Themes - Twenty Twenty - en to sv_SE translation catalogue (138 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
sv_SE: Vårt standardtema för 2020 är designat att till fullo tillvarata flexibiliteten i blockredigeraren. Organisationer och företag har möjlighet att skapa dynamiska landningssidor med ändlöst många layouter med hjälp av grupp- och kolumnblocken. Med en  centrerad innehållskolumn och finjusterad typografi passar temat också perfekt för traditionella bloggar. Det har komplett styling för innehållsredigeraren, vilket innebär att du vet hur ditt innehåll kommer att se ut på din webbplats redan innan du publicerar. Du kan ge din webbplats en personlig känsla genom att ändra bakgrundsfärgerna och accentfärgen i anpassaren. Färgerna på alla element på webbplatsen beräknas automatiskt baserat på de färger du valt, något som garanterar att din webbplats kommer att ha en hög och tillgänglighetsanpassad färgkontrast.

en: Custom Color
sv_SE: Anpassad färg

[ctx: color]
en: Custom
sv_SE: Anpassad

[ctx: color]
en: Default
sv_SE: Standard

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
sv_SE: På sju våningar i en slående arkitektur visar UMoMA utställningar med internationell modern konst, ibland tillsammans med konsthistoriska återblickar. Vårt program innehåller alltid existentiella. politiska och filosofiska frågor. Som besökare är du välkommen att delta i guidade visningar, konstnärsträffar, föreläsningar, filmvisningar och andra evenemang med fri entré.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
sv_SE: Sveriges bästa plats för modern konst

en: Introduction
sv_SE: Introduktion

en: August 1 — December 1
sv_SE: 1 Augusti — 1 December

en: Abstract Rectangles
sv_SE: Abstrakta rektanglar

en: Featured Content
sv_SE: Utvalt innehåll

en: <em>Price</em><br>Included
sv_SE: <em>Pris</em><br>inkluderat

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
sv_SE: <em>Plats</em><br>Utställningssal B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
sv_SE: <em>Datum</em><br>1 Aug — 1 Dec

en: Event Details
sv_SE: Uppgifter om evenemanget

en: Shop Now
sv_SE: Köp nu

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
sv_SE: En imponerande av böcker, affischer och presentartiklar från våra utställningar.

en: The Store
sv_SE: Butiken

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
sv_SE: Prisbelönta utställningar med internationellt kända konstnärer.

en: The Museum
sv_SE: Muséet

en: Double Call to Action
sv_SE: Dubbel uppmaning till åtgärd

en: Become a Member
sv_SE: Bli en medlem

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
sv_SE: Stöd muséet och få exklusiva erbjudanden

en: Call to Action
sv_SE: Uppmaning till åtgärd

[ctx: menu]
en: Mobile
sv_SE: Mobil

[ctx: menu]
en: Expanded
sv_SE: Expanderad

[ctx: menu]
en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

[ctx: toggle text]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: color]
en: Secondary
sv_SE: Sekundär

[ctx: color]
en: Primary
sv_SE: Primär

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Show author bio
sv_SE: Visa författarbiografi

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
sv_SE: Visa arkiv <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
sv_SE: Nya UMoMA välkomnar allmänheten

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
sv_SE: I

en: Join the Club
sv_SE: Gå med i klubben

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
sv_SE: Medlemmar får tillgång till exklusiva utställningar och marknader. Medlemskap kostar 99,99 USD och debiteras en gång per år.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
sv_SE: Bli medlem och få exklusiva erbjudanden!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
sv_SE: Utställningarna produceras av UMoMA i samarbete med konstnärer och muséer från hela världen och uppmärksammas ofta internationellt. UMoMA har betecknats som ”Årets europeiska museum” och var en av toppkandidaterna till priset ”Årets svenska museum” och även Europarådets museipris.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
sv_SE: I sju våningar effektfull arkitektur visar UMoMA utställningar med internationell modern konst, emellanåt kombinerat med konsthistoriska återblickar. Vårt program genomsyras av existentiella, politiska och filosofiska frågeställningar. Som besökare är du välkommen till visningar, möten med konstnärer, föreläsningar, filmvisningar och andra evenemang med fri entré

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
sv_SE: ”Cyborgar är, enligt filosofen Donna Haraway, inte vördnadsfulla. De minns inte kosmos.”

en: From Signac to Matisse
sv_SE: Från Signac till Matisse

en: The Life I Deserve
sv_SE: Livet jag förtjänar

en: October 1 -- December 1
sv_SE: 1 oktober – 1 december

en: Theatre of Operations
sv_SE: Operationsteatern

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: August 1 -- December 1
sv_SE: 1 augusti – 1 december

en: Works and Days
sv_SE: Verk och dagar

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
sv_SE: Det viktigaste resmålet för modern konst i Norrland. Öppet kl. 10–18 varje dag under sommaren.

en: The New UMoMA Opens its Doors
sv_SE: Nya UMoMA välkomnar allmänheten

en: Overlay Opacity
sv_SE: Överläggets opacitet

en: The color used for the text in the overlay.
sv_SE: Färgen som används för texten i överlägget.

en: Overlay Text Color
sv_SE: Överläggets textfärg

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
sv_SE: Färgen som används för överlägget. Som standard är accentfärgen.

en: Overlay Background Color
sv_SE: Överläggets bakgrundsfärg

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
sv_SE: Inställningar för sidmallen ”Omslagsmall”. Lägg till en utvald bild för att använda den som bakgrund.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
sv_SE: Tillämpa en anpassad färg för länkar, knappar och utvalda bilder.

en: Primary Color
sv_SE: Primär färg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: search again
sv_SE: sök igen

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
sv_SE[0]: Din sökning gav %s resultat.
sv_SE[1]: Din sökning gav %s resultat.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
sv_SE: Upp %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
sv_SE: Till toppen %s

en: 404 not found
sv_SE: 404 – hittades inte

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
sv_SE: Fullbreddsmall

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
sv_SE: Tidigare <span class="nav-short">inlägg</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
sv_SE: Senare <span class="nav-short">inlägg</span>

en: Post
sv_SE: Inlägg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Close search
sv_SE: Stäng sökningen

en: Expanded Social links
sv_SE: Expanderade sociala länkar

en: Close Menu
sv_SE: Stäng menyn

en: Social links
sv_SE: Sociala länkar

en: Footer
sv_SE: Sidfot

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
sv_SE: Av %s

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Page
sv_SE: Sida

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll Down
sv_SE: Rulla ned

[ctx: submit button]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
sv_SE: Sök &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
sv_SE: Din sökning gav inga matchande resultat. Du kan prova det igen med hjälp av nedanstående sökformulär.

en: Search:
sv_SE: Sök:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
sv_SE: Redigera <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
sv_SE: Klistrat inlägg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
sv_SE: Etiketter

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
sv_SE: Kategorier

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post date
sv_SE: Inläggsdatum

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post author
sv_SE: Inläggsförfattare

en: Social Links Menu
sv_SE: Meny för sociala länkar

en: Primary
sv_SE: Huvudmeny

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Search
sv_SE: Sök

en: Continue reading
sv_SE: Fortsätt läsa

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
sv_SE: Större

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
sv_SE: Stor

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
sv_SE: Normal

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
sv_SE: Liten

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Subtle Background
sv_SE: Subtil bakgrund

en: Accent Color
sv_SE: Accentfärg

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
sv_SE: Widgetar i detta område kommer att visas i sidfotens andra kolumn.

en: Footer #2
sv_SE: Sidfot 2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
sv_SE: Widgetar i detta område kommer att visas i sidfotens första kolumn.

en: Footer #1
sv_SE: Sidfot 1

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to the content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Social Menu
sv_SE: Social meny

en: Footer Menu
sv_SE: Sidfotsmeny

en: Mobile Menu
sv_SE: Mobilmeny

en: Desktop Expanded Menu
sv_SE: Utökad meny för datorskärm

en: Desktop Horizontal Menu
sv_SE: Horisontell meny för datorskärm

en: Powered by WordPress
sv_SE: Drivs med WordPress

en: Comments are closed.
sv_SE: Stängt för kommentering.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Older Comments
sv_SE: Tidigare kommentarer

en: Newer Comments
sv_SE: Senare kommentarer

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s svar på ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$s svar på ”%2$s”

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: Ett svar på ”%s”

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Show sub menu
sv_SE: Visa undermeny

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
sv_SE: #%d (utan rubrik)

en: By Post Author
sv_SE: Av inläggets författare

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

en: Edit
sv_SE: Redigera

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s \k\l. %2$s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: says:
sv_SE: säger:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
sv_SE: Se till att kontrasten är tillräckligt hög för att texten ska kunna läsas.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
sv_SE: Skapar en parallax-effekt när besökaren rullar sidan.

en: Fixed Background Image
sv_SE: Fast bakgrundsbild

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
sv_SE: Omslagsmall

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Full text
sv_SE: Hela texten

en: On archive pages, posts show:
sv_SE: På arkivsidor visar inläggen:

en: Show search in header
sv_SE: Visa sökfunktion i sidhuvudet

en: Theme Options
sv_SE: Temainställningar

en: Header &amp; Footer Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för sidhuvud och sidfot

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
sv_SE: Minska loggan till hälften av dess uppladdade storlek, så det blir skarp på skärmar med hög upplösning.

en: Retina logo
sv_SE: Retina-logga

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
sv_SE: Sidan du försökte hämta kunde inte hittas. Den kan ha tagits bort, bytt namn eller kanske aldrig har funnits.

en: Page Not Found
sv_SE: Sidan hittades inte

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet
