Themes - Twenty Nineteen - en to cs_CZ translation catalogue (103 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
cs_CZ: Šablona Twenty Nineteen (2019) je navržena tak, aby ukázala sílu blokového editoru. Obsahuje vlastní styly pro všechny výchozí bloky a je navržena tak, aby v editoru vypadala, stejně jako na webu. Twenty Nineteen je navržena tak, aby byla přizpůsobitelná široké škále webů, ať už provozujete fotografický blog, zakládáte novou firmu nebo podporujete neziskovou organizaci. Obsahuje dostatek mezer a moderní písmo sans serif spárované s klasickým textem serif, zároveň je navržena tak, aby byla krásný na všech rozměrech obrazovky.

en: Custom Color
cs_CZ: Vlastní barva

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Next</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
cs_CZ: <span class="primary-text">Další</span> <span class="secondary-text">komentáře</span>

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Previous</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
cs_CZ: <span class="primary-text">Předchozí</span> <span class="secondary-text">komentáře</span>

en: We help companies communicate with their customers.
cs_CZ: Pomáháme společnostem komunikovat se svými zákazníky.

en: Spark interest on social media
cs_CZ: Zajistěte zájem o sociální média

en: We help businesses grow.
cs_CZ: Pomáháme podnikům růst.

en: Activate new customers
cs_CZ: Aktivujte nové zákazníky

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
cs_CZ: Pomáháme startupům definovat (nebo vylepšit) jasnou identitu značky.

en: Redefine brands
cs_CZ: Předefinujte značky

en: What We Do
cs_CZ: Co děláme

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
cs_CZ: Kupodivu Doug Watson také vyrůstal v práci po boku svých rodičů v rodinné restauraci v Queensu v New Yorku. Před nástupem do společnosti Eva Green Consulting pracoval na digitálních kampaních pro společnosti Fortune 500.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
cs_CZ: Eva Young vyrostla v práci po boku svých rodičů v jejich restauraci v Queensu v New Yorku. V roce 2014 otevřela společnost Eva Young Consulting, aby pomohla malým podnikům, jako je restaurace jejích rodičů, přizpůsobit se digitálnímu věku.

en: Team
cs_CZ: Tým

en: Content Strategy
cs_CZ: Obsahová strategie

en: Social Media
cs_CZ: Sociální média

en: Mobile
cs_CZ: Mobilní

en: Website Design
cs_CZ: Design webových stránek

en: Gradient
cs_CZ: Přechod

en: Services
cs_CZ: Služby

en: Contact Us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: example@example.com
cs_CZ: example@example.cz

en: (555) 555-5555
cs_CZ: +420 123 456 789

en: Get In Touch
cs_CZ: Být v kontaktu

en: Learn More
cs_CZ: Zjistit více

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
cs_CZ: Eva Young Consulting byla založena v roce 2014, aby uspokojila potřeby malých podniků v oblasti San Francisco Bay Area. Pomáháme začínajícím podnikům definovat jasnou identitu značky a digitální strategii, která je provede jejich finančními koly a rozsahem, jak bude jejich podnikání růst. Objevte, jak můžeme posílit vaši značku pomocí jedinečné a výkonné digitální marketingové strategie.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
cs_CZ: Advokátní kancelář pro podnikatele a podnikatele od roku 2014

en: About
cs_CZ: O mně

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
cs_CZ: Váš komentář čeká na schválení. Toto je náhled, váš komentář bude viditelný až po schválení.

en: Dark Blue
cs_CZ: Tmavě modrá

en: Blue
cs_CZ: Modrá

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
cs_CZ: <span class="meta-nav">Publikováno v</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
cs_CZ: Doporučujeme

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
cs_CZ: Šablona Twenty Nineteen vyžaduje alespoň WordPress 4.7. Aktuálně používáte verzi %s. Po aktualizaci tuto akci opakujte.

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: More
cs_CZ: Více

en: Apply a filter to featured images using the primary color
cs_CZ: Použít filtr na náhledový obrázek pomocí hlavní barvy

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
cs_CZ: Nastavte si vlastní barvu pro tlačítka, odkazy, náhledové obrázky, atd.

[ctx: primary color]
en: Custom
cs_CZ: Vlastní

[ctx: primary color]
en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: White
cs_CZ: Bílá

en: Light Gray
cs_CZ: Světle šedá

en: Dark Gray
cs_CZ: Tmavě šedá

en: Huge
cs_CZ: Obrovské

en: Large
cs_CZ: Velká

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Small
cs_CZ: Střední

en: Footer Menu
cs_CZ: Menu v zápatí

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
cs_CZ: Původní velikost

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Add widgets here to appear in your footer.
cs_CZ: Zde přidejte widgety, které se zobrazí v zápatí.

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: Primary Color
cs_CZ: Primární barva

en: No comments
cs_CZ: Žádné komentáře

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
cs_CZ[0]: %d komentář
cs_CZ[1]: %d komentáře
cs_CZ[2]: %d komentářů

en: View more posts
cs_CZ: Zobrazit více příspěvků

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
cs_CZ: Autor %s

en: Top Menu
cs_CZ: Hlavní menu

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cs_CZ: Pokračovat ve čtení<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
cs_CZ: Stránky:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
cs_CZ: Požadovaný obsah se na webu bohužel nenachází. Můžete ale zkusit vyhledávání konkrétního klíčového slova.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zadaný výraz nebyl na webu nalezen. Zkuste prosím hledat znovu nějaké jiné klíčové slovo.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
cs_CZ: Jste připraveni publikovat svůj první příspěvek? <a href="%s">Začněte zde</a>.

en: Nothing Found
cs_CZ: Nenalezeno

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
cs_CZ: Předchozí příspěvek:

en: Previous Post
cs_CZ: Předchozí příspěvek

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
cs_CZ: Následující příspěvek:

en: Next Post
cs_CZ: Následující příspěvek

en: Search results for:
cs_CZ: Výsledky vyhledávání pro:

en: Older posts
cs_CZ: Starší příspěvky

en: Newer posts
cs_CZ: Novější příspěvky

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags:
cs_CZ: Štítky:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted in
cs_CZ: Publikováno v

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
cs_CZ: Napsat komentář<span class="screen-reader-text"> pro %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted by
cs_CZ: Autor

en: Archives:
cs_CZ: Archiv:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
cs_CZ: %s Archiv:

en: Post Type Archives:
cs_CZ: Archiv typu:

en: Daily Archives:
cs_CZ: Archiv pro den:

en: Monthly Archives:
cs_CZ: Archiv pro měsíc:

en: Yearly Archives:
cs_CZ: Archiv pro rok:

en: Author Archives:
cs_CZ: Archiv autora:

en: Tag Archives:
cs_CZ: Archiv štítku:

en: Category Archives:
cs_CZ: Archiv rubriky:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
cs_CZ: Upravit <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
cs_CZ: Přejít k obsahu webu

en: Social Links Menu
cs_CZ: Menu pro sociální sítě

en: Primary
cs_CZ: Primární

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
cs_CZ: Používáme %s (v češtině).

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře nejsou povoleny.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
cs_CZ[0]: %1$s reakce na &bdquo;%2$s&ldquo;
cs_CZ[1]: %1$s reakce na &bdquo;%2$s&ldquo;
cs_CZ[2]: %1$s reakcí na &bdquo;%2$s&ldquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
cs_CZ: 1 komentář u &bdquo;%s&ldquo;

en: Leave a comment
cs_CZ: Napsat komentář

en: Join the Conversation
cs_CZ: Připojte se k diskuzi

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Komentář čeká na schválení.

en: Edit
cs_CZ: Upravit

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
cs_CZ: %1$s (%2$s)

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
cs_CZ: %s <span class="screen-reader-text says">napsal:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
cs_CZ: Patrně jste chtěli zobrazit stránku, která se na webu bohužel nenachází. Můžete ale zkusit vyhledávání konkrétního klíčového slova.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
cs_CZ: Omlouváme se, ale stránka nebyla nalezena.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
cs_CZ: Vývojáři WordPressu (a překladatelé)

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
cs_CZ: https://cs.wordpress.org/
