are some of the upcoming events.
cs_CZ: Toto jsou některé z nadcházejících akcí.

en: Events
cs_CZ: Akce

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
cs_CZ: Záhlaví s nadpisem a textem a tři sloupce, v nichž jsou zobrazeny 3 události s obrázky a názvy.

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
cs_CZ: Události, 3 sloupce s obrázky a názvy událostí

en: Subscribe
cs_CZ: Přihlásit se k odběru

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
cs_CZ: Získejte přístup k pečlivě sestavené sbírce historických okamžiků zachycených na fotografiích.

en: Sign up to get daily stories
cs_CZ: Zaregistrujte se a dostávejte denní příběhy

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
cs_CZ: Přihlášení k odběru zpravodaje

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
cs_CZ: Napište sem...

[ctx: Search form label.]
en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

en: What are you looking for?
cs_CZ: Co hledáte?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
cs_CZ: Velký nadpis s vyhledávacím formulářem pro rychlou navigaci.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
cs_CZ: Nadpis a vyhledávací formulář

en: Shop now
cs_CZ: Nakupujte nyní

en: Botany flowers
cs_CZ: Botanika květin

en: Cancel anytime
cs_CZ: Zrušit kdykoli

en: Free shipping
cs_CZ: Doprava zdarma

en: Tailored to your needs
cs_CZ: Přizpůsobené vašim potřebám

en: Flora of Akaka Falls State Park
cs_CZ: Flóra státního parku Akaka Falls

en: 30€
cs_CZ: 30 €

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
cs_CZ: Od %s za měsíc

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
cs_CZ: Detailní záběr rostlinstva v oblasti Malibu Canyon

en: Delivered every week
cs_CZ: Doručujeme každý týden

en: Black and white flower
cs_CZ: Černobílá květina

en: Our online store.
cs_CZ: Náš internetový obchod.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
cs_CZ: Výzva k akci s obrázky produktů.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
cs_CZ: Výzva k akci v mřížkovém rozložení s produkty a odkazem

en: Thornville, OH, USA
cs_CZ: Thornville, Ohio, USA

en: Mexico City, Mexico
cs_CZ: Mexico City, Mexiko

en: Buy Tickets
cs_CZ: Koupit vstupenky

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
cs_CZ: Pondělí 1. ledna

en: Atlanta, GA, USA
cs_CZ: Atlanta, Georgie, USA

en: These are some of the upcoming events
cs_CZ: Toto jsou některé z nadcházejících akcí

en: Upcoming events
cs_CZ: Nadcházející akce

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
cs_CZ: Seznam akcí s výzvou k akci.

[ctx: Pattern title]
en: Events list
cs_CZ: Seznam akcí

en: Learn more
cs_CZ: Další informace

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
cs_CZ: Stejně jako květiny, které rozkvétají na nečekaných místech, i každý příběh se odvíjí s krásou a odolností a odhaluje skryté zázraky.

en: Tell your story
cs_CZ: Vyprávějte svůj příběh

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
cs_CZ: Hlavní prvek s vycentrovaným nadpisem, odstavcem a tlačítkem.

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
cs_CZ: Nadpis vycentrovaný

en: United Kingdom
cs_CZ: Spojené království

en: United States
cs_CZ: Spojené státy

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: Book Store
cs_CZ: Knihkupectví

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
cs_CZ: Kniha příběhů bude k dostání u těchto mezinárodních prodejců.

en: International editions
cs_CZ: Mezinárodní vydání

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
cs_CZ: Sekce s výzvou k akci obsahující odkazy na zakoupení knihy v nejoblíbenějších obchodech.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
cs_CZ: Výzva k akci s uvedením míst

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
cs_CZ: Mimo Evropu? Prohlédněte si <a href="#" rel="nofollow">mezinárodní vydání</a>.

[ctx: Example brand name.]
en: Simon &amp; Schuster
cs_CZ: Simon & Schuster

[ctx: Example brand name.]
en: BAM!
cs_CZ: Bum!

[ctx: Example brand name.]
en: Barnes &amp; Noble
cs_CZ: Knihy a papírenské zboží

en: Buy your copy of The Stories Book
cs_CZ: Kupte si knihu „The Stories Book“

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
cs_CZ: Sekce s výzvou k akci obsahující odkazy na různé webové stránky, kde lze knihu zakoupit.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
cs_CZ: Výzva k akci s odkazy na knihy

en: The business location
cs_CZ: Umístění podniku

en: Get directions
cs_CZ: Zobrazit trasu

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
cs_CZ: Navštivte nás na adrese 123 Example St., Manhattan, NY 10300, Spojené státy americké

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
cs_CZ: Sekce „Kontakt“ s adresou, odkazem na mapu a fotografií daného místa.

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
cs_CZ: Kontaktní místo a odkaz

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
cs_CZ: 123 Example St., Manhattan, NY 10300, Spojené státy americké

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Social media
cs_CZ: Sociální sítě

en: How to get in touch with us
cs_CZ: Jak nás kontaktovat

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
cs_CZ: Sekce „Kontakt“ s odkazy na sociální sítě, e-mailem a informacemi o různých pobočkách.

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
cs_CZ: Kontakt, informace a pobočky

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
cs_CZ: Máte nějaké dotazy? <br><a href="#" rel="nofollow">Neváhejte se na nás obrátit.</a>

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
cs_CZ: Ústřední část s kontaktními údaji, výrazným sdělením a odkazy na sociální sítě.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
cs_CZ: Odkaz uprostřed a odkazy na sociální sítě

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
cs_CZ: Oblast komentářů se seznamem komentářů, stránkováním a formulářem pro vkládání komentářů.

[ctx: Pattern title]
en: Comments
cs_CZ: Komentáře

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
cs_CZ: Vypíše název formátu příspěvku pomocí rozhraní Block Bindings API.

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
cs_CZ: Název formátu příspěvku

en: Black and white photography close up of a flower.
cs_CZ: Černobílá fotografie květiny zblízka.

en: Photography close up of a red flower.
cs_CZ: Detailní fotografie červeného květu.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
cs_CZ: %s je společnost zabývající se doručováním květin a předplatným. Sídlíme v EU a naším posláním je nejen doručovat nádherné květinové aranžmá po celé Evropě, ale také šířit znalosti a nadšení pro tento krásný dar přírody: květiny.

en: About Us
cs_CZ: O nás

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
cs_CZ: Banner s krátkým odstavcem a dvěma obrázky uspořádanými do mřížky.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
cs_CZ: Banner s popisem a mřížkou obrázků

en: #stories
cs_CZ: #příběhy

en: Let’s hear them.
cs_CZ: Poslechněme si je.

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
cs_CZ: 8.–10. srpna 2025

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
cs_CZ: „Příběhy, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>“

en: Picture of a historical building in ruins.
cs_CZ: Fotografie historické budovy v troskách.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
cs_CZ: Sekce, kterou lze použít jako banner nebo vstupní stránku k oznámení události.

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
cs_CZ: Část ve stylu plakátu

[ctx: Example brand name.]
en: Fleurs
cs_CZ: Květiny

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
cs_CZ: Jsme %s a naším posláním je dodávat nádherné květinové aranžmá, která nejen zkrášlují obytné prostory, ale také podněcují k hlubšímu vnímání krásy přírody.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
cs_CZ: Velký nadpis zarovnaný vlevo, v němž je název značky zvýrazněn tučným písmem.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
cs_CZ: Úvod s popisem zarovnaným vlevo

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
cs_CZ: Stejně jako květiny, které rozkvétají na nečekaných místech, i každý příběh se odvíjí s krásou a odolností a odhaluje skryté zázraky.

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
cs_CZ: Novinky

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
cs_CZ: Fotografie květiny

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
cs_CZ: Úvodní šablona s krátkým nadpisem, odstavcem a obrázkem vlevo.

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
cs_CZ: Krátký nadpis, odstavec a obrázek vlevo

en: Stories
cs_CZ: Příběhy

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
cs_CZ: Fotografie pole plného květin, modré oblohy a stromu.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
cs_CZ: Úvodní sekce přes celou šířku stránky s velkým pozadím a nadrozměrným nadpisem.

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
cs_CZ: Obrázek s velkým nadpisem

en: Image of a book
cs_CZ: Obrázek knihy

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
cs_CZ: Tento vynikající výběr představuje pestrou škálu fotografií, které zachycují podstatu různých epoch a kultur a odrážejí jedinečné styly a pohledy jednotlivých umělců. Fleckensteinovy sugestivní snímky, Strandův průkopnický modernistický přístup a Kōnovo pečlivé zachycování japonského života se spojují v harmonickém celku, který oslavuje umění fotografie. Každý snímek v knize „The Stories Book“ je doprovázen zasvěceným komentářem, který poskytuje historický kontext a odhaluje příběhy skryté za fotografiemi. Tato sbírka není jen pastvou pro oči, ale také poctou síle fotografie zachovat a vyprávět mnohostranné zkušenosti lidstva.

en: About the book
cs_CZ: O knize

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
cs_CZ: Banner s popisem knihy a doprovodným obrázkem pro propagační účely.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
cs_CZ: Banner s popisem knihy

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
cs_CZ: Název formátu příspěvku

en: A collection of post format patterns.
cs_CZ: Soubor šablon formátů příspěvků.

en: Post formats
cs_CZ: Formáty příspěvků

en: A collection of full page layouts.
cs_CZ: Soubor celostránkových rozvržení.

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Checkmark
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

note: Author of the theme
en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)
