Plugins - Rank Math SEO – AI SEO Tools to Dominate SEO Rankings - Stable (latest - en to cs_CZ translation catalogue (1948 entries)

en: We would love to get your feedback! It's essential for our continued development. Please consider taking a moment to leave us a review.
cs_CZ: Rádi bychom znali váš názor! Je to pro nás velmi důležité pro další rozvoj. Prosím, věnujte nám chvilku a napište nám recenzi.

note: translators: %1$s is the error message, %2$s is the table name.
en: Rank Math SEO: Getting error "%1$s" while creating table <code>%2$s</code>. Please contact your server administrator to fix this issue.
cs_CZ: Rank Math SEO: Při vytváření tabulky <code>%2$s</code> se zobrazuje chyba „%1$s“. Kontaktujte správce serveru, aby tento problém vyřešil.

en: The format of the tables array has changed. Please update your code accordingly.
cs_CZ: Formát pole tabulek se změnil. Aktualizujte prosím svůj kód odpovídajícím způsobem.

note: Translators: 1: opening anchor tag, 2: closing anchor tag.
en: The React Settings UI is currently disabled, and the classic settings interface is active. Note: The PHP-based settings interface will be removed in an upcoming release. %1$sEnable the React Settings UI%2$s to switch back.
cs_CZ: Rozhraní React Settings UI je momentálně deaktivované a aktivní je klasické rozhraní nastavení. Poznámka: Rozhraní nastavení založené na PHP bude v příští verzi odstraněno. %1$sPovolit React Settings UI%2$s pro přepnutí zpět.

en: Halloween Sale
cs_CZ: Halloweenská sleva

en: We would love to get your feedback! It's essential for our continued development. Please consider taking a moment to leave a review of your experience on Trustpilot.
cs_CZ: Vaše zpětná vazba je pro nás klíčová pro další zlepšování našich služeb. Budeme velmi vděční, pokud si najdete chvilku a podělíte se o své zkušenosti na Trustpilot.

en: Learn more about what data is and isn't tracked.
cs_CZ: Zjistěte více o tom, jaká data jsou a nejsou sledována.

en: Share anonymous usage data to help us improve Rank Math. No personal info is collected.
cs_CZ: Sdílejte anonymní údaje o používání, abyste nám pomohli vylepšit Rank Math. Žádné osobní údaje nebudou shromažďovány.

en: Enable Tracking
cs_CZ: Povolit sledování

en: The post could not be found.
cs_CZ: Příspěvek nebyl nalezen.

en: Sorry, you don't have the required permissions to access this page.
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemáte oprávnění pro přístup na tuto stránku.

en: The current theme does not have "post-thumbnails" support.
cs_CZ: Aktuální téma nepodporuje „náhledy příspěvků“.

en: Invalid type.
cs_CZ: Neplatný typ.

en: Next update on %s (in %s)
cs_CZ: Poslední aktualizace %s v %s

en: A Custom Watermark item could not be saved because the name field is empty.
cs_CZ: Položku vlastní vodoznak nelze uložit, protože pole pro název je prázdné.

en: Media
cs_CZ: Média

en: Add any extra text or links you'd like to include in your llms.txt file manually.
cs_CZ: Do souboru llms.txt můžete ručně přidat libovolný doplňující text či odkazy.

en: Additional Content
cs_CZ: Další obsah

en: Maximum number of links to include for each post type.
cs_CZ: Maximální počet odkazů, které lze zahrnout pro každý typ příspěvku.

en: Posts/Terms Limit
cs_CZ: Omezení příspěvků/termínů

en: Select the taxonomies to be included in the llms.txt file.
cs_CZ: Vyberte taxonomie, které chcete zahrnout do souboru llms.txt.

en: Select Taxonomies
cs_CZ: Vybrat taxonomie

en: Select the post types to be included in the llms.txt file.
cs_CZ: Vyberte typy příspěvků, které mají být zahrnuty do souboru llms.txt.

en: Select Post Types
cs_CZ: Vyberte typy příspěvků

note: Translators: placeholder is the llms.txt file URL.
en: Your <code>llms.txt</code> file is available at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>.
cs_CZ: Váš soubor <code>llms.txt</code> je k dispozici na adrese <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>.

en: Configure your llms.txt file for custom crawling/indexing rules.
cs_CZ: Nakonfigurujte soubor llms.txt pro vlastní pravidla procházení a indexování.

en: Edit llms.txt
cs_CZ: Upravit soubor llms.txt

note: translators: Note text
en: %s The URLs will be submitted to Bing and Yandex only, and not to Google.
cs_CZ: %s URL adresy budou odeslány pouze do vyhledávačů Bing a Yandex, nikoli do vyhledávače Google.

en: Serve a custom llms.txt file to guide AI models with posts, terms, and most important content on your website.
cs_CZ: Nahrajte vlastní soubor llms.txt, který definuje důležité příspěvky, termíny a obsah pro účely zpracování modely AI.

en: There was an issue unscheduling a background action related to Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
cs_CZ: Vyskytl se problém při zpracování odložené akce v rámci analytiky. Pokud problém přetrvává, obraťte se na náš tým technické podpory.

en: There was an issue scheduling the recurring action required for Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
cs_CZ: Při plánování opakované akce potřebné pro Analytics došlo k problému. Pokud potíže přetrvávají, kontaktujte prosím náš tým podpory.

en: There was an issue scheduling a single action required for Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
cs_CZ: Při plánování opakované akce potřebné pro Analytics došlo k problému. Pokud potíže přetrvávají, kontaktujte prosím náš tým podpory.

en: There was an issue scheduling the async action required for Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
cs_CZ: Došlo k problému při plánování asynchronní akce potřebné pro Analytics. Pokud potíže přetrvávají, kontaktujte prosím náš tým podpory.

en: Make themes work multilingual option in WPML settings
cs_CZ: Nastavte v nastavení WPML možnost vícejazyčného fungování motivů

note: translators: 1: settings URL, 2: settings text
en: To properly rebuild Analytics posts in secondary languages, please disable the %1$s when using a different domain per language.
cs_CZ: Pokud pro každý jazyk používáte jinou doménu, deaktivujte prosím %1$s, aby se příspěvky Analytics mohly správně znovu sestavit v sekundárních jazycích.

en: No file selected for upload.
cs_CZ: Není vybrán žádný soubor k nahrání.

en: Current Step Data
cs_CZ: Údaje o aktuálním postupu

en: Current Step
cs_CZ: Aktuální postup

note: translators: constant value
en: WordPress's internal cron system is disabled via %s. Please ensure a real cron job is set up, otherwise scheduled features like Analytics may not work correctly.
cs_CZ: Interní cron systém WordPressu je deaktivován pomocí %s. Ujistěte se, že je nastavena skutečná úloha cron, jinak plánované funkce, jako je Analytics, nemusí fungovat správně.

note: translators: constant value
en: Loopback requests to %s are blocked. This may prevent scheduled tasks from running. Please check your server configuration.
cs_CZ: Požadavky na zpětnou smyčku pro %s jsou blokovány. To může zabránit spuštění naplánovaných úloh. Zkontrolujte konfiguraci serveru.

en: Insufficient results to complete the request. Please refine your query or reduce the requirements.
cs_CZ: Nedostatek výsledků k dokončení požadavku. Upřesněte prosím svůj dotaz.

en: No results found for the given query. Please modify your request and try again
cs_CZ: Pro daný dotaz nebyly nalezeny žádné výsledky. Upravte prosím svůj požadavek a zkuste to znovu

en: Unauthorized request. The client credentials are invalid.
cs_CZ: Neoprávněný požadavek. Neplatné přihlašovací údaje.

en: The service is temporarily unavailable. Please try again later.
cs_CZ: Služba je dočasně nedostupná. Zkuste to znovu později.

en: The input provided is invalid. Please check the format and try again.
cs_CZ: Zadaný vstup je neplatný. Zkontrolujte prosím formát a zkuste to znovu.

en: Invalid action selected.
cs_CZ: Byla vybrána neplatná akce.

en: Sorry, you are not authorized to Import/Export the settings.
cs_CZ: Litujeme, nemáte oprávnění importovat/exportovat nastavení.

en: Redirection URL
cs_CZ: Adresa URL přesměrování

en: Redirection ID
cs_CZ: ID přesměrování

en: Whether the object has a redirect or not
cs_CZ: Zda objekt obsahuje přesměrování nebo ne

en: Sorry, the field contains invalid characters.
cs_CZ: Litujeme, pole obsahuje neplatné znaky.

en: Selected posts to update the data for.
cs_CZ: Vybrané příspěvky pro aktualizaci dat.

en: Mode to set
cs_CZ: Režim nastavení

en: Action to perform
cs_CZ: Akce k provedení

en: Post scores
cs_CZ: Zveřejnit skóre

en: Invalid module
cs_CZ: Neplatný modul

en: Clear log by type.
cs_CZ: Vymazat protokol podle typu.

en: Filter log by type.
cs_CZ: Filtrovat protokol podle typu.

en: The list of urls to submit to the Instant Indexing API.
cs_CZ: Seznam adres URL, které se mají odeslat do rozhraní API pro okamžité indexování.

en: If true, forces a fresh research request.
cs_CZ: Pokud je hodnota nastavena na true, vynutí se nový požadavek na vyhledávání.

en: The ID of the post initiating the keyword research request.
cs_CZ: ID příspěvku, který spustil požadavek na výzkum klíčových slov.

en: The country for which the keyword should be researched.
cs_CZ: Země, pro kterou by mělo být klíčové slovo vyhledáno.

en: The keyword to be researched.
cs_CZ: Klíčové slovo, které má být vyhledáno.

en: List of attachment IDs for which to generate alt text.
cs_CZ: Seznam ID příloh, pro které se má generovat alternativní text.

en: Content AI reset date to update in the Database
cs_CZ: Datum resetování obsahu AI pro aktualizaci v databázi

en: Content AI plan to update in the Database.
cs_CZ: Plán aktualizace obsahu AI v databázi.

en: A list of prompts received from the API to be saved in the database.
cs_CZ: Seznam požadavků přijatých z API, které mají být uloženy do databáze.

en: The prompt data to be saved in the database.
cs_CZ: Data, která mají být uložena do databáze.

en: The selected prompt to be updated in the recent prompts.
cs_CZ: Aktualizace se týká konkrétní výzvy z posledních publikovaných výzev.

en: The output index to delete, applicable only to the Chat endpoint.
cs_CZ: Index výstupu, který má být odstraněn, platí pouze pro koncový bod Chatu.

en: Indicates if the request to delete the output was for the Chat endpoint.
cs_CZ: Označuje, zda požadavek na odstranění výstupu byl určen pro koncový bod Chatu.

en: Credit usage details returned by the API.
cs_CZ: Podrobnosti o využití kreditu vrácené přes rozhraní API.

en: The parameters used to generate the AI output.
cs_CZ: Parametry použité k generování výstupu AI.

en: Indicates if the request was for the Chat endpoint.
cs_CZ: Označuje, zda se požadavek týkal koncového bodu Chatu.

en: The API endpoint for which the output was generated.
cs_CZ: Koncový bod API, pro který byl výstup generován.

en: An array of AI-generated and existing outputs to be saved.
cs_CZ: Řada výstupů generovaných AI a existujících výstupů, které mají být uloženy.

en: The title of the new post.
cs_CZ: Název nového příspěvku.

en: The content of the new post.
cs_CZ: Obsah nového příspěvku.

en: Hide.
cs_CZ: Skrýt.

en: Toggle bar.
cs_CZ: Přepínací lišta.

en: Filter type.
cs_CZ: Typ filtru.

en: Filter.
cs_CZ: Filtr.

en: User preferences.
cs_CZ: Uživatelské předvolby.

en: Search.
cs_CZ: Hledat.

en: Order.
cs_CZ: Objednat.

en: Order by.
cs_CZ: Seřadit podle.

en: Results per page.
cs_CZ: Výsledky na stránce.

en: Page number.
cs_CZ: Číslo stránky.

en: Post Type.
cs_CZ: Typ příspěvku.

en: Post ID.
cs_CZ: ID příspěvku.

en: Your current plugin version does not support this feature. Please update Rank Math PRO to version 3.0.83 or later to unlock full functionality.
cs_CZ: Vaše aktuální verze pluginu tuto funkci nepodporuje. Aktualizujte Rank Math PRO na verzi 3.0.83 nebo novější, abyste odemkli všechny funkce.

en: Determine Search Intent
cs_CZ: Vyberte záměr vyhledávání

note: Translators: placeholders are opening and closing tags for connect analytics setting and using ga4 property doc.
en: Universal Analytics (UA) is no longer supported. Please connect your Google Analytics GA4 account by navigating to %1$sGeneral Settings → Analytics%2$s. For more details, refer to this guide: %3$sHow to Use Google Analytics 4 (GA4) Property with Rank Math%4$s.
cs_CZ: Universal Analytics (UA) již není podporován. Připojte svůj účet Google Analytics GA4 tak, že přejdete na %1$s Obecná nastavení → Analytika %2$s. Další podrobnosti naleznete v tomto návodu: %3$s Jak používat službu Google Analytics 4 (GA4) s Rank Math %4$s.

en: Select Account
cs_CZ: Vyberte účet

en: Enable this option to include authors in the sitemap even if they have not created any posts. This ensures all author archives are listed, regardless of content availability.
cs_CZ: Povolit tuto možnost pro zahrnutí autorů do souboru sitemap, i pokud zatím nevytvořili žádné příspěvky. Tím bude zajištěno, že archivy všech autorů budou indexovatelné, bez ohledu na přítomnost obsahu.

en: Include Authors Without Posts
cs_CZ: Zahrnout autory bez příspěvků

note: Translators: placeholder is the URL to the robots.txt tester tool.
en: Test and edit your live robots.txt file with our <a href="%1$s" target="_blank">Robots.txt Tester</a>.
cs_CZ: Otestujte a upravte svůj živý soubor robots.txt pomocí našeho <a href="%1$s" target="_blank">Robots.txt Testera</a>.

en: Sorry, you are not allowed to create/update schema.
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemáte oprávnění vytvářet/aktualizovat schéma.

en: Average position of all the keywords ranking within top 100 positions.
cs_CZ: Průměrná pozice všech klíčových slov, která se nacházejí v top 100 výsledcích vyhledávání.

en: Total number of keywords your site ranks for within top 100 positions.
cs_CZ: Celkový počet klíčových slov, pro která se váš web umisťuje v první 100 výsledků vyhledávání.

[ctx: block description]
en: Add the Schema generated by Rank Math anywhere on your page using this Block.
cs_CZ: Pomocí tohoto bloku můžete schéma vygenerované Rank Math přidat kamkoli na svou stránku.

[ctx: block title]
en: Schema by Rank Math
cs_CZ: Schéma podle Rank Math

[ctx: block keyword]
en: HowTo
cs_CZ: Jak na to

[ctx: block description]
en: Easily add Schema-ready, SEO-friendly, HowTo block to your content.
cs_CZ: Snadno přidejte do svého obsahu blok HowTo, který je připraven na schéma a je vhodný pro SEO.

[ctx: block title]
en: HowTo by Rank Math
cs_CZ: HowTo od Rank Math

[ctx: block keyword]
en: Markup
cs_CZ: Značky

[ctx: block keyword]
en: Block
cs_CZ: Blok

[ctx: block keyword]
en: Structured Data
cs_CZ: Strukturovaná data

[ctx: block keyword]
en: Schema
cs_CZ: Schéma

[ctx: block keyword]
en: Frequently Asked Questions
cs_CZ: Často kladené dotazy

[ctx: block title]
en: FAQ by Rank Math
cs_CZ: Často kladené otázky podle Rank Math

en: You do not have permission to edit the .htaccess file.
cs_CZ: Nemáte oprávnění upravovat nastavení.

en: Arabic
cs_CZ: Arabština

en: Turkish
cs_CZ: Turečtina

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
cs_CZ: Atributy alt obrázků byly úspěšně aktualizovány v %d příspěvcích. Proces byl zastaven, protože jste vyčerpali všechny kredity na svém webu.

en: Bulk image alt generation failed.
cs_CZ: Hromadné generování alternativních textů k obrázkům se nezdařilo.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d post. | Image alt attributes successfully updated in %d posts.
cs_CZ[0]: Alternativní texty obrázků byly úspěšně aktualizovány v %d příspěvku.
cs_CZ[1]: Alternativní texty obrázků byly úspěšně aktualizovány v %d příspěvcích.
cs_CZ[2]: Alternativní texty obrázků byly úspěšně aktualizovány v %d příspěvcích.

en: Bulk image alt generation started. It might take few minutes to complete the process.
cs_CZ: Hromadné generování alternativních textů k obrázkům bylo spuštěno. Dokončení procesu může trvat několik minut.

en: Write Image Alt Text with AI
cs_CZ: Napište alternativní text obrázku pomocí AI

en: Provide relevant details of your company to include in the Organization Schema.
cs_CZ: Uveďte relevantní údaje o vaší společnosti, které budou zahrnuty do organizačního schématu.

en: Additional Info
cs_CZ: Doplňující Informace

en: Enter the contact email address that could be displayed on search engines.
cs_CZ: Zadejte kontaktní e-mailovou adresu, která se může zobrazit ve vyhledávačích.

en: URL of your website or your company’s website.
cs_CZ: URL adresa vaší webové stránky nebo webové stránky vaší společnosti.

en: Provide a detailed description of your organization.
cs_CZ: Poskytněte podrobný popis vaší organizace.

en: Number of Employees
cs_CZ: Počet zaměstnanců

en: Tax ID
cs_CZ: DIČ

en: VAT ID
cs_CZ: IČ

en: Global Location Number
cs_CZ: Globální lokalizační číslo

en: NAICS Code
cs_CZ: Kód NAICS

en: LEI Code
cs_CZ: Kód LEI

en: ISO 6523 Code
cs_CZ: Kód ISO 6523

en: Founding Date
cs_CZ: Datum založení

en: Legal Name
cs_CZ: Oficiální název

en: Description:
cs_CZ: Popis:

en: Escape the Writer's Block Using AI to Write Inside WordPress.
cs_CZ: Překonejte tvůrčí blok pomocí AI a pište přímo ve WordPressu.

en: Engage with RankBot, Our AI Chatbot, For SEO Advice.
cs_CZ: Využijte RankBot, náš chatbot s umělou inteligencí, pro rady ohledně SEO.

en: Experience the Revolutionary AI-Powered Content Editor.
cs_CZ: Vyzkoušejte revoluční editor obsahu založený na umělé inteligenci.

en: Gain Access to 40+ Advanced AI Tools.
cs_CZ: Získejte přístup k více než 40 pokročilým nástrojům umělé inteligence.

note: Description of the plugin
en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
cs_CZ: Rank Math SEO je nejlepší plugin pro WordPress SEO, který v jednom balíčku nabízí funkce mnoha SEO a AI SEO nástrojů, které vám pomohou znásobit váš SEO provoz.

en: Bulk Editing Process Successfully Cancelled
cs_CZ: Hromadné úpravy byly úspěšně zrušeny

en: Terminate
cs_CZ: Ukončit

note: Translators: placeholders are the number of posts that were processed.
en: Terminate the ongoing Content AI Bulk Editing Process to halt any pending modifications and revert to the previous state. The bulk metadata has been generated for %1$d out of %1$d posts so far.
cs_CZ: Ukončete probíhající hromadnou úpravu obsahu pomocí AI, aby se zastavily všechny čekající změny a obnovil se předchozí stav. Hromadná metadata byla dosud vygenerována pro %1$d z %1$d příspěvků.

en: Cancel Content AI Bulk Editing Process
cs_CZ: Zrušit hromadnou úpravu obsahu AI

en: User wallet not found.
cs_CZ: Peněženka uživatele nebyla nalezena.

en: Invalid API key. Please check your API key or reconnect the site and try again.
cs_CZ: Neplatný klíč API. Zkontrolujte svůj klíč API nebo se znovu připojte k webu a zkuste to znovu.

note: Translators: placeholder is the default Schema type setting.
en: Set Schema: Default (%s)
cs_CZ: Nastavit schéma: Výchozí (%s)

en: Set Schema: None
cs_CZ: Nastavit schéma: Žádné

en: Remove redirection
cs_CZ: Odebrat přesměrování

en: Remove custom canonical URL
cs_CZ: Odebrat vlastní kanonickou URL adresu

en: Set to follow
cs_CZ: Nastavit na follow

en: Set to nofollow
cs_CZ: Nastavit na „no follow“

en: Set to index
cs_CZ: Nastavit index

en: Set to noindex
cs_CZ: Nastavit na noindex

en: Cyber Monday Sale
cs_CZ: Cyber Monday sleva

en: Black Friday Sale
cs_CZ: Black Friday sleva

en: Anniversary Sale
cs_CZ: Výroční sleva

en: New Year Sale
cs_CZ: Novoroční sleva

en: Christmas Sale
cs_CZ: Vánoční sleva

en: Course Price
cs_CZ: Cena kurzu

en: Course Currency
cs_CZ: Měna kurzu

en: Course Type
cs_CZ: Typ kurzu

en: Repeat Frequency
cs_CZ: Frekvence opakování

en: Repeat Count
cs_CZ: Počet opakování

en: Course Workload
cs_CZ: Pracovní náplň kurzu

en: Course Mode
cs_CZ: Režim kurzu

en: This is the number of pageviews carried out by visitors from Search Engines.
cs_CZ: Jedná se o počet zobrazení stránek provedených návštěvníky z vyhledávačů.

en: UK English
cs_CZ: Angličtina UK

en: US English
cs_CZ: Angličtina US

en: Content AI Refresh Date
cs_CZ: Datum aktualizace Obsahové AI

en: Content AI Credits
cs_CZ: Kredity Obsahové AI

en: Content AI Plan
cs_CZ: Plán Obsahové AI

[ctx: block keyword]
en: content ai
cs_CZ: obsahová ai

[ctx: block keyword]
en: content
cs_CZ: obsah

[ctx: block description]
en: Generate content without any hassle, powered by Rank Math's Content AI.
cs_CZ: Generujte obsah bez jakýchkoli potíží pomocí technologie Rank Math Obsahové AI.

[ctx: block title]
en: AI Assistant [Content AI]
cs_CZ: AI asistent [Obsahová AI]

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: %1$s credits left this month. Credits will renew on %2$s or you can upgrade to get more credits %3$s.
cs_CZ: Tento měsíc zbývá %1$s kreditů. Kredity se obnoví %2$s nebo můžete upgradovat a získat více kreditů %3$s.

en: Choose the type of posts/pages/CPTs where you want to use Content AI.
cs_CZ: Vyberte typ příspěvků/stránek/CPT, u kterých chcete použít Obsahovou AI.

en: Swedish
cs_CZ: Švédština

en: Spanish
cs_CZ: Španělština

en: Slovak
cs_CZ: Slovenština

en: Romanian
cs_CZ: Rumunština

en: Portuguese
cs_CZ: Portugalština

en: Polish
cs_CZ: Polština

en: Norwegian
cs_CZ: Norština

en: Lithuanian
cs_CZ: Litevština

en: Latvian
cs_CZ: Lotyšsky

en: Korean
cs_CZ: Korejský

en: Japanese
cs_CZ: Japonština

en: Italian
cs_CZ: Italsky

en: Indonesian
cs_CZ: Indonéština

en: Hungarian
cs_CZ: Maďarština

en: Hebrew
cs_CZ: Hebrejština

en: Greek
cs_CZ: Řečtina

en: German
cs_CZ: Němčina

en: French
cs_CZ: Francouzština

en: Finnish
cs_CZ: Finština

en: Estonian
cs_CZ: Estonština

en: Dutch
cs_CZ: Holandština

en: Danish
cs_CZ: Dánština

en: Czech
cs_CZ: Čeština

en: Chinese
cs_CZ: Čínština

en: Bulgarian
cs_CZ: Bulharština

en: This option lets you set the default language for content generated using Content AI. You can override this in individual tools.
cs_CZ: Tato možnost umožňuje nastavit výchozí jazyk pro obsah generovaný pomocí Obsahové AI. Toto nastavení můžete v jednotlivých nástrojích přepsat.

en: Default Language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Writers
cs_CZ: Autoři

en: Video Creators
cs_CZ: Tvůrci videa

en: TV Enthusiasts
cs_CZ: Televizní nadšenci

en: Travelers
cs_CZ: Cestovatelé

en: Tech Enthusiasts
cs_CZ: Techničtí nadšenci

en: Students
cs_CZ: Studenti

en: Sports Fans
cs_CZ: Sportovní fanoušci

en: Social Media Users
cs_CZ: Uživatelé sociálních médií

en: Seniors
cs_CZ: Senioři

en: Retirees
cs_CZ: Důchodci

en: Professionals
cs_CZ: Odborníci

en: Podcast Listeners
cs_CZ: Posluchači podcastu

en: Photographers
cs_CZ: Fotografové

en: Pet Owners
cs_CZ: Majitelé domácích zvířat

en: Parents
cs_CZ: Rodiče

en: Outdoor Enthusiasts
cs_CZ: Outdooroví nadšenci

en: Musicians
cs_CZ: Hudebníci

en: Movie Buffs
cs_CZ: Milovníci filmů

en: Job Seekers
cs_CZ: Zájemci o práci

en: Investors
cs_CZ: Investoři

en: Indoor Hobbyists
cs_CZ: Domáci kutilové

en: Healthcare Professionals
cs_CZ: Zdravotníci

en: Health Enthusiasts
cs_CZ: Zdravotní nadšenci

en: General Audience
cs_CZ: Obecné publikum

en: Gardeners
cs_CZ: Zahradníci

en: Gaming Enthusiasts
cs_CZ: Herní nadšenci

en: Fitness Enthusiasts
cs_CZ: Fitness nadšenci

en: Fashionistas
cs_CZ: Módní nadšenci

en: Environmentalists
cs_CZ: Ekologové

en: Entrepreneurs
cs_CZ: Podnikatelé

en: Engineers
cs_CZ: Inženýři

en: Educators
cs_CZ: Pedagogové

en: Designers
cs_CZ: Návrháři

en: DIYers
cs_CZ: Kutilové

en: Dancers
cs_CZ: Tanečníci

en: Crafters
cs_CZ: Výrobci

en: Cooks
cs_CZ: Kuchaři

en: Collectors
cs_CZ: Sběratelé

en: Business Owners
cs_CZ: Majitelé podniků

en: Bloggers
cs_CZ: Blogeři

en: Bargain Hunters
cs_CZ: Lovci výhodných nabídek

en: Artists
cs_CZ: Umělci

en: Activists
cs_CZ: Aktivisté

en: This option lets you set the default audience that usually reads your content. You can override this in individual tools.
cs_CZ: Tato možnost umožňuje nastavit výchozí publikum, které obvykle čte váš obsah. Toto nastavení můžete v jednotlivých nástrojích přepsat.

en: Default Audience
cs_CZ: Výchozí publikum

en: Technical
cs_CZ: Technické

en: Subjective
cs_CZ: Subjektivní

en: Story-telling
cs_CZ: Příběhové

en: Satirical
cs_CZ: Satirický

en: Poetic
cs_CZ: Poetický

en: Persuasive
cs_CZ: Přesvědčivé

en: Opinionated
cs_CZ: Názorné

en: Objective
cs_CZ: Objektivní

en: Narrative
cs_CZ: Vyprávění

en: Journalese
cs_CZ: Novinářský

en: Informal
cs_CZ: Neformální

en: Humorous
cs_CZ: Humorný

en: Friendly
cs_CZ: Přátelské

en: Formal
cs_CZ: Formální

en: Factual
cs_CZ: Faktické

en: Expository
cs_CZ: Výkladový

en: Empathetic
cs_CZ: Empatický

en: Emotional
cs_CZ: Emocionální

en: Descriptive
cs_CZ: Popisný

en: Creative
cs_CZ: Kreativní

en: Conversational
cs_CZ: Konverzační

en: Casual
cs_CZ: Neformální

en: Argumentative
cs_CZ: Argumentační

en: Analytical
cs_CZ: Analytické

en: This feature enables the default primary tone or writing style that characterizes your content. You can override this in individual tools.
cs_CZ: Tato funkce umožňuje nastavit výchozí základní tón nebo styl psaní, který charakterizuje váš obsah. V jednotlivých nástrojích jej můžete změnit.

en: Default Tone
cs_CZ: Výchozí tón

en: Content AI tailors keyword research to the target country for highly relevant suggestions. You can override this in individual posts/pages/CPTs.
cs_CZ: Obsahová AI přizpůsobuje výzkum klíčových slov cílové zemi a poskytuje vysoce relevantní návrhy. Toto nastavení můžete v jednotlivých příspěvcích/stránkách/CPT přepsat.

en: Content AI History
cs_CZ: Historie Obsahové AI

en: Content AI Chat
cs_CZ: Chat Obsahové AI

en: Content AI Editor
cs_CZ: Editor Obsahové AI

en: Content Editor
cs_CZ: Editor obsahu

en: Content AI Tools
cs_CZ: Nástroje Obsahové AI

en: AI Tools
cs_CZ: Nástroje umělé inteligence

en: Another bulk editing process is already running. Please try again later after the existing process is complete.
cs_CZ: Další proces hromadných úprav je již spuštěn. Zkuste to prosím později po dokončení stávajícího procesu.

en: Write SEO Title & Description with AI
cs_CZ: Napsat SEO titulek a popis pomocí AI

en: Write SEO Description with AI
cs_CZ: Pište SEO popis s umělou inteligencí

en: Write SEO Title with AI
cs_CZ: Pište SEO titulek s umělou inteligencí

en: &#8595; Rank Math Content AI
cs_CZ: &#8595; Rank Math Obsahová AI

note: Translators: placeholder is the new label.
en: Content AI %s
cs_CZ: Obsahová AI %s

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: SEO meta successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
cs_CZ: SEO meta úspěšně aktualizován v %d příspěvky. Proces byl zastaven, protože jste na svých stránkách vyčerpali všechny kredity.

note: Translators: placeholder is the number of modified items.
en: SEO meta successfully updated in %d item. | SEO meta successfully updated in %d items.
cs_CZ[0]: SEO meta byla úspěšně aktualizována u %d položky.
cs_CZ[1]: SEO meta byla úspěšně aktualizována u %d položek.
cs_CZ[2]: SEO meta byla úspěšně aktualizována u %d položek.

en: Bulk editing SEO meta started. It might take few minutes to complete the process.
cs_CZ: Hromadná úprava SEO meta spuštěna. Dokončení procesu může trvat několik minut.

en: Could not generate. Please try again later.
cs_CZ: Nelze vygenerovat. Zkuste to prosím později.

en: The output was stopped as it was identified as potentially unsafe by the content filter.
cs_CZ: Výstup byl zastaven, protože byl filtrem obsahu identifikován jako potenciálně nebezpečný.

en: Please revise the entered values in the fields as they are not secure. Make the required adjustments and try again.
cs_CZ: Zkontrolujte prosím zadané hodnoty v polích, protože nejsou bezpečné. Proveďte požadované úpravy a zkuste to znovu.

en: You've used up all available credits from the connected account.
cs_CZ: Vyčerpali jste všechny dostupné kredity z připojeného účtu.

en: You've used up all available credits for this domain.
cs_CZ: Pro tuto doménu jste vyčerpali všechny dostupné kredity.

en: Oops! Too many requests in a short time. Please try again after some time.
cs_CZ: Ups! Příliš mnoho požadavků v krátkém čase. Zkuste to prosím po nějaké době znovu.

en: This feature is only available for Content AI subscribers.
cs_CZ: Tato funkce je k dispozici pouze pro předplatitele služby Obsahové AI.

en: Please update the Rank Math SEO plugin to the latest version to use this feature.
cs_CZ: Chcete-li tuto funkci používat, aktualizujte plugin Rank Math SEO na nejnovější verzi.

en: Please connect your account to use the Content AI.
cs_CZ: Chcete-li používat službu Obsahová AI, připojte svůj účet.

note: translators: %s: Allowed tags
en: Enter your custom webmaster tags. Only %s tags are allowed.
cs_CZ: Zadejte vlastní značky webmastera. Povoleny jsou pouze značky %s.

en: Custom Webmaster Tags
cs_CZ: Vlastní značky správce webu

en: Selected roles will be excluded from the XML &amp; HTML sitemaps.
cs_CZ: Vybrané role budou vyloučeny z map stránek XML &amp; HTML.

en: Please update
cs_CZ: Aktualizujte prosím

note: Translators: link to the update page.
en: There is a new version of Content AI available! %s the Rank Math SEO plugin to use this feature.
cs_CZ: K dispozici je nová verze Obsahové AI! %s plugin Rank Math SEO, který tuto funkci využívá.

en: The redirection you are trying to update may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs.
cs_CZ: Přesměrování, které se snažíte aktualizovat, může způsobit nekonečnou smyčku. Zkontrolujte prosím zdrojovou a cílovou adresu URL.

en: The redirection you are trying to create may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs. The redirection has been deactivated.
cs_CZ: Přesměrování, které se snažíte vytvořit, může způsobit nekonečnou smyčku. Zkontrolujte prosím zdrojovou a cílovou adresu URL. Přesměrování bylo deaktivováno.

en: Site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
cs_CZ: Možnost automatické aktualizace pluginů je zakázána pro celý web.

en: The Google Search Console request failed.
cs_CZ: Požadavek konzoly Google Search Console se nezdařil.

en: The Google Analytics Console request failed.
cs_CZ: Požadavek na konzolu Google Analytics se nezdařil.

en: Data import will not work for this service as sufficient permissions are not given.
cs_CZ: Import dat u této služby nebude fungovat, protože nejsou dána dostatečná oprávnění.

en: Test Connections
cs_CZ: Otestovat připojení

en: Additional Profiles
cs_CZ: Další profily

en: Import Social URLs of your author archive pages.
cs_CZ: Importujte adresy URL sociálních sítí stránek archivu autorů.

note: translators: Link to social setting KB article
en: Add social account information to your website's Schema and Open Graph. %s.
cs_CZ: Přidejte informace o sociálních účtech do schématu a Open Graph na svých webových stránkách. %s.

en: Additional Profiles to add in the <code>sameAs</code> Schema property.
cs_CZ: Další profily pro přidání do vlastnosti <code>sameAs</code> Schema.

en: Additional profile URLs
cs_CZ: Další URL adresy profilu

en: (No Description)
cs_CZ: (Bez popisu)

en: (No Title)
cs_CZ: (Bez názvu)

en: Verify auto-updates are enabled for Rank Math
cs_CZ: Ověřte, zda jsou pro nástroj Rank Math povoleny automatické aktualizace

en: Check the presence of sitemaps on your website
cs_CZ: Zkontrolujte přítomnost map stránek na svých webových stránkách

en: Confirm if Rank Math is connected to Search Console
cs_CZ: Ověřte, zda je nástroj Rank Math připojen ke konzole pro vyhledávání

en: Verify the presence of focus keywords in your post titles
cs_CZ: Ověřte přítomnost klíčových slov v názvech příspěvků

en: Confirm focus keywords are set for all your posts
cs_CZ: Zkontrolujte, zda jsou pro všechny příspěvky nastavena klíčová slova

en: Check your site for SEO-friendly permalink structure
cs_CZ: Zkontrolujte, zda má váš web strukturu odkazů vhodnou pro SEO

en: Check your site's visibility to search engines
cs_CZ: Zkontrolujte viditelnost svých stránek ve vyhledávačích

en: Confirm custom tagline is set for your site
cs_CZ: Potvrďte, že je pro váš web nastaven vlastní slogan

note: Translators: placeholder is the new Rank Math label.
en: SEO Analyzer
cs_CZ: SEO analyzátor

en: Convert FAQ, HowTo, & Table of Contents Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
cs_CZ: Převést bloky FAQ, HowTo a Table of Contents vytvořené pomocí Yoast. Pomocí této možnosti můžete snadno přesunout své předchozí bloky do Rank Math.

[ctx: block description]
en: Automatically generate the Table of Contents from the Headings added to this page.
cs_CZ: Automatické generování Obsahu z nadpisů přidaných na tuto stránku.

[ctx: block title]
en: Table of Contents by Rank Math
cs_CZ: Obsah podle Rank Math

en: Heading H6
cs_CZ: Nadpis H6

en: Heading H5
cs_CZ: Nadpis H5

en: Heading H4
cs_CZ: Nadpis H4

en: Heading H3
cs_CZ: Nadpis H3

en: Heading H2
cs_CZ: Nadpis H2

en: Heading H1
cs_CZ: Nadpis H1

en: Choose the headings to exclude from the Table of Contents block.
cs_CZ: Vyberte nadpisy, které chcete z bloku Obsah vyloučit.

en: Table of Contents Exclude Headings
cs_CZ: Vyloučené nadpisy Obsahu

en: Select the default list style for the Table of Contents block.
cs_CZ: Vyberte výchozí styl seznamů pro blok Obsahu.

en: Table of Contents List style
cs_CZ: Styly seznamů Obsahu

en: Table of Contents
cs_CZ: Obsah

en: Enter the default title to use for the Table of Contents block.
cs_CZ: Zadejte výchozí název, který se má použít pro blok Obsah.

en: Table of Contents Title
cs_CZ: Název Obsahu

en: Take control over the default settings available for Rank Math Blocks.
cs_CZ: Převezměte kontrolu nad výchozími nastaveními dostupnými pro bloky Rank Math Blocks.

en: Blocks
cs_CZ: Bloky

en: Are you sure you want to convert AIOSEO blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete převést bloky AIOSEO na bloky Rank Math? Tato akce je nevratná.

en: AIOSEO Block Converter
cs_CZ: Převodník bloků AIOSEO

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the HTML sitemap.
cs_CZ: Zahrňte archivní stránky pro termíny této taxonomie do mapy stránek HTML.

en: Include this post type in the HTML sitemap if it's enabled.
cs_CZ: Zahrňte tento typ příspěvku do mapy stránek HTML, pokud je povolen.

en: SEO Titles
cs_CZ: SEO Názvy

en: Show the post/term titles, or the SEO titles in the HTML sitemap.
cs_CZ: Zobrazit názvy příspěvků/termínů nebo názvy SEO v mapě stránek HTML.

en: Item Titles
cs_CZ: Názvy položek

en: Show published dates for each post & page.
cs_CZ: Zobrazit data zveřejnění pro každý příspěvek a stránku.

en: Show Dates
cs_CZ: Zobrazit datumy

en: Alphabetical
cs_CZ: Abecedně

en: Choose how you want to sort the items in the HTML sitemap.
cs_CZ: Zvolte, jak chcete položky v mapě webu HTML seřadit.

en: Sort By
cs_CZ: Seřadit podle

en: Select a page
cs_CZ: Vyberte stránku

en: Select the page to display the HTML sitemap. Once the settings are saved, the sitemap will be displayed below the content of the selected page.
cs_CZ: Vyberte stránku, na které se zobrazí mapa stránek HTML. Po uložení nastavení se mapa stránek zobrazí pod obsahem vybrané stránky.

note: translators: link to the selected page
en: Selected page: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>
cs_CZ: Vybraná stránka <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>

en: Selected page:
cs_CZ: Vybraná stránka:

en: Use this shortcode to display the HTML sitemap.
cs_CZ: Pomocí tohoto zkratkového kódu zobrazíte mapu webu ve formátu HTML.

en: Choose how you want to display the HTML sitemap.
cs_CZ: Zvolte, jak chcete zobrazit mapu webu HTML.

en: Display Format
cs_CZ: Zobrazený formát

en: Enable the HTML sitemap.
cs_CZ: Povolte mapu stránek HTML.

en: Include author archives in the HTML sitemap if it's enabled.
cs_CZ: Zahrnout archivy autorů do mapy stránek HTML, pokud je povolena.

en: Include in HTML Sitemap
cs_CZ: Zahrnout do mapy stránek HTML

en: Include author archives in the XML sitemap.
cs_CZ: Zahrnout archivy autorů do mapy stránek XML.

en: This tab contains settings related to the HTML sitemap.
cs_CZ: Tato karta obsahuje nastavení týkající se mapy webu HTML.

en: HTML Sitemap
cs_CZ: Mapa stránek HTML

en: Exclusive Offer!
cs_CZ: Exkluzivní nabídka!

en: Your name or company name intended to feature in Google's Knowledge Panel.
cs_CZ: Vaše jméno nebo název společnosti, které se mají objevit ve znalostním panelu Google.

en: Person/Organization Name
cs_CZ: Jméno osoby/společnosti

en: An alternate version of your site name (for example, an acronym or shorter name).
cs_CZ: Alternativní verze názvu Vašeho webu (například zkratka nebo kratší název).

en: Website Alternate Name
cs_CZ: Alternativní název webových stránek

en: Enter the name of your site to appear in search results.
cs_CZ: Zadejte název webu, který se má zobrazit ve výsledcích vyhledávání.

en: Website Name
cs_CZ: Název webu

note: translators: %1$s: general reading settings URL.
en: <strong>SEO Notice</strong>: Your site is set to No Index and will not appear in search engines. You can change the Search engine visibility <a href="%1$s">from here</a>.
cs_CZ: <strong>SEO upozornění</strong>: Váš web je nastaven na No Index a nebude se zobrazovat ve vyhledávačích. Viditelnost pro vyhledávače můžete změnit <a href="%1$s">zde</a>.

en: Output list of terms from the primary taxonomy associated to the current post.
cs_CZ: Výstupní seznam výrazů z primární taxonomie přiřazené k aktuálnímu příspěvku.

en: Primary Terms
cs_CZ: Primární výrazy

en: Update SEO Scores
cs_CZ: Aktualizovat skóre SEO

note: translators: start, end, total
en: Recalculating scores for posts %1$s - %2$s...
cs_CZ: Přepočítání skóre u příspěvků %1$s - %2$s…

en: Recalculate Scores
cs_CZ: Přepočítat skóre

en: This tool will calculate the SEO score for the posts/pages that have a Focus Keyword set. Note: This process may take some time and the browser tab must be kept open while it is running.
cs_CZ: Tento nástroj vypočítá skóre SEO pro příspěvky/stránky, které mají nastavené klíčové slovo. Poznámka: Tento proces může nějakou dobu trvat a během jeho provádění musí zůstat karta prohlížeče otevřena.

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br /> A squared image is preferred by the search engines.
cs_CZ: <strong>Minimální velikost: 112Χ112px</strong>.<br /> Vyhledávače upřednostňují čtvercový obrázek.

en: PRO options are enabled.
cs_CZ: Možnosti PRO povoleny.

en: More powerful options are available in the PRO version.
cs_CZ: Výkonnější možnosti jsou k dispozici ve verzi PRO.

en: Make your podcasts discoverable via Google Podcasts, Apple Podcasts, and similar services with Podcast RSS feed and Schema Markup generated by Rank Math.
cs_CZ: Zpřístupněte své podcasty prostřednictvím Google Podcasts, Apple Podcasts a podobných služeb pomocí kanálu Podcast RSS a značek Schema vygenerované nástrojem Rank Math.

en: Podcast
cs_CZ: Vysílání

en: For your video content, a Video Sitemap is a recommended step for better rankings and inclusion in the Video search.
cs_CZ: Pro Váš video obsah, je mapa stránek videí doporučovaným krokem pro lepší umístění a zařazení do vyhledávání videí.

en: Video Sitemap
cs_CZ: Mapa stránek Videí

en: This module is available in the PRO version.
cs_CZ: Tento modul je k dispozici ve verzi PRO.

en: Create a News Sitemap for your news-related content. You only need a News sitemap if you plan on posting news-related content on your website.
cs_CZ: Vytvořte mapu stránek Zpráv pro svůj obsah související se zprávami. Mapu stránek potřebujete pouze v případě, že plánujete na svůj web zveřejňovat tento druh obsahu.

en: News Sitemap
cs_CZ: Mapa stránek Zpráv

note: translators: Link to kb article
en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. %s.
cs_CZ: Získejte sofistikované návrhy umělé inteligence na související klíčová slova, otázky a odkazy, které můžete zahrnout do obsahu a metadat SEO. %s.

en: Served from cache
cs_CZ: Servírováno z mezipaměti

en: Rank Math SEO Redirection Debugger
cs_CZ: Rank Math SEO přesměrování Debugger

en: WordPress General Settings
cs_CZ: Obecná nastavení WordPressu

en: Site Address (URL)
cs_CZ: Adresa webu (URL)

en: WordPress Address (URL)
cs_CZ: WordPress adresa (URL)

note: Translators: 1 is "WordPress Address (URL)", 2 is "Site Address (URL)", 3 is a link to the General Settings, with "WordPress General Settings" as anchor text.
en: Rank Math cannot be connected because your site URL doesn't appear to be a valid URL. If the domain name contains special characters, please make sure to use the encoded version in the %1$s &amp; %2$s fields on the %3$s page.
cs_CZ: Rank Math nelze připojit, protože adresa URL Vašeho webu se nezdá být platnou. Pokud název domény obsahuje speciální znaky, ujistěte se, že v polích %1$s &amp; %2$s na stránce %3$s používáte enkódovanou verzi.

en: Prevent paginated pages of single pages and posts to show up in the search results. This also applies for the Blog page.
cs_CZ: Zabránit vyhledávačům indexovat jednotlivé stránky a příspěvky se stránkováním. Platí i pro stránku s příspěvky.

en: Noindex Paginated Single Pages
cs_CZ: Neindexovat jednotlivé stránky se stránkováním

en: Noindex Subpages
cs_CZ: Neindexovat podřazené stránky

en: Click here to reconnect.
cs_CZ: Klikněte zde pro obnovení připojení.

en: Seems like your site URL has changed since you connected to Rank Math.
cs_CZ: Adresa URL vašeho webu se změnila od doby, kdy jste se připojili k Rank Math.

[ctx: Schema type name in a field description]
en: Article
cs_CZ: Článek

note: Translators: %s is "Article" inside a <code> tag.
en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type. If %s is selected, it will be applied for all existing posts with no Schema selected.
cs_CZ: Výchozí “rich snippet”, který bude nastaven při vytváření nového příspěvku tohoto typu. Pokud je vybrána možnost %s, bude použita pro všechny existující příspěvky bez vybraného schématu.

note: translators: The settings page link
en: disable redirect attachments
cs_CZ: zakázat přesměrování příloh

note: translators: The settings page link
en: To configure meta tags for your media attachment pages, you need to first %s to parent.
cs_CZ: Chcete-li nakonfigurovat meta značky pro stránky s přílohami médií, musíte nejprve %s nastavit jako rodiče.

note: translators: %1$s: opening tag of the link, %2$s: the closing tag
en: Navigate to %1$sSettings > Reading%2$s and turn off this option: "Discourage search engines from indexing this site".
cs_CZ: Přejděte do %1$sNastavení > Zobrazování%2$s a tuto možnost vypněte: “Zakázat prohledávání a indexování obsahu webu”.

en: [3. Unable to Encrypt]
cs_CZ: [3. Nelze zašifrovat]

note: translators: KB Link
en: If the issue persists, please try the solution described in our Knowledge Base article: %s
cs_CZ: Pokud problém přetrvává, vyzkoušejte řešení popsané v našem článku v databázi znalostí: %s

en: Please try reconnecting.
cs_CZ: Zkuste se znovu připojit.

en: Unable to validate Rank Math SEO registration data.
cs_CZ: Nelze ověřit registrační údaje Rank Math SEO.

en: Fix Collations
cs_CZ: Opravit porovnávání

en: In some cases, the Analytics database tables or columns don't match with each other, which can cause database errors. This tool can fix that issue.
cs_CZ: V některých případech se tabulky nebo sloupce databáze Analytik navzájem neshodují, což může způsobit chyby v databázi. Tento nástroj může tento problém odstranit.

en: Fix Analytics table collations
cs_CZ: Oprava srovnávání tabulek Analytik

en: No collation mismatch to fix.
cs_CZ: Není třeba opravovat porovnávání.

note: translators: %1$d: number of changes, %2$s: new collation.
en: %1$d collation changed to %2$s. | %1$d collations changed to %2$s.
cs_CZ[0]: %1$d porovnání změněno na %2$s.
cs_CZ[1]: %1$d porovnání změněno na %2$s.
cs_CZ[2]: %1$d porovnání změněno na %2$s.

en: Prevents images on a page from being indexed by Google and other search engines
cs_CZ: Tato možnost zabraňuje indexování obrázků na stránce Google a dalšími vyhledávači

en: Data Stream
cs_CZ: Datový tok

en: Click here to know how
cs_CZ: Klikněte zde a dozvíte se, ja

note: translators: %s: Link to KB article
en: Ready to switch to Google Analytics 4? %s
cs_CZ: Jste připraveni přejít na Google Analytics 4? %s

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Error: the Rank Math blog feed could not be downloaded.
cs_CZ: Chyba: kanál blogu Rank Math se nepodařilo stáhnout.

en: Enable this option to show Analytics Stats on the front just after the admin bar.
cs_CZ: Povolením této možnosti zobrazíte statistiky Analytics na přední straně hned za lištou správce.

en: Frontend Stats Bar
cs_CZ: Panel statistik na popředí

en: Database Table: Inspections
cs_CZ: Databázová tabulka: Inspekce

en: Unknown error, call get_response() to find out what happened.
cs_CZ: Neznámá chyba, zavolejte get_response() a zjistěte, co se stalo.

en: Enable this option to show the Index Status tab in the Analytics module.
cs_CZ: Povolením této možnosti se v modulu Analýza zobrazí karta Stav indexu.

en: Enable the Index Status tab
cs_CZ: Povolení karty Stav indexu

note: Translators: Placeholder expands to number of redirections.
en: Warning: you have more than %d active redirections. Exporting them to your .htaccess file may cause performance issues.
cs_CZ: Varování: máte více než %d aktivních přesměrování. Jejich export do souboru .htaccess může způsobit problémy s výkonem.

note: Translators: %s is the words "Check Key".
en: Use the %1$s button to verify that the key is accessible for search engines. Clicking on it should open the key file in your browser and show the API key.
cs_CZ: Pomocí tlačítka %1$s ověřte, zda je klíč přístupný pro vyhledávače. Kliknutím na něj by se měl soubor s klíčem otevřít v prohlížeči a zobrazit klíč API.

en: Check Key
cs_CZ: Zkontrolovat klíč

en: API Key Location
cs_CZ: Umístění klíče API

en: Change Key
cs_CZ: Změna klíče

en: The IndexNow API key proves the ownership of the site. It is generated automatically. You can change the key if it becomes known to third parties.
cs_CZ: Klíč API IndexNow dokládá vlastnictví webu. Je generován automaticky. Klíč můžete změnit, pokud se o něm dozví třetí strany.

en: API Key
cs_CZ: API klíč

en: and Many More…
cs_CZ: a mnohem více...

en: SEO Email Reports
cs_CZ: SEO reporty e-mailem

en: 24x7 Premium Support
cs_CZ: 24x7 prémiová podpora

en: Keyword Rank Tracker
cs_CZ: Sledování pozic klíčových slov

en: Content A.I. (Artificial Intelligence)
cs_CZ: Obsahová A.I. (umělá inteligence)

en: Unlimited Websites
cs_CZ: Neomezený počet webů

en: Rank Your Content With the Power of PRO & A.I.
cs_CZ: Umístěte svůj obsah pomocí PRO & A.I.

en: Submit posts from these post types automatically to the IndexNow API when a post is published, updated, or trashed.
cs_CZ: Odesílejte příspěvky z vybraných typů příspěvků automaticky do rozhraní API služby IndexNow, jakmile je příspěvek zveřejněn, aktualizován nebo smazán.

en: Auto-Submit Post Types
cs_CZ: Automaticky odeslat příspěvky typu

en: Too Many Requests (potential Spam).
cs_CZ: Příliš mnoho požadavků (potenciální spam).

en: Too Many Requests
cs_CZ: Příliš mnoho požadavků

en: The URLs don't belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol.
cs_CZ: URL adresy nepatří hostiteli nebo klíč neodpovídá schématu v protokolu.

en: Unprocessable Entity
cs_CZ: Nezpracovatelný subjekt

en: The key was invalid (e.g. key not found, file found but key not in the file).
cs_CZ: Klíč byl neplatný (např. klíč nebyl nalezen / soubor nalezen, ale klíč není v souboru).

en: Forbidden
cs_CZ: Zakázáno

en: The request was invalid.
cs_CZ: Požadavek byl neplatný.

en: Bad Request
cs_CZ: Neplatný požadavek

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API, but the API key will be checked later.
cs_CZ: URL adresa byla úspěšně odeslána do rozhraní API služby IndexNow, ale klíč API bude zkontrolován později.

en: Accepted
cs_CZ: Přijato

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API.
cs_CZ: URL adresa byla úspěšně odeslána do rozhraní API služby IndexNow.

en: Reasons
cs_CZ: Důvody

en: Response Message
cs_CZ: Odpověď požadavku

en: Response Code Help
cs_CZ: Nápověda pro kódy odpovědí

en: Response
cs_CZ: Odpověď

en: Auto
cs_CZ: Automaticky

en: Manual
cs_CZ: Manuální

en: Clear History
cs_CZ: Vymazat historii

[ctx: URL slug placeholder]
en: hello-world
cs_CZ: ahoj-vsichni

en: Insert URLs to send to the IndexNow API (one per line, up to 10,000):
cs_CZ: Vložte URL adresy, které chcete odeslat do rozhraní API služby IndexNow (jedna na řádek, až do 10 000):

note: Translators: placeholder is human-readable time, e.g. "1 hour".
en: %s ago
cs_CZ: před %s

note: Translators: %s is the number of URLs submitted.
en: Successfully submitted %s URL. | Successfully submitted %s URLs.
cs_CZ[0]: URL adresa %s úspěšně odeslána.
cs_CZ[1]: URL adresy %s úspěšně odeslány.
cs_CZ[2]: URL adres %s úspěšně odesláno.

en: Failed to submit URLs. See details in the History tab.
cs_CZ: Nepodařilo se odeslat adresy URL. Podrobnosti naleznete na záložce Historie.

en: Invalid URLs provided.
cs_CZ: Byli zadány neplatné URL adresy.

en: No URLs provided.
cs_CZ: Nebyly uvedeny žádné adresy URL.

note: translators: %s: Number of pages submitted.
en: %s page submitted to IndexNow. | %s pages submitted to IndexNow.
cs_CZ[0]: %s stránka odeslána do IndexNow.
cs_CZ[1]: %s stránky odeslány do IndexNow.
cs_CZ[2]: %s stránek odesláno do IndexNow.

en: Error submitting page to IndexNow.
cs_CZ: Chyba při odesílání stránky do služby IndexNow.

en: The last 100 IndexNow API requests.
cs_CZ: Posledních 100 požadavků na rozhraní API služby IndexNow.

en: History
cs_CZ: Historie

en: Send URLs directly to the IndexNow API.
cs_CZ: Odesílání adres URL přímo do rozhraní API služby IndexNow.

en: Instant Indexing: Submit Page
cs_CZ: Okamžité indexování: Odeslat stránku

en: Instant Indexing: Submit Pages
cs_CZ: Okamžité indexování: Odeslat stránky

en: Internal server error.
cs_CZ: Vnitřní chyba serveru.

en: Too many requests.
cs_CZ: Příliš mnoho požadavků.

en: Invalid URL.
cs_CZ: Neplatná URL.

en: Invalid API key.
cs_CZ: Neplatný klíč rozhraní API.

en: Invalid request.
cs_CZ: Neplatný požadavek.

en: Unknown error.
cs_CZ: Neznámá chyba.

note: Translators: placeholder is "IndexNow API".
en: IndexNow API
cs_CZ: Rozhraní API služby IndexNow

note: Translators: placeholder is "IndexNow API".
en: Directly notify search engines like Bing & Yandex using the %s when pages are added, updated and removed, or submit URLs manually.
cs_CZ: Přímo informujte vyhledávače, jako je Bing & Yandex, pomocí %s, když jsou stránky přidány, aktualizovány a odstraněny, nebo odešlete adresy URL ručně.

en: Buy
cs_CZ: Koupit

en: 24/7 Support
cs_CZ: Podpora 24/7

en: Powerful Schema Generator
cs_CZ: Výkonný generátor schémat

en: Track 500 Keywords
cs_CZ: Sledujte 500 klíčových slov

en: Free 15 Content AI Credits
cs_CZ: 15 kreditů zdarma pro Obsahovou AI

en: Unlimited personal websites
cs_CZ: Neomezený počet osobních webů

en: Take SEO to the Next Level!
cs_CZ: Pozvedněte SEO na vyšší úroveň!

en: Click here to see all the exciting features.
cs_CZ: Klikněte sem a prohlédněte si všechny zajímavé funkce.

en: Get Rank Math PRO!
cs_CZ: Získejte Rank Math PRO!

en: Take your SEO to the Next Level!
cs_CZ: Pozvedněte své SEO na vyšší úroveň!

en: When the option is enabled and a term from this taxonomy is shared on Slack, additional information will be shown (the total number of items with this term).
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena a příspěvek z této kategorie je sdílen na Slack, zobrazí se další informace (celkový počet položek v této kategorii).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price).
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena a produkt je sdílen na Slack, zobrazí se další informace (cena produktu).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price & availability).
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena a produkt je sdílen na Slacku, zobrazí se další informace (cena a dostupnost).

en: When the option is enabled and a page is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read).
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena a stránka je sdílena na Slacku, zobrazí se další informace (odhadovaná doba čtení).

note: Translators: Post type name.
en: When the option is enabled and a %s is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read and author).
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena a %s je sdíleno na Slack, zobrazí se další informace (odhadovaná doba čtení a autor).

en: When the option is enabled and an author archive is shared on Slack, additional information will be shown (name & total number of posts).
cs_CZ: Pokud je tato možnost povolena a archiv autora je sdílen na Slack, zobrazí se další informace (jméno autora a celkový počet příspěvků).

en: Slack Enhanced Sharing
cs_CZ: Vylepšené sdílení Slack

en: Less than a minute
cs_CZ: Méně než minuta

en: Time to read
cs_CZ: Doba čtení

en: Written by
cs_CZ: Napsal/a

en: Exclude this attachment from sitemap
cs_CZ: Vyloučit tuto přílohu/obrázek z mapy stránek

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Enable this option to register a REST API endpoint that returns the HTML meta tags for a given URL. %s
cs_CZ: Povolením této možnosti zaregistrujete koncový bod rozhraní REST API, který vrací metaznačky HTML pro danou adresu URL. %s

en: Headless CMS Support
cs_CZ: Podpora Headless CMS

en: URL to get HTML tags for.
cs_CZ: URL pro získání značek HTML.

en: Click to refresh the available credits.
cs_CZ: Klikněte pro obnovu dostupných kreditů.

en: New!
cs_CZ: Nové!

en: Select Post Type
cs_CZ: Vyberte typ příspěvku

en: Default Country
cs_CZ: Výchozí země

en: You have used all the free credits which are allowed to this domain.
cs_CZ: Využili jste všechny volné kredity, které jsou pro tuto doménu povoleny.

en: This feature is not available on the localhost.
cs_CZ: Tato funkce není na localhostu k dispozici.

en: No data found for the researched keyword.
cs_CZ: Pro hledané klíčové slovo nebyla nalezena žádná data.

en: Content AI is not enabled on this Post type.
cs_CZ: U tohoto typu příspěvku není povolena Obsahová AI.

en: Sorry, only authenticated users can research the keyword.
cs_CZ: Je nám líto, ale klíčové slovo mohou vyhledávat pouze ověření uživatelé.

en: NEW!
cs_CZ: NOVÉ!

en: You cant access this page.
cs_CZ: Na tuto stránku nemáte přístup.

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. Supports 80+ Countries.
cs_CZ: Získejte sofistikované návrhy umělé inteligence na související klíčová slova, otázky a odkazy, které můžete zahrnout do oblasti SEO meta a obsahu. Podporuje více než 80 zemí.

en: Content AI
cs_CZ: Obsahová AI

en: Viet Nam
cs_CZ: Vietnam

en: Venezuela, Bolivarian Republic Of
cs_CZ: Venezuela, Bolívarovská republika

en: United States Of America
cs_CZ: Spojené státy americké

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené arabské emiráty

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Slovakia
cs_CZ: Slovensko

en: Serbia
cs_CZ: Srbsko

en: Senegal
cs_CZ: Senegalská republika

en: Russian Federation
cs_CZ: Rusko

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
cs_CZ: Makedonie, Bývalá jugoslávská republika

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Korea, Republic Of
cs_CZ: Korea, Korejská republika

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Jordan
cs_CZ: Jordánsko

en: Estonia
cs_CZ: Estonsko

en: El Salvador
cs_CZ: Salvador

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Croatia
cs_CZ: Chorvatsko

en: Costa Rica
cs_CZ: Kostarika

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: Bolivia, Plurinational State Of
cs_CZ: Bolívie, mnohonárodnostní stát

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéšská lidová republika

en: Bahrain
cs_CZ: Bahrajn

en: Azerbaijan
cs_CZ: Ázerbájdžán

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Algeria
cs_CZ: Alžírsko

en: Automatically capitalize the first character of each word in the titles.
cs_CZ: Automaticky psát velké první písmeno každého slova v názvech.

en: I already added
cs_CZ: Již jsem přidal

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. The recommended image size is 1200 x 630 pixels.
cs_CZ: Pokud není pro jednotlivé příspěvky/stránky/CPT nastaven doporučený obrázek nebo obrázek OpenGraph, bude tento obrázek použit jako náhradní miniatura při sdílení příspěvku na Facebooku. Doporučená velikost obrázku je 1200 x 630 pixelů.

en: Rank Math could not detect if a robots.txt file exists or not because of a filesystem issue. The file contents entered here may not be applied.
cs_CZ: Rank Math nedokázal zjistit, zda soubor robots.txt existuje, nebo ne, kvůli problému se souborovým systémem. Zde zadaný obsah souboru se proto nemusí použít.

note: Translators: placeholders are anchor opening and closing tags.
en: If you can see the site data in your Search Console and Analytics accounts, but not here, then %1$s try reconnecting your account %2$s and make sure that the correct properties are selected in the %1$s Analytics Settings%2$s.
cs_CZ: Pokud vidíte data webu v účtech Search Console a Analytics, ale ne zde, zkuste %1$s znovu připojit svůj účet %2$s a zkontrolujte, zda jsou v %1$s Nastavení Analytics%2$s vybrány správné vlastnosti.

en: It seems that there are no stats to show right now.
cs_CZ: Zdá se, že nyní nejsou k dispozici žádné statistiky.

en: Uh-oh
cs_CZ: Jejda

en: Uploaded file could not be read.
cs_CZ: Nahraný soubor nelze přečíst.

en: Could not check Focus Keywords in posts - the post meta table exceeds the size limit.
cs_CZ: Nelze zkontrolovat Klíčová slova v příspěvcích - meta tabulka příspěvku přesahuje limit velikosti.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Blocks successfully converted in %d post. | Blocks successfully converted in %d posts.
cs_CZ[0]: Blok úspěšně převeden v %d příspěvek.
cs_CZ[1]: Bloky úspěšně převedeny v %d příspěvky.
cs_CZ[2]: Bloky úspěšně převedeny na %d příspěvků.

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: Add SEO Controls
cs_CZ: Přidání ovládacích prvků SEO

en: Invalid term ID.
cs_CZ: Neplatná položka ID.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro úpravy této položky.

en: Import Locations Settings.
cs_CZ: Nastavení importovaných míst.

en: Import all the redirections you have already set up in AIO SEO Premium.
cs_CZ: Importujte všechna přesměrování, která jste již nastavili v AIO SEO Premium.

en: I already purchased
cs_CZ: Již jsem koupil

en: Yes, I want better SEO
cs_CZ: Ano, chci lepší SEO

en: I already upgraded
cs_CZ: Již jsem upragoval

en: No, I don't want it
cs_CZ: Děkuji, nechci

en: Yes, I want to learn more
cs_CZ: Ano, chci se dozvědět více

en: This action is IRREVERSIBLE.
cs_CZ: Tato akce je NEVRATNÁ.

en: CAUTION:
cs_CZ: POZOR:

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: click here
cs_CZ: klikněte zde

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: To update your email preferences, %s.
cs_CZ: Chcete-li aktualizovat své e-mailové preference, %s.

note: Translators: placeholder is "rankmath.com" as a link.
en: This email was sent to you as a registered member of %s.
cs_CZ: Tento e-mail vám byl zaslán jako registrovanému členovi %s.

en: External Link Icon
cs_CZ: Ikona externího odkazu

en: FULL REPORT
cs_CZ: PLNÝ REPORT

en: Data Chart
cs_CZ: Datový graf

note: Translators: don't translate the variable names between the #hashes#.
en: Last ###PERIOD_DAYS### Days
cs_CZ: Poslední ###PERIOD_DAYS#### dny

en: SEO Report of Your Website
cs_CZ: Zpráva o SEO vašich webových stránek

en: Every 30 days
cs_CZ: Každých 30 dní

en: Email report frequency.
cs_CZ: Frekvence zasílání e-mailových zpráv.

en: Email Frequency
cs_CZ: Frekvence zasílání e-mailů

en: Turn on email reports.
cs_CZ: Zapněte e-mailové zprávy.

note: Translators: Placeholders are the opening and closing tag for the link.
en: Receive periodic SEO Performance reports via email. Once enabled and options are saved, you can see %1$s the preview here%2$s.
cs_CZ: Dostávejte pravidelné zprávy o výkonnosti SEO e-mailem. Po aktivaci a uložení možností si můžete prohlédnout náhled %1$s zde%2$s.

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
cs_CZ: Nástroj Rank Math zjistil nový typ příspěvku: %1$s. Měli byste zkontrolovat nastavení stránky <a href="%2$s">Tituly &amp; Meta</a> a <a href="%3$s">Mapu stránek</a>.

en: Learn more about Email Reports.
cs_CZ: Další informace o e-mailových zprávách.

en: Receive Analytics reports periodically in email.
cs_CZ: Pravidelně dostávejte analytické zprávy e-mailem.

en: Email Reports
cs_CZ: E-mailové reporty

note: Translators: Code to add support for Rank Math Breadcrumbs.
en: This option cannot be changed since your theme has added the support for Rank Math Breadcrumbs using: %s
cs_CZ: Tuto možnost nelze změnit, protože vaše šablona přidala podporu pro Rank Math drobečkovou navigaci pomocí: %s

en: <b>Rank Math Warning:</b> Changing the permalinks on a live, indexed site may result in serious loss of traffic if done incorrectly. Consider adding a new redirection from the old URL format to the new one.
cs_CZ: <b>Varování Rank Math:</b> Změna trvalých odkazů na živém, indexovaném webu může mít při nesprávném provedení za následek vážnou ztrátu návštěvnosti. Zvažte přidání nového přesměrování ze starého formátu adresy URL na nový.

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
cs_CZ: Rank Math zjistil nové typy příspěvků: %1$s. Možná budete chtít zkontrolovat nastavení stránky <a href="%2$s">Tituly &amp; Meta</a>.

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
cs_CZ: Nástroj Rank Math zjistil nový typ příspěvku: %1$s. Možná budete chtít zkontrolovat nastavení stránky <a href="%2$s">Tituly &amp; Meta</a>.

en: Import all the redirections you have already set up in Yoast Premium.
cs_CZ: Importujte všechna přesměrování, která jste již nastavili v aplikaci Yoast Premium.

note: Translators: the placeholder is for the sitemap base url.
en: Since you are using an NGINX server, you may need to add the following code to your %s <strong>if your Sitemap pages are not loading</strong>. If you are unsure how to do it, please contact your hosting provider.
cs_CZ: Vzhledem k tomu, že používáte server NGINX, může být nutné přidat následující kód do %s <strong>pokud se Mapy stránek nenačítají</strong>. Pokud si nejste jisti, jak to udělat, obraťte se na svého poskytovatele hostingu.

en: Earn flat 30% on every sale!
cs_CZ: Získejte rovných 30 % z každého prodeje!

en: Affiliate Program
cs_CZ: Partnerský program

en: Advanced Schema, Analytics and much more...
cs_CZ: Pokročilé schéma, analytika a mnoho dalšího...

en: Upgrade to PRO
cs_CZ: Upgrade na PRO

en: Cache deleted.
cs_CZ: Vymazání mezipaměti.

en: Are you sure you want to disconnect Google services from your site?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete služby Google od webu odpojit?

en: You are about to delete your 90 days cache.
cs_CZ: Chystáte se odstranit 90denní mezipaměť.

en: You are about to delete all the previously imported data.
cs_CZ: Chystáte se odstranit všechna dříve importovaná data.

en: Are you sure you want to do this?
cs_CZ: Opravdu to chcete udělat?

en: No Redirections found.
cs_CZ: Nebylo nalezeno žádné přesměrování.

en: No 404 log data found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná data protokolu 404.

en: No Internal Links data found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná data interních odkazů.

en: SEO Analyzer data has already been cleared.
cs_CZ: Data analýzy SEO již byla vymazána.

en: No Rank Math transients found.
cs_CZ: Žádné Rank Math transienty nenalezeny.

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: Locations Sitemap %1$s %2$s
cs_CZ: Mapa lokalit %1$s %2$s

en: Focus Keywords of the current post
cs_CZ: Klíčová slova tohoto příspěvku

en: Self-Hosted Analytics JS File
cs_CZ: Samostatně umístěný analytický soubor JS

en: (none)
cs_CZ: (žádný)

en: Active modules
cs_CZ: Aktivní moduly

en: If nothing similar is found, this behavior will be applied. <strong>Note</strong>: If the requested URL ends with <code>/login</code>, <code>/admin</code>, or <code>/dashboard</code>, WordPress will automatically redirect to respective locations within the WordPress admin area.
cs_CZ: Pokud nic podobného nenajdete, bude použito toto chování. <strong>Poznámka</strong>: Pokud požadovaná adresa URL končí <code>/login</code>, <code>/admin</code> nebo <code>/dashboard</code>, WordPress automaticky přesměruje na příslušná místa v oblasti administrace WordPressu.

en: Proudly display the calculated SEO Score as a badge on the front end. It can be disabled for specific posts in the post editor.
cs_CZ: Hrdě zobrazte vypočtené skóre SEO jako odznak na přední straně. V editoru příspěvků ji lze pro konkrétní příspěvky vypnout.

en: Show SEO Score to Visitors
cs_CZ: Zobrazit SEO skóre návštěvníkům

note: translators: post type name
en: Choose which taxonomy you want to use with the Primary Term feature. This will also be the taxonomy shown in the Breadcrumbs when a single %1$s is being viewed.
cs_CZ: Vyberte taxonomii, kterou chcete použít s funkcí Primární termín. Tato taxonomie se také zobrazí v drobečkové navigaci při zobrazení jediného %1$s.

note: Translators: placeholders are the old and new version numbers.
en: %1$s: Old %2$s -> New %3$s | Changelog: %4$s
cs_CZ: %1$s: Staré %2$s -> Nové %3$s | Changelog: %4$s

en: Rank Math Team
cs_CZ: Rank Math tým

en: If you have any questions or experience any issues – our support team is at your disposal:
cs_CZ: V případě jakýchkoli dotazů nebo problémů je vám k dispozici náš tým podpory:

note: Translators: placeholder is the new admin page URL.
en: To ensure your site is always on the latest, most up-to-date version of Rank Math - we recommend logging into the admin area to update the plugin as soon as possible: %s
cs_CZ: Abyste měli jistotu, že váš web bude vždy používat nejnovější a nejaktuálnější verzi pluginu Rank Math - doporučujeme se přihlásit do administrace a co nejdříve plugin aktualizovat: %s

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: This is an automated email to let you know that there is an update available for the Rank Math SEO plugin installed on: %s
cs_CZ: Toto je automatický e-mail, který vás informuje, že je k dispozici aktualizace pro plugin Rank Math SEO nainstalovaný na: %s

en: Hello,
cs_CZ: Dobrý den,

note: Translators: placeholder is the site title.
en: [%s] An update is available for Rank Math
cs_CZ: [%s] Je dostupná aktualizace pro Rank Math

en: I already did
cs_CZ: Už jsem to udělal

en: No, maybe later
cs_CZ: Ne, možná později

en: Yes, you deserve it
cs_CZ: Ano, zasloužíte si to

en: Co-founder of Rank Math
cs_CZ: Spoluzakladatel Rank Math

note: Translators: placeholder is the plugin name.
en: Hey, we noticed you've been using %s for more than a week now – that's awesome!
cs_CZ: Ahoj, všimli jsme si, že %s používáš už déle než týden - to je úžasné!

en: NEW
cs_CZ: NOVÝ

note: translators: %s is the reconnect link.
en: You have not given the permission to fetch this data. Please <a href="%s">reconnect</a> with all required permissions.
cs_CZ: Neudělili jste oprávnění k načtení těchto dat. Prosím, <a href="%s">připojte se znovu</a> se všemi požadovanými oprávněními.

en: Warning:
cs_CZ: Upozornění:

en: Not Given
cs_CZ: Není dáno

en: Given
cs_CZ: Dáno

en: Cancel Fetch
cs_CZ: Zrušit načítání

en: Data fetching started in the background.
cs_CZ: Načítají se data v pozadí.

en: Data fetching cancelled.
cs_CZ: Načítání dat zrušeno.

en: Cancel Fetching
cs_CZ: Zrušit načtení

en: Table re-creation started. It might take a couple of minutes.
cs_CZ: Bylo zahájeno opětovné vytvoření tabulky. Může to trvat pár minut.

en: Instant Indexing
cs_CZ: Okamžité indexování

note: translators: Link to kb article
en: Instant Indexing module settings. %s.
cs_CZ: Nastavení modulu okamžitého indexování. %s.

en: Submit URLs
cs_CZ: Odeslat URL adresy

en: Google Permission
cs_CZ: Google oprávnění

en: Organization URL added in Local SEO Settings.
cs_CZ: Přidání adresy URL organizace v nastavení místního SEO.

en: Check if required tables exist and create them if not.
cs_CZ: Zkontrolujte, zda existují požadované tabulky, pokud ne, vytvořte je.

en: Re-create Missing Database Tables
cs_CZ: Znovu vytvořit chybějící databázové tabulky

note: translators: Auth URL
en: It seems like the connection with your Google account & Rank Math needs to be made again. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Please click here.</a>
cs_CZ: Zdá se, že je třeba znovu propojit Rank Math s vaším Google účtem. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Prosím, klikněte zde.</a>

en: Import meta information of your terms like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
cs_CZ: Importujte meta informace jako jsou názvy, popisy, robots meta, OpenGraph informace atd.

note: translators: reconnect link
en: There is a problem with the Google auth token. Please <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">reconnect your app</a>
cs_CZ: Neexistuje žádný obnovovací token. Připojte <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">znovu svou aplikaci</a>

en: Re-create Tables
cs_CZ: Znovu vytvořit tabulky

en: Database Table: Keyword Manager
cs_CZ: Tabulka: Keyword Manager

en: Database Table: Google AdSense
cs_CZ: Tabulka: Google AdSense

en: Database Table: Google Analytics
cs_CZ: Tabulka: Google Analytics

en: Database Table: Flat Posts
cs_CZ: Tabulka: Flat Posts

en: Database Table: Google Search Console
cs_CZ: Tabulka: Google Search Console

en: Database Table: Internal Link Meta
cs_CZ: Tabulka: Internal Link Meta

en: Database Table: Internal Link
cs_CZ: Tabulka: Internal Link

en: Database Table: Redirection Cache
cs_CZ: Tabulka: Redirection Cache

en: Database Table: Redirection
cs_CZ: Tabulka: Redirection

en: Database Table: 404 Log
cs_CZ: Tabulka: 404 Log

en: Token exists
cs_CZ: Token existuje

en: No token
cs_CZ: Žádný token

en: Google Refresh token
cs_CZ: Obnovovací token Google

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Plugin subscription plan
cs_CZ: Plán předplatného pluginu

en: Database version
cs_CZ: Verze databáze

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Video Settings imported successfully.
cs_CZ: Nastavení videa bylo úspěšně importováno.

en: Days
cs_CZ: Dnů

note: Translators: placeholder is a link to the Pro version
en: Multiple Locations are available in the %s.
cs_CZ: Více míst je k dispozici v %s.

en: Import Video Sitemap Settings from Yoast Video Add-on.
cs_CZ: Import nastavení mapy stránek pro videa z doplňku Yoast Video Add-on.

en: Import Video Sitemap Settings
cs_CZ: Import nastavení mapy webu videa

en: Import News Settings from Yoast News Add-on.
cs_CZ: Import nastavení zpráv z doplňku Yoast News.

en: Go Pro
cs_CZ: Získat verzi Pro

en: (opens in a new window)
cs_CZ: (otevře se v novém okně)

en: Latest Blog Posts from Rank Math
cs_CZ: Nejnovější Blog Příspěvky z Rank Math

en: Rank Math Overview
cs_CZ: Přehled Rank Math

en: Search Engine Optimization by Rank Math PRO - https://rankmath.com/
cs_CZ: Optimalizace pro vyhledávače podle Rank Math PRO - https://rankmath.com/

en: Total number of hits received by all the Redirections.
cs_CZ: Celkový počet přístupů přijatých všemi přesměrování.

en: Total number of Redirections created in the Rank Math.
cs_CZ: Celkový počet přesměrování vytvořených v Rank Math.

en: Total number visits received on all the 404 pages.
cs_CZ: Celkový počet návštěv přijatých na všech stránkách 404.

en: URL Hits
cs_CZ: Adresy URL přístupy

en: Total number of 404 pages opened by the users.
cs_CZ: Celkový počet 404 stránek otevřených uživateli.

en: Log Count
cs_CZ: Počet protokolů

en: View Report
cs_CZ: Zobrazit report

en: Last 30 Days
cs_CZ: Posledních 30 dnů

en: Google AdSense support is only available in Rank Math Pro's Advanced Analytics module.
cs_CZ: Podpora Google AdSense je k dispozici pouze v modulu Advanced Analytics společnosti Rank Math Pro.

en: Enable this option only if you are not using any other plugin/theme to install Google Analytics code.
cs_CZ: Tuto možnost povolte pouze v případě, že k instalaci kódu Google Analytics nepoužíváte žádný jiný plugin/motiv.

en: Reconnect
cs_CZ: Znovu připojit

en: Sorry, no post found for given id.
cs_CZ: Omlouváme se, žádný příspěvek nalezen pro dané id.

en: 11-50 Positions
cs_CZ: 11-50 pozic

en: 4-10 Positions
cs_CZ: 4-10 pozic

en: Top 3 Positions
cs_CZ: 3 nejlepší pozice

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: Upgrade
cs_CZ: Upgradovat

en: How many times your site was clicked on in the search results.
cs_CZ: Kolikrát bylo na váš web kliknuto ve výsledcích vyhledávání.

en: How many times your site showed up in the search results.
cs_CZ: Kolikrát se váš web objevil ve výsledcích vyhledávání.

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Search Traffic
cs_CZ: Hledat provoz

en: Import News Settings
cs_CZ: Importovat nastavení zpráv

en: Import Locations Settings from Yoast plugin.
cs_CZ: Import umístění Nastavení z Yoast plugin.

en: News Settings imported successfully.
cs_CZ: Nastavení zpráv bylo úspěšně importováno.

en: Benefits of Connecting Google Account
cs_CZ: Výhody připojení účtu Google

en: Connect Google Services
cs_CZ: Připojení služeb Google

en: Exclude Logged-in users
cs_CZ: Vyloučit přihlášené uživatele

en: Anonymize IP addresses
cs_CZ: Anonymizovat IP adresy

en: Install analytics code
cs_CZ: Instalace analytického kódu

en: Created
cs_CZ: Vytvořeno

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: Property
cs_CZ: Nemovitost

en: Site
cs_CZ: Stránka

en: Disconnect
cs_CZ: Odpojit

note: Translators: placeholder is the KB link. translators: %s: Link to KB article
en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. %s
cs_CZ: Neukládáme žádné údaje z vašeho účtu Google na našich serverech, vše je zpracováno a uloženo na vašem serveru. Vaše soukromí bereme velmi vážně a zajišťujeme, aby nikdy nebylo zneužito. %s

en: Learn more about the benefits of connecting your account here.
cs_CZ: Další informace o výhodách připojení účtu najdete zde.

en: Use our revolutionary SEO Analyzer to scan your website for SEO errors
cs_CZ: Použijte náš revoluční SEO Analyzer pro skenování vašich webových stránek pro CHYBY SEO

en: Free keyword suggestions when entering a focus keyword
cs_CZ: Bezplatné návrhy klíčových slov při zadávání klíčového slova

en: Automatically submit sitemaps to the Google Search Console
cs_CZ: Automatické odesílání map stránek do služby Google Search Console

en: Easily set up Google Analytics without using another 3rd party plugin
cs_CZ: Snadné nastavení Služby Google Analytics bez použití jiného pluginu třetí strany

en: Track page and keyword rankings with the Advanced Analytics module
cs_CZ: Sledování hodnocení stránek a klíčových slov pomocí modulu Advanced Analytics

en: Verify site ownership on Google Search Console in a single click
cs_CZ: Ověření vlastnictví webu ve službě Google Search Console jediným kliknutím

en: Benefits of Connecting Rank Math Account
cs_CZ: Výhody připojení účtu Rank Math

en: Connect Your Rank Math Account
cs_CZ: Připojte svůj Rank Math účet

en: United Kingdom
cs_CZ: Velká Británie

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: Turkey
cs_CZ: Turecko

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: Taiwan
cs_CZ: Tchaj-wan

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: South Africa
cs_CZ: Jižní Afrika

en: Singapore
cs_CZ: Singapur

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saúdská Arábie

en: Russian
cs_CZ: Ruština

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Portugal
cs_CZ: Portugalsko

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemsko

en: Mexico
cs_CZ: Mexiko

en: Malaysia
cs_CZ: Malajština

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Israel
cs_CZ: Izrael

en: Ireland
cs_CZ: Irsko

en: Indonesia
cs_CZ: Indonésie

en: India
cs_CZ: Indie

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: Hong Kong
cs_CZ: Hongkong

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Germany
cs_CZ: Německo

en: France
cs_CZ: Francie

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: Egypt
cs_CZ: Keňa

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Czechia
cs_CZ: Česká republika

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Worldwide
cs_CZ: Celosvětově

note: translators: number of days
en: Storage Days: %s
cs_CZ: Dny skladování: %s

en: Delete data
cs_CZ: Odstranit data

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: free version
cs_CZ: bezplatná verze

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: Enter the number of days to keep Analytics data in your database. The maximum allowed days are 90 in the %s. Though, 2x data will be stored in the DB for calculating the difference properly.
cs_CZ: Zadejte počet dní, po které budou data Analytics v databázi uchováváte. Maximální povolené dny jsou 90 v %s. Ačkoli 2x data budou uložena v DB pro výpočet rozdílu správně.

en: Analytics Database
cs_CZ: Analytická databáze

en: Next data fetch on %s
cs_CZ: Další načtení dat na %s

en: Post re-index in progress.
cs_CZ: Post re-index v průběhu.

en: Analytics cache cleared.
cs_CZ: Mezipaměť Analytics byla vymazána.

en: Rebuild Index
cs_CZ: Znovu sestavit index

en: Missing some posts/pages in the Analytics data? Clear the index and build a new one for more accurate stats.
cs_CZ: Chybí v datech Analytics některé příspěvky/stránky? Vymažte index a vytvořte nový pro přesnější statistiky.

en: Rebuild Index for Analytics
cs_CZ: Znovu sestavit index pro analýzu

en: Clear Cache
cs_CZ: Vymazání mezipaměti

en: Clear analytics cache to re-calculate all the stats again.
cs_CZ: Vymazáním mezipaměti analýzy znovu spočítejte všechny statistiky.

en: Purge Analytics Cache
cs_CZ: Vyčistit mezipaměť analýzy

note: translators: Link to kb article
en: See your Google Search Console, Analytics and AdSense data without leaving your WP dashboard. %s.
cs_CZ: Podívejte se na údaje z Google Search Console, Analytics a AdSense, aniž byste museli opustit ovládací panel WP. %s.

en: Now!
cs_CZ: Hned!

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
cs_CZ[0]: %s vteřina
cs_CZ[1]: %s vteřiny
cs_CZ[2]: %s vteřin

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
cs_CZ[0]: %s minuta
cs_CZ[1]: %s minuty
cs_CZ[2]: %s minut

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
cs_CZ[0]: %s hodina
cs_CZ[1]: %s hodiny
cs_CZ[2]: %s hodin

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
cs_CZ[0]: %s den
cs_CZ[1]: %s dny
cs_CZ[2]: %s dní

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
cs_CZ[0]: %s týden
cs_CZ[1]: %s týdny
cs_CZ[2]: %s týdny

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
cs_CZ[0]: %s měsíc
cs_CZ[1]: %s měsíce
cs_CZ[2]: %s měsíců

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
cs_CZ[0]: %s rok
cs_CZ[1]: %s roky
cs_CZ[2]: %s let

en: Rank Math is importing latest data from connected Google Services, %1$s remaining.
cs_CZ: Nástroj Rank Math importuje nejnovější data z připojených služeb Google, zbývá %1$s.

en: Sorry, no post id found.
cs_CZ: Omlouváme se, žádný post id nalezen.

en: Sorry, no preference found.
cs_CZ: Je nám líto, nebyly nalezeny žádné preference.

en: EDD Product
cs_CZ: EDD produkt

en: WooCommerce Product
cs_CZ: WooCommerce produkt

en: Modified Date
cs_CZ: Datum úpravy

en: Published Date
cs_CZ: Data publikace

en: Organization Logo added in Local SEO Settings.
cs_CZ: Logo organizace přidáno v místním nastavení SEO.

en: The Organization Name added in Local SEO Settings.
cs_CZ: Název organizace přidán v místní nastavení SEO.

en: Organization Name
cs_CZ: Název společnosti

en: Current Post Thumbnail
cs_CZ: Miniatura aktuálního příspěvku

en: Post Thumbnail
cs_CZ: Miniatura příspěvku

en: URL of the current post/page
cs_CZ: URL aktuálního příspěvku/stránky

en: Post URL
cs_CZ: URL příspěvku

en: Improve SEO Score
cs_CZ: Zlepšit SEO skóre

en: Import Data
cs_CZ: Importovat data

en: Import Locations
cs_CZ: Importovat lokality

en: Email:
cs_CZ: E-mail:

en: Telephone
cs_CZ: Telefon

en: schemas to add or update data.
cs_CZ: schémata pro přidání nebo aktualizaci dat.

en: Export Options
cs_CZ: Nastavení exportu

en: No valid ID found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný platný identifikátor.

en: No schema found.
cs_CZ: Nebylo nalezeno žádné schéma.

en: Fix 404 Errors
cs_CZ: Oprava chyb 404

en: 404 Monitor Settings
cs_CZ: Nastavení monitoru 404

en: Knowledge Base Articles:
cs_CZ: Články znalostní báze Knowledge Base:

en: With the 404 monitor you can see where users and search engines are unable to find your content.
cs_CZ: S monitorem 404 můžete vidět, kde uživatelé a vyhledávače nemohou najít váš obsah.

note: translators: WordPress Version
en: You are using the outdated WordPress, please update it to version %s or higher.
cs_CZ: Používáte zastaralý WordPress, aktualizujte jej na verzi %s nebo vyšší.

en: Unexpected API response.
cs_CZ: Neočekávaná odpověď rozhraní API.

note: Translators: placeholder is a HTTP error code.
en: HTTP %d error.
cs_CZ: Chyba %d HTTP.

en: SEO Score: Ok
cs_CZ: SEO skóre: Ok

en: Please activate Web Stories plugin to use this module.
cs_CZ: Chcete-li použít tento modul, aktivujte modul webových příběhů.

en: Make any Story created with the Web Stories WordPress plugin SEO-Ready with automatic support for Schema and Meta tags.
cs_CZ: Make jakýkoliv příběh vytvořený s Web Stories WordPress plugin SEO-Ready s automatickou podporou pro schema a Meta tagy.

en: Google Web Stories
cs_CZ: Webové příběhy Google

en: Disconnect Account
cs_CZ: Odpojit účet

en: Connect Now
cs_CZ: Připojit nyní

note: translators: variables used to wrap the text in the strong tag.
en: The plugin is currently not connected with your Rank Math account. Click on the button below to login or register for FREE using your %1$sGoogle account, Facebook account%2$s or %1$syour email account%2$s.
cs_CZ: Plugin není v současné době spojen s vaším účtem Rank Math. Klikněte na tlačítko níže pro přihlášení nebo registraci ZDARMA pomocí svého účtu %1$sGoogle, Facebook účet%2$s nebo %1$svaše e-mailový účet%2$s.

en: Not Connected
cs_CZ: Nepřipojeno

en: Connected
cs_CZ: Připojeno

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Please activate the WPML String Translation plugin to convert Rank Math Setting values in different languages.
cs_CZ: Aktivujte plugin WPML String Translation a převeďte hodnoty nastavení  Rank Math v různých jazycích.

note: translators: taxonomy name
en: Custom values for robots meta tag on %s archives.
cs_CZ: Vlastní hodnoty metaznačky robots v %s archivech.

note: translators: post type name
en: Custom values for robots meta tag on %s.
cs_CZ: Vlastní hodnoty metaznačky robots na %s.

en: Image Preview
cs_CZ: Náhled obrázku

en: Video Preview
cs_CZ: Náhled videa

en: Snippet
cs_CZ: Úryvek

note: translators: 1. post type name 2. link translators: 1. taxonomy name 2. link
en: Change Global SEO, Schema, and other settings for %1$s. %2$s
cs_CZ: Změňte globální SEO, schéma a další nastavení pro %1$s. %2$s

note: translators: Link to KB article
en: Customize SEO meta settings of pages like search results, 404s, etc. %s.
cs_CZ: Přizpůsobit SEO meta nastavení stránek, jako jsou výsledky vyhledávání, 404s, atd %s.

note: translators: Link to KB article
en: Change SEO options related to the author archives. %s.
cs_CZ: Změna SEO možnosti týkající se autora archivů. %s.

note: translators: Link to KB article
en: Add SEO meta and OpenGraph details to your homepage. %s.
cs_CZ: Přidejte na domovskou stránku podrobnosti o META a OpenGraph. %s.

en: Use the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode to display contact information in a nicely formatted way. You should also claim your business on Google if you have not already.
cs_CZ: Pomocí <code>[rank_math_contact_info]</code> zkráceného kódu můžete kontaktní informace zobrazit v pěkně formátovaném způsobu. Pokud jste tak již neučinili, měli byste si také nárokovat svou firmu na Googlu.

note: translators: Redirection page url
en: Optimize for local searches and Knowledge Graph using these settings. %s.
cs_CZ: Pomocí těchto nastavení optimalizujte pro místní vyhledávání a znalostní graf. %s.

note: translators: Link to KB article
en: Change Global meta settings that take effect across your website. %s.
cs_CZ: Změňte globální meta nastavení, která se projeví na celém vašem webu. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Edit the contents of your .htaccess file easily. %s.
cs_CZ: Snadno upravujte obsah souboru .htaccess. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Change some uncommon but essential settings here. %s.
cs_CZ: Změňte zde některá neobvyklá, ale zásadní nastavení. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Enter verification codes for third-party webmaster tools. %s
cs_CZ: Zadejte ověřovací kódy pro nástroje pro webmastery třetích stran. %s

en: Use the following code in your theme template files to display breadcrumbs.
cs_CZ: Pro zobrazení drobečkové navigace použijte v souborech šablony následující kód.

note: translators: Link to kb article
en: Here you can set up the breadcrumbs function. %s
cs_CZ: Zde můžete nastavit funkci drobečkové nabigace. %s

note: translators: Link to kb article
en: Change how some of the links open and operate on your website. %s.
cs_CZ: Změňte způsob, jakým se některé odkazy otevírají a fungují na vašich webových stránkách. %s.

en: Advanced Mode
cs_CZ: Pokročilý mód

en: Easy Mode
cs_CZ: Snadný režim

en: Optimize WooCommerce Pages for Search Engines by adding required metadata and Product Schema which will make your site stand out in the SERPs.
cs_CZ: Optimalizujte stránky WooCommerce pro vyhledávače přidáním požadovaných metadat a schématu produktů, které učiní vaše stránky vyniknou v SERPs.

note: translators: Link to AMP plugin
en: Install %s to make Rank Math work with Accelerated Mobile Pages. Rank Math automatically adds required meta tags in all the AMP pages.
cs_CZ: Nainstalujte %s, aby Rank Math fungovalo se zrychlenými mobilními stránkami. Rank Math automaticky přidá požadované meta tagy na všech stránkách AMP.

en: The Role Manager allows you to use WordPress roles to control which of your site users can have edit or view access to Rank Math's settings.
cs_CZ: Správce rolí umožňuje používat role WordPress k řízení, které z vašich stránek mohou uživatelé upravovat nebo zobrazovat přístup k nastavení Rank Math.

en: Advanced Image SEO options to supercharge your website. Automate the task of adding the ALT and Title tags to your images on the fly.
cs_CZ: Pokročilé Image SEO možnosti přeplňování vašich webových stránek. Automatizujte úkol přidání značek ALT a Title k obrázkům za chodu.

en: Image SEO
cs_CZ: SEO obrázků

en: Counts the total number of internal, external links, to and from links inside your posts. You can also see the same count in the Posts List Page.
cs_CZ: Spočítá celkový počet interních, externích odkazů na odkazy a odkazy uvnitř vašich příspěvků. Stejný počet můžete zobrazit také na stránce seznamu příspěvků.

en: Enable Rank Math's sitemap feature, which helps search engines intelligently crawl your website's content. It also supports hreflang tag.
cs_CZ: Povolit rank Math sitemap funkce, která pomáhá vyhledávačům inteligentně procházet obsah vašich webových stránek. Podporuje také značku hreflang.

en: Redirect non-existent content easily with 301 and 302 status code. This can help improve your site ranking. Also supports many other response codes.
cs_CZ: Pomocí stavového kódu 301 a 302 můžete snadno přesměrovat neexistující obsah. To může pomoci zlepšit vaše stránky Rank Math. Také podporuje mnoho dalších kódů odpovědí.

en: Dominate the search results for the local audiences by optimizing your website for Local SEO and it also helps you to aquire the Knowledge Graph.
cs_CZ: Ovládněte výsledky vyhledávání pro místní publikum optimalizací vašich webových stránek pro místní SEO a také vám pomůže přidat kód související s Grafem znalostí.

en: read here
cs_CZ: čtěte zde

note: translators: hreflang tags documentation link
en: Rank Math generates the default Sitemaps only and WPML takes care of the rest. When a search engine bot visits any post/page, it is shown hreflang tag that helps it crawl the translated pages. This is one of the recommended methods by Google. Please %s
cs_CZ: Rank Math generuje pouze výchozí mapa stránek a WPML se postará o zbytek. Když vyhledávač bot navštíví jakýkoli příspěvek / stránku, zobrazí se značka hreflang, která mu pomáhá procházet přeložené stránky. To je jedna z doporučených metod společnosti Google. Prosím, %s

note: translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Change Sitemap settings of %1$s. %2$s.
cs_CZ: Změňte nastavení mapy stránek pro %1$s. %2$s.

note: translators: Link to kb article
en: Easily create redirects without fiddling with tedious code. %s.
cs_CZ: Snadno vytvářejte přesměrování bez hraní s nudným kódem. %s.

note: translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree
en: Monitor broken pages that ruin user-experience and affect SEO. %s.
cs_CZ: Monitorujte nefunkční stránky, které ničí uživatelské prostředí a ovlivňují SEO. %s.

en: Conversion started. A success message will be shown here once the process completes. You can close this page.
cs_CZ: Převod byl spuštěn. Po dokončení procesu se zde zobrazí zpráva o úspěchu. Tuto stránku můžete zavřít.

en: WordPress Dashboard > Settings > Permalinks > Product permalinks Example: default: /product/accessories/action-figures/acme/ - becomes: /accessories/action-figures/acme/
cs_CZ: WordPress Dashboard > Nastavení > Permalinks > Produkt permalinks Příklad: výchozí: /product/accessories/action-figures/acme/ - se stává: /accessories/action-figures/acme/

note: translators: Link to kb article
en: Choose how you want Rank Math to handle your WooCommerce SEO. %s.
cs_CZ: Vyberte si, jak chcete Rank Math zvládnout vaše WooCommerce SEO. %s.

note: Translators: placeholder is an activate button.
en: Automatic updates are not enabled on your site. %s
cs_CZ: Automatické aktualizace nejsou na vašem webu povoleny. %s

en: The error log cannot be retrieved: Error log file is too large.
cs_CZ: Protokol chyb nelze načíst: Soubor protokolu chyb je příliš velký.

en: The error log cannot be retrieved.
cs_CZ: Protokol chyb nelze načíst.

note: translators: Link to kb article
en: Edit your robots.txt file to control what bots see. %s.
cs_CZ: Upravte soubor robots.txt pro kontrolu toho, co roboti vidí. %s.

en: Edit Page:
cs_CZ: Upravit stránku:

note: translators: something
en: Static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s
cs_CZ: Statická stránka je nastavena jako titulní strana (WP Dashboard > Nastavení > čtení). Chcete-li přidat SEO název, popis a meta pro domovskou stránku, klikněte prosím zde: %s

en: Click here to Deactivate
cs_CZ: Klikněte zde pro deaktivaci

note: translators: plugin name
en: You are not allowed to deactivate this plugin: %s.
cs_CZ: Tento plugin nesmíte deaktivovat: %s.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
cs_CZ: Je nám líto, ale není dovoleno deaktivovat pluginy pro tuto stránku.

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: filter
cs_CZ: filtr

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: If you are showing the SEO scores on the front end, this option will insert a %1$s backlink to RankMath.com to show your support. You can change the link & the text by using this %2$s.
cs_CZ: Pokud zobrazujete skóre SEO na přední straně, tato možnost vloží %1$s backlink, aby RankMath.com ukázat vaši podporu. Odkaz a text můžete změnit pomocí tohoto %2$s.

note: translators: 1. Example text 2. Example text
en: Remove prefix like %1$s from product URL chosen at %2$s
cs_CZ: Odebrání předpony jako %1$s z adresy URL produktu vybrané na %2$s

en: Enable Auto Updates
cs_CZ: Povolit automatické aktualizace

en: Rank Math auto-update option is enabled on your site.
cs_CZ: Rank Math auto-update možnost je povolena na vašem webu.

en: Enable automatic updates to ensure you are always using the latest version of Rank Math.
cs_CZ: Povolte automatické aktualizace, abyste měli zajištěno, že vždy používáte nejnovější verzi Rank Math.

en: Automatic Updates
cs_CZ: Automatické aktualizace

en: Invalid post ID.
cs_CZ: Neplatné ID příspěvku.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
cs_CZ: Je nám líto, ale není dovoleno upravovat tento příspěvek.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
cs_CZ: Je nám líto, není dovoleno upravovat tento typ příspěvku.

en: Sorry, you are not allowed to create/update redirection.
cs_CZ: Je nám líto, ale není povoleno vytvářet/aktualizovat přesměrování.

en: Click here to see the code.
cs_CZ: Klikněte zde pro zobrazení kódu.

en: configuration file
cs_CZ: konfigurační soubor

en: Online Event URL
cs_CZ: URL online události

en: Event Attendance Mode
cs_CZ: Režim účasti na události

[ctx: block description]
en: Easily add Schema-ready, SEO-friendly, Frequently Asked Questions to your content.
cs_CZ: Snadno přidejte ke svému obsahu vhodné pro SEO a Schema-kompatibilní často kladené otázky (FAQ).

en: Import and convert all compatible blocks in post contents.
cs_CZ: Importovat a převést všechny kompatibilní bloky v post obsahu.

en: Import Blocks
cs_CZ: Importovat bloky

en: No post found.
cs_CZ: Příspěveky nenalezeny.

en: Blocks import failed.
cs_CZ: Import bloků se nezdařil.

note: translators: start, end, total
en: Imported blocks from posts %1$s - %2$s out of %3$s
cs_CZ: Importované bloky od sloupků %1$s - %2$s mimo %3$s

en: Total Time:
cs_CZ: Celkový čas:

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 day, 8 hours and 30 minutes'
en: %1$s, %2$s and %3$s
cs_CZ: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 hour and 30 minutes'
en: %1$s and %2$s
cs_CZ: %1$s a %2$s

note: translators: %d is the number of minutes. translators: %d: minutes
en: %d minute | %d minutes
cs_CZ[0]: %d minuta
cs_CZ[1]: %d minuty
cs_CZ[2]: %d minut

note: translators: %d is the number of hours.
en: %d hour | %d hours
cs_CZ[0]: %d hodina
cs_CZ[1]: %d hodiny
cs_CZ[2]: %d hodin

note: translators: %d is the number of days.
en: %d day | %d days
cs_CZ[0]: %d den
cs_CZ[1]: %d dny
cs_CZ[2]: %d dní

note: translators: sitemap url
en: Your sitemap index can be found here: %s
cs_CZ: Index mapy stránek naleznete zde: %s

en: Unordered
cs_CZ: Neuspořádané

en: Numbered
cs_CZ: Číslované

en: No posts found to convert.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné příspěvky, které by bylo možné převést.

en: Convert Blocks
cs_CZ: Převést bloky

en: Are you sure you want to convert Yoast blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
cs_CZ: Opravdu chcete převést yoast bloky do bloků Rank Math? Tato akce je nevratná.

en: Convert TOC block created using AIOSEO. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
cs_CZ: Převést blok TOC vytvořený pomocí AIOSEO. Pomocí této možnosti můžete snadno přesunout dříve vytvořené bloky do Rank Math.

en: Yoast Block Converter
cs_CZ: Yoast blok konvertor

en: Version Control
cs_CZ: Správa verzí

en: Installing the rollback version&#8230;
cs_CZ: Instaluji starší verzi&#8230;

en: Plugin rollback successful.
cs_CZ: Plugin rollback úspěšný.

en: Rollback Plugin
cs_CZ: Modul plug-in vrácení zpět

en: This update will install a beta version of Rank Math.
cs_CZ: Tato aktualizace nainstaluje beta verzi Rank Math.

en: Database Tools
cs_CZ: Databázové nástroje

en: Redirect Orphan Attachments
cs_CZ: Přesměrovat osamocené přílohy

en: Attachments
cs_CZ: Přílohy

en: Import Schemas
cs_CZ: Importovat schémata

en: On-Page Schema Settings
cs_CZ: Nastavení schématu na stránce

en: Schema Type
cs_CZ: Typ schématu

en: Schema (Structured Data)
cs_CZ: Schéma (strukturovaná data)

en: This tab contains SEO options for BuddyPress Group pages.
cs_CZ: Tato karta obsahuje MOŽNOSTI SEO pro stránky BuddyPress Group.

en: Custom or Generated SEO Description of the current post/page
cs_CZ: Vlastní nebo generované SEO Popis aktuálního příspěvku / stránky

en: SEO Description
cs_CZ: SEO popis (Description)

en: Custom or Generated SEO Title of the current post/page
cs_CZ: Vlastní nebo generované SEO Název aktuálního příspěvku / stránky

note: translators: 1. Bold text 2. Bold text
en: %1$s A filter to remove the Rank Math data from the database is present. Deactivating & Deleting this plugin will remove everything related to the Rank Math plugin. %2$s
cs_CZ: %1$s Je přítomen filtr pro odstranění dat Rank Math z databáze. Deaktivace a odstranění tohoto doplňku odstraní vše, co souvisí s doplňkem Rank Math. %2$s

en: Review (Unsupported)
cs_CZ: Recenze (nepodporovaná)

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Read more
cs_CZ: Číst více

en: Meta to add or update data.
cs_CZ: Meta pro přidání nebo aktualizaci dat.

en: Object unique id
cs_CZ: Jedinečné id objektu

en: Object Type i.e. post, term, user
cs_CZ: Typ objektu př. příspěvěk, výraz, uživatel

en: username
cs_CZ: uživatelské jméno

en: Unable to connect Rank Math.
cs_CZ: Nelze připojit Rank Math.

en: Rank Math plugin could not be connected.
cs_CZ: Rank Math plugin nelze připojit.

en: Remove Schema Markup Data from WooCommerce Shop archive pages.
cs_CZ: Odebrat data schématu značky z WooCommerce Shop archivních stránek.

en: Remove Schema Markup on Shop Archives
cs_CZ: Odebrat značky schématu v archivu obchodů

en: Redirection updated successfully.
cs_CZ: Přesměrování bylo úspěšně aktualizováno.

en: Can't update redirection.
cs_CZ: Přesměrování nelze aktualizovat.

en: Enable the BuddyPress module for Rank Math SEO to make your BuddyPress forum SEO friendly by adding proper meta tags to all forum pages.
cs_CZ: Povolte modul BuddyPress pro Rank Math SEO, aby vaše fórum BuddyPress SEO bylo přátelské přidáním správných meta tagů na všechny stránky fóra.

en: Is the 404 error log getting out of hand? Use this option to clear ALL 404 logs generated by your website in the Rank Math 404 Monitor.
cs_CZ: Je tento 404 chybový log vymknutý z rukou? Použijte tuto možnost k vymazání VŠECH 404 logů generovaných vaším webem v Rank Math 404 Monitoru.

en: Clear 404 Log
cs_CZ: Vymazat 404 logy

en: Getting a redirection loop or need a fresh start? Delete all the redirections using this tool. Note: This process is irreversible and will delete ALL your redirection rules.
cs_CZ: Dostáváte přesměrovací smyčku nebo potřebujete nový začátek? Vymazat všechna přesměrování pomocí tohoto nástroje. Poznámka: Tento proces je nevratný a odstraní VŠECHNA vaše pravidla přesměrování.

en: In some instances, the internal links data might show an inflated number or no number at all. Deleting the internal links data might fix the issue.
cs_CZ: V některých případech mohou data interních odkazů vykazovat nafouknuté číslo nebo vůbec žádné číslo. Odstranění dat interních odkazů může problém vyřešit.

en: Need a clean slate or not able to run the SEO Analyzer tool? Flushing the analysis data might fix the issue. Flushing SEO Analyzer data is entirely safe and doesn't remove any critical data from your website.
cs_CZ: Potřebujete čistý štít, nebo není schopen spustit SEO analytický nástroj? Vyprázdnění dat analýzy může problém vyřešit. Flushing SEO Analysis data jsou zcela bezpečná a neodstraňují žádná důležitá data z vašich webových stránek.

en: Flush SEO Analyzer Data
cs_CZ: Vyčistit data SEO analyzátoru

en: Remove transients
cs_CZ: Odstraňte přechodné stavy

en: If you see any issue while using Rank Math or one of its options - clearing the Rank Math transients fixes the problem in most cases. Deleting transients does not delete ANY data added using Rank Math.
cs_CZ: Pokud se při používání nástroje Rank Math nebo některé z jeho možností vyskytne nějaký problém, vymazání přechodných stavů nástroje Rank Math jej ve většině případů odstraní. Vymazáním přechodných možností se nevymažou ŽÁDNÁ data přidaná pomocí nástroje Rank Math.

en: Remove Rank Math Transients
cs_CZ: Odebrat Rank Math dočasné soubory

en: Example Post title
cs_CZ: Příklad názvu příspěvku

en: Example
cs_CZ: Příklad

en: Specify a maximum size of image preview to be shown for images on this page.
cs_CZ: Zadejte maximální velikost náhledu obrázku, který má být zobrazen pro obrázky na této stránce.

en: Specify a maximum duration in seconds of an animated video preview.
cs_CZ: Zadejte maximální dobu přehrávání animovaného videa v sekundách.

en: Specify a maximum text-length, in characters, of a snippet for your page.
cs_CZ: Zadejte maximální délku úryvku pro svou stránku ve znacích.

en: Group Advanced Robots Meta
cs_CZ: Pokročilá skupina nastavení pro roboty

en: Show Blog Page in Breadcrumb.
cs_CZ: Zobrazit stránku blogu v drobečkové navigaci.

en: Show Blog Page
cs_CZ: Zobrazit stránku blogu

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Advanced Robots Meta
cs_CZ: %s pokročilé nastavení pro roboty pro archivy

en: List of custom fields name to include in the Page analysis. Add one per line.
cs_CZ: Seznam názvů vlastních polí, které mají být zahrnuty do analýzy stránky. Přidejte jeden na řádek.

en: Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole

note: translators: post type name
en: %s Advanced Robots Meta
cs_CZ: %s rozšířené nastavení pro roboty

en: Date Advanced Robots
cs_CZ: Datum pokročilé nastavení pro roboty

en: Author Advanced Robots
cs_CZ: Autoři pokročilé nastavení pro roboty

en: Homepage Advanced Robots
cs_CZ: Domovská stránka Pokročilé roboty

en: Add <code>rel="sponsored"</code>
cs_CZ: Přidat<code>rel="sponsored"</code>

en: Standard
cs_CZ: Standardní

en: Large
cs_CZ: Velký

note: translators: %1$s link to the customize settings, %2$s closing tag for the link
en: You have not entered a tagline yet. It is a good idea to choose one. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
cs_CZ: Dosud jste nezadali slogan. Je to dobrý nápad vybrat si jeden. %1$s Můžete to opravit v úpravci%2$s.

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: here
cs_CZ: zde

en: Advanced Robots Meta
cs_CZ: Rozšířené nastavení pro roboty

note: translators: variable name
en: The $%1$s is required for variable %2$s.
cs_CZ: Toto $%1$s je požadováno pro proměnnou %2$s.

en: The $id variable is required.
cs_CZ: Tato $id proměnná je povinná.

en: Post Excerpt Only
cs_CZ: Pouze výpis příspěvku

en: Status & Tools
cs_CZ: Stav a nástroje

en: Redirection rules successfully deleted.
cs_CZ: Pravidla přesměrování byla úspěšně odstraněna.

en: 404 Log successfully deleted.
cs_CZ: 404 Log úspěšně smazán.

en: Internal Links successfully deleted.
cs_CZ: Interní odkazy byly úspěšně smazány.

en: SEO Analyzer data successfully deleted.
cs_CZ: Data SEO analýzy byla úspěšně smazána.

note: Translators: placeholder is the number of transients deleted.
en: %d Rank Math transient cleared. | %d Rank Math transients cleared.
cs_CZ[0]: %d Rank Math dočasný soubor vymazán.
cs_CZ[1]: %d Rank Math dočasné souboYr vymazány.
cs_CZ[2]: %d Rank Math dočasných souborů vymazáno.

en: Are you sure you want to delete the 404 log? This action is irreversible.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento 404 log? Tato akce je nevratná.

en: Delete Redirections
cs_CZ: Odstranit přesměrování

en: Are you sure you want to delete all the Redirection Rules? This action is irreversible.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat všechna pravidla přesměrování? Tato akce je nevratná.

en: Delete Redirections Rules
cs_CZ: Odstranit pravidla přesměrování

en: Delete Internal Links
cs_CZ: Odstranit interní odkazy

en: Are you sure you want to delete Internal Links Data? This action is irreversible.
cs_CZ: Opravdu chcete smazat data interních odkazů? Tato akce je nevratná.

en: Delete Internal Links Data
cs_CZ: Odstranění dat interních odkazů

en: Clear SEO Analyzer
cs_CZ: Vymazat SEO analýzu

en: Please activate ACF plugin to use this module.
cs_CZ: Chcete-li použít tento modul, aktivujte modul PLUG.

en: ACF support helps Rank Math SEO read and analyze content written in the Advanced Custom Fields. If your theme uses ACF, you should enable this option.
cs_CZ: Podpora ACF pomáhá Rank Math SEO číst a analyzovat obsah napsaný v pokročilých vlastních polích. Pokud váš motiv používá ACF, měli byste tuto možnost povolit.

note: Translators: placeholder is the Settings page URL.
en: <strong>Warning:</strong> your site's search engine visibility is set to Hidden in <a href="%1$s" target="_blank">Settings &gt; Reading</a>. This means that the changes you make here will not take effect. Set the search engine visibility to Public to be able to change the robots.txt content.
cs_CZ: <strong>Upozornění:</strong> viditelnost vašich stránek ve vyhledávačích je nastavena na Skryté v <a href="%1$s" target="_blank">Nastavení &gt; Čtení</a>. To znamená, že změny, které zde provedete, se neprojeví. Nastavte viditelnost pro vyhledávače na hodnotu Veřejné, abyste mohli měnit obsah souboru robots.txt.

en: robots.txt file is not writable.
cs_CZ: robots.txt soubor nelze zapisovat.

en: Group description of the current group
cs_CZ: Popis skupiny aktuální skupiny

en: Group Description.
cs_CZ: Popis skupiny.

en: Group name of the current group
cs_CZ: Jméno skupiny této aktuální skupiny

en: Group name.
cs_CZ: Jméno skupiny.

en: Custom values for robots meta tag on groups page.
cs_CZ: Uživatelské hodnoty pro metaznačky robotů na skupinové stránce.

en: Select custom robots meta for Group archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
cs_CZ: Vyberte vlastní metaznačky robotů pro Group archive stránky. Jinak budou použity výchozí metaznačky, jak je nastaveno na kartě Global Meta tab.

en: Group Robots Meta
cs_CZ: Meta skupiny robotů

en: BuddyPress group description
cs_CZ: Popis skupiny BuddyPress

en: Group Description
cs_CZ: Popis skupiny

en: Title tag for groups
cs_CZ: Název značky pro skupiny

en: Group Title
cs_CZ: Název skupiny

en: Groups
cs_CZ: Skupiny

en: Please activate BuddyPress plugin to use this module.
cs_CZ: Chcete-li použít tento modul, aktivujte plugin BuddyPress.

en: Robots Txt
cs_CZ: Roboti Txt

en: Reset Options
cs_CZ: Resetovat nastavení

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Google Rich Results Test - Googlebot Desktop
cs_CZ: Google Rich Výsledky Test - Googlebot Desktop

en: Google Rich Results (Desktop)
cs_CZ: Rozšířené výsledky Google (plocha)

en: Google Rich Results Test - Googlebot Smartphone
cs_CZ: Google Rich Výsledky Test - Googlebot Smartphone

en: Google Rich Results (Mobile)
cs_CZ: Rozšířené výsledky Google (mobilní)

en: Enables or disables Author Archives. If disabled, the Author Archives are redirected to your homepage. To avoid duplicate content issues, noindex author archives if you keep them enabled.
cs_CZ: Povolí nebo zakáže archivy autorů. Pokud je zakázáno, archivy autorů jsou přesměrovány na vaši domovskou stránku. Chcete-li se vyhnout problémům s duplicitním obsahem, archivy autorů noindexu, pokud je ponecháte povolené.

en: Custom Term description
cs_CZ: Vlastní popis termínu

en: Custom term value
cs_CZ: Hodnota vlastního termínu

en: Custom term value.
cs_CZ: Hodnota vlastního termínu.

en: Custom Term (advanced)
cs_CZ: Vlastní termín (pokročilý)

en: Variable names can only contain alphanumeric characters, underscores and dashes.
cs_CZ: Názvy proměnných mohou obsahovat pouze alfanumerické znaky, podtržítka a pomlčky.

en: The variable has already been registered.
cs_CZ: Proměnná již byla zaregistrována.

note: Translators: placeholder is an example URL.
en: Enable or disable the date archives (e.g: %s). If this option is disabled, the date archives will be redirected to the homepage.
cs_CZ: Povolení nebo zakázání archivů dat (např.: %s). Pokud je tato možnost zakázána, budou archivy dat přesměrovány na domovskou stránku.

en: Custom Term description.
cs_CZ: Vlastní popis termínu.

en: Custom Term title.
cs_CZ: Vlastní název termínu.

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Description
cs_CZ: %s Popis

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Title
cs_CZ: %s Nadpis

en: Site token
cs_CZ: Token webu

en: Site disconnected successfully.
cs_CZ: Lokalita byla úspěšně odpojena.

note: translators: %s is a Rank Math link.
en: Powered by %s
cs_CZ: Pracuje na systému %s

en: Support Us with a Link
cs_CZ: Podpořte nás pomocí odkazu

note: translators: 1.SEO Score Shortcode 2. SEO Score function
en: Display the badges automatically, or insert the %1$s shortcode in your posts and the %2$s template tag in your theme template files.
cs_CZ: Zobrazte odznaky automaticky nebo vložte %1$s zkrácený kód do svých příspěvků a značku šablony %2$s do souborů šablon motivu.

en: SEO Score Position
cs_CZ: Pozice SEO skóre

en: Square
cs_CZ: Čtverec

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Change the styling for the front end SEO score badge.
cs_CZ: Změňte styl pro front-end SEO skóre odznak.

en: SEO Score Template
cs_CZ: Šablona skóre SEO

en: SEO Score Post Types
cs_CZ: SEO skóre post typy

en: Custom values for robots meta tag on date page.
cs_CZ: Vlastní hodnoty meta značky robots na stránce data.

note: translators: post type name
en: Date Robots Meta
cs_CZ: Datum nastavení pro roboty

en: Custom values for robots meta tag on author page.
cs_CZ: Vlastní hodnoty meta značky robots na stránce autora.

en: Select custom robots meta for author page, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
cs_CZ: Vyberte vlastní roboty meta pro autora stránky, jako je <code>nofollow</code> , <code>noarchive</code> , atd. V opačném případě bude použita výchozí meta, jak je nastaveno na kartě Globální meta.

note: translators: post type name
en: Author Robots Meta
cs_CZ: Autoři nastavení pro roboty

en: Please activate bbPress plugin to use this module.
cs_CZ: Prosím, aktivujte bbPress plugin používat tento modul.

en: Add proper Meta tags to your bbPress forum posts, categories, profiles, etc. Get more options to take control of what search engines see and how they see it.
cs_CZ: Přidejte správné meta tagy do svých příspěvků, kategorií, profilů atd. na fóru bbPress. Získejte více možností, jak ovládat to, co vyhledávače vidí a jak to vidí.

en: Please enter a valid URL.
cs_CZ: Zadejte, prosím, platnou URL adresu.

en: Please enter a valid email address.
cs_CZ: Prosím, vložte platnou emailovou adresu.

en: Please use the correct format.
cs_CZ: Použijte správný formát.

en: Settings could not be imported: Upload failed.
cs_CZ: Nastavení nebylo možné importovat: Nahrávání se nezdařilo.

en: Job Title
cs_CZ: Název pozice

en: Organization Logo
cs_CZ: Logo organizace

en: Organization URL
cs_CZ: URL organizace

en: Hiring Organization
cs_CZ: Náborová organizace

en: Employment Type
cs_CZ: Typ zaměstnání

en: Payroll
cs_CZ: Mzdové

en: Salary
cs_CZ: Nabízený plat

en: Performer URL
cs_CZ: Adresa URL interpreta

en: Performer Name
cs_CZ: Jméno interpreta

en: Course Provider Name
cs_CZ: Název zprostředkovatele kurzu

en: Format
cs_CZ: Formát

en: Select Product Brand Taxonomy to use in Schema.org & OpenGraph markup.
cs_CZ: Vyberte taxonomii značky produktu, která se má použít v značkách Schema.org & OpenGraph.

en: Brand
cs_CZ: Značka

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Phone number
cs_CZ: Telefonní číslo

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">KML File</a>.
cs_CZ: Další informace o <a href="%s" target="_blank">souboru KML</a>.

note: translators: link to rankmath.com
en: This KML File is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is used to provide location information to Google.
cs_CZ: Tento soubor KML je generován <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. Používá se k poskytování informací o poloze společnosti Google.

en: KML File
cs_CZ: Soubor KML

en: Instructs search engines to index and show these pages in the search results.
cs_CZ: Instruuje vyhledávače, aby tyto stránky indexovali a zobrazovali ve výsledcích vyhledávání.

en: Review analytics and sitemaps
cs_CZ: Kontrola analýz a map stránek

note: translators: 1 is plugin name
en:  %1$s plugin will be disabled automatically moving forward to avoid conflicts. <strong>It is thus recommended to import the data you need now.</strong>
cs_CZ:  %1$s plugin bude automaticky zakázán, aby se zabránilo konfliktům. <strong>Proto se doporučuje importovat data, která potřebujete nyní.</strong>

note: translators: 2 is link to Knowledge Base article
en: The process may take a few minutes if you have a large number of posts or pages <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about the import process here.</a>
cs_CZ: Tento proces může trvat několik minut, pokud máte velký počet příspěvků nebo stránek <a href="%2$s" target="_blank">Další informace o procesu importu zde.</a>

note: translators: 1 is plugin name
en: Import settings and meta data from the %1$s plugin.
cs_CZ: Import nastavení a meta dat z pluginu %1$s.

note: translators: 1 is plugin name
en: Import meta data from the %1$s plugin.
cs_CZ: Importujte meta data z pluginu %1$s.

en: Last Mod.
cs_CZ: Poslední Mod.

note: translators: xsl value count
en: <a href="%s">&#8592; Sitemap Index</a>
cs_CZ: <a href="%s">&#8592; mapa stránek</a>

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap contains <strong>%s</strong> URLs.
cs_CZ: Tato XML mapa stránek obsahuje <strong>%s</strong> URL.

en: Last Modified
cs_CZ: Naposledy upraveno

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap Index file contains <strong>%s</strong> sitemaps.
cs_CZ: Tento soubor indexu mapy webu XML obsahuje <strong>%s</strong> soubor sitemap.

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.
cs_CZ: Další informace o <a href="%s" target="_blank">souborech SITEMAP XML</a>.

note: translators: link to rankmath.com
en: This XML Sitemap is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is what search engines like Google use to crawl and re-crawl posts/pages/products/images/archives on your website.
cs_CZ: Tento XML Sitemap je generován <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. To je to, co vyhledávače, jako je Google použít k procházení a re-procházet příspěvky / stránky / produkty / obrázky / archivy na vašich webových stránkách.

en: XML Sitemap
cs_CZ: XML mapa stránek

en: or
cs_CZ: nebo

en: Search Engine Optimization by Rank Math - https://rankmath.com/
cs_CZ: Optimalizace pro vyhledávače podle Rank Math - https://rankmath.com/

en: Schema
cs_CZ: Schéma

en: Image displayed when your page is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
cs_CZ: Obrázek se zobrazí, když je vaše stránka sdílena na Facebooku a dalších sociálních sítích. Pro nejlepší zobrazení na zařízeních s vysokým rozlišením používejte obrázky o rozměrech alespoň 1200 x 630 pixelů.

en: Thumbnail for Facebook
cs_CZ: Miniatura pro Facebook

en: Sorry, field is empty which is not allowed.
cs_CZ: Omlouváme se, pole je prázdné, což není povoleno.

en: Module state either on or off
cs_CZ: Stav modulu zapnuto nebo vypnuto

en: Module slug
cs_CZ: Popis modulu

note: translators: API error
en: <strong>API Error:</strong> %s
cs_CZ: <strong>API chyba:</strong> %s

en: Your current theme doesn't support title-tag. Enable this option to rewrite page, post, category, search and archive page titles.
cs_CZ: Aktuální motiv nepodporuje značku title-tag. Tuto možnost povolte, chcete-li přepsat názvy stránek, stránek, stránek, stránek, příspěvků, kategorií, stránek a stránek.

en: Rewrite Titles
cs_CZ: Přepsat tituly

en: Link to use for homepage (first item) in breadcrumbs.
cs_CZ: Odkaz pro použití pro domovskou stránku (první položku) v drobečky.

en: Homepage Link
cs_CZ: Odkaz na domovskou stránku

en: Editor's Rating:
cs_CZ: Hodnocení redakce:

en: Custom (use shortcode)
cs_CZ: Vlastní (použijte zkrácený kód)

en: Above & Below Content
cs_CZ: Nad a pod obsahem

en: Above Content
cs_CZ: Nad obsahem

en: Below Content
cs_CZ: Pod obsahem

en: Your site is accessible by search engine.
cs_CZ: Vaše stránky jsou přístupné pomocí vyhledávače.

en: Attention: Search Engines can't see your website.
cs_CZ: Pozor: Vyhledávače nevidí vaše webové stránky.

note: translators: %1$s link to the reading settings, %2$s closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
cs_CZ: Musíte %1$sjít do nastavení čtení%2$s a z být zškrtřátek políčka pro viditelnost vyhledávače.

note: translators: link to general setting screen
en: Your site may not be visible to search engine.
cs_CZ: Vaše stránka nemusí být viditelná pro vyhledávače.

en: Blog Public
cs_CZ: Veřejný blog

en: Price Valid Until
cs_CZ: Cena platná do

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
cs_CZ: Stránka %s

en: Is Pillar
cs_CZ: Je pilířem

en: Performer
cs_CZ: Umělec

en: Not Set
cs_CZ: Není nastaveno

en: Time
cs_CZ: Čas

note: translators: PHP Version
en: Rank Math requires PHP version %s or above. Please update PHP to run this plugin.
cs_CZ: Rank Math vyžaduje php verzi %s nebo vyšší. Prosím, aktualizujte PHP spustit tento plugin.

en: Error: Nonce verification failed
cs_CZ: Chyba: Ověření bez kontroly se nezdařilo

note: translators: taxonomy name
en: Remove schema data from %s.
cs_CZ: Odeberte data schématu z %s.

en: Remove Snippet Data
cs_CZ: Odebrat data úryvku

en: Add the SEO Controls for the term editor screen to customize SEO options for individual terms in this taxonomy.
cs_CZ: Přidejte ovládací prvky SEO pro obrazovku editoru termínů, abyste mohli přizpůsobit možnosti SEO pro jednotlivé termíny v této taxonomii.

note: translators: taxonomy name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for %s archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
cs_CZ: Vyberte vlastní roboty meta, například <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, atd. %s V opačném případě bude použita výchozí meta, jak je nastaveno na kartě Globální meta.

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Robots Meta
cs_CZ: %s nastavení archivu pro roboty meta

note: translators: taxonomy name
en: Description for %s archives
cs_CZ: Popis %s archivů

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Descriptions
cs_CZ: %s popis archivu

note: translators: taxonomy name
en: Title tag for %s archives
cs_CZ: Název značky pro archivy %s

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Titles
cs_CZ: %s názvy archivů

en: Enter the Twitter username of the author to add <code>twitter:creator</code> tag to posts. eg: <code>RankMathSEO</code>
cs_CZ: Zadejte twitterové uživatelské jméno autora pro přidání <code>twitter:creator</code> značky do příspěvků. <code>RankMathSEO</code>

en: Twitter Username
cs_CZ: Uživatelské jméno na Twitteru

note: translators: Learn more link
en: Enter alphanumeric secret ID. %s.
cs_CZ: Zadejte alfanumerické id tajného %s.

en: Facebook Secret
cs_CZ: Facebook tajný klíč

note: translators: numeric app ID link
en: Enter %s. Alternatively, you can enter a user ID above.
cs_CZ: Zadejte %s. Případně můžete zadat výše uvedené ID uživatele.

en: Facebook App
cs_CZ: Facebook aplikace

note: translators: numeric user ID link
en: Enter %s. Use a comma to separate multiple IDs. Alternatively, you can enter an app ID below.
cs_CZ: Zadejte %s. K oddělení více iDS použijte čárku. Případně můžete zadat ID aplikace níže.

en: Facebook Admin
cs_CZ: Správce Facebooku

en: Insert personal Facebook profile URL to show Facebook Authorship when your articles are being shared on Facebook. eg:
cs_CZ: Vložte adresu URL osobního profilu na Facebooku a zobrazte autorství Facebooku, když jsou vaše články sdíleny na Facebooku. Např:

en: Facebook Authorship
cs_CZ: Autorství na Facebooku

en: Enter your complete Facebook page URL here. eg:
cs_CZ: Zde zadejte úplnou adresu URL stránky na Facebooku. Např:

en: Facebook Page URL
cs_CZ: URL Facebook stránky

en: Add SEO controls for the editor screen to customize SEO options for posts in this post type.
cs_CZ: Přidání ovládacích prvků SEO na obrazovku editoru pro přizpůsobení možností SEO pro příspěvky v tomto typu příspěvku.

en: Read Only
cs_CZ: Pouze pro čtení

en: Add bulk editing columns to the post listing screen.
cs_CZ: Přidejte sloupce pro hromadné úpravy na obrazovku s výpisem příspěvků.

en: Bulk Editing
cs_CZ: Hromadné úpravy

en: Primary Taxonomy
cs_CZ: Primární taxonomie

en: Titles
cs_CZ: Tituly

en: Use the Focus Keyword as the default text for the links instead of the post titles.
cs_CZ: Jako výchozí text pro odkazy namísto názvů příspěvku použijte klíčové slovo.

en: Link Suggestion Titles
cs_CZ: Názvy návrhů odkazů

en: Enable Link Suggestions meta box for this post type, along with the Pillar Content feature.
cs_CZ: Povolte meta pole Návrhy odkazů pro tento typ příspěvku spolu s funkcí Obsah pilíře.

note: translators: post type name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for single %s pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
cs_CZ: Vyberte vlastní roboty meta, například <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, atd. %s V opačném případě bude použita výchozí meta, jak je nastaveno na kartě Globální meta.

note: translators: post type name
en: %s Robots Meta
cs_CZ: %s nastavení pro roboty

note: translators: post type name
en: Description for %s archive pages.
cs_CZ: Popis stránek %s archivu.

note: translators: post type name
en: %s Archive Description
cs_CZ: Popis archivu %s

note: translators: post type name
en: Title for %s archive pages.
cs_CZ: Název pro %s archivní stránky.

note: translators: post type name
en: %s Archive Title
cs_CZ: Název archivu %s

note: translators: post type name
en: Default description for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
cs_CZ: Výchozí popis pro jednotlivé stránky %s. To lze změnit na základě per-post na obrazovce post editor.

note: translators: post type name
en: Single %s Description
cs_CZ: Popis pro %s

note: translators: post type name
en: Default title tag for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
cs_CZ: Výchozí značka názvu pro jednu %s stránek. To lze změnit na základě per-post na obrazovce post editor.

note: translators: post type name
en: Single %s Title
cs_CZ: Název pro %s

en: Prevent password protected pages & posts from getting indexed by search engines.
cs_CZ: Zabránit vyhledávačům indexovat heslem chráněné stránky a příspěvky.

en: Noindex Password Protected Pages
cs_CZ: Neindexovat stránky chráněné heslem

en: Prevent all paginated pages from getting indexed by search engines.
cs_CZ: Zabránit vyhledávačům indexovat stránkované stránky.

en: Prevent search results pages from getting indexed by search engines. Search results could be considered to be thin content and prone to duplicate content issues.
cs_CZ: Zabránit tomu, aby byly stránky s výsledky vyhledávání indexovány vyhledávači. Výsledky hledání mohou být považovány za tenký obsah a náchylné k duplikování problémů s obsahem.

en: Noindex Search Results
cs_CZ: Neindexovat výsledky hledání

en: Title tag on 404 Not Found error page.
cs_CZ: Název značky na chybové stránce 404 Nebyl nalezen.

en: 404 Title
cs_CZ: 404 Název

en: Title tag on search results page.
cs_CZ: Název značky na stránce s výsledky hledání.

en: Search Results Title
cs_CZ: Název výsledků hledání

en: Date archive description.
cs_CZ: Popis archivu data.

en: Date Archive Description
cs_CZ: Popis archivu dat

en: Title tag on day/month/year based archives.
cs_CZ: Název značky na den / měsíc / rok na archivy.

en: Date Archive Title
cs_CZ: Název archivu data

en: Date Archives
cs_CZ: Archivy dle datumu

en: Image displayed when your homepage is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
cs_CZ: Obrázek se zobrazí při sdílení domovské stránky na Facebooku a dalších sociálních sítích. Pro nejlepší zobrazení na zařízeních s vysokým rozlišením používejte obrázky o rozměrech alespoň 1200 x 630 pixelů.

en: Homepage Thumbnail for Facebook
cs_CZ: Miniatura domovské stránky pro Facebook

en: Description of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
cs_CZ: Popis vašich stránek při sdílení na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích.

en: Homepage Description for Facebook
cs_CZ: Popis domovské stránky pro Facebook

en: Title of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
cs_CZ: Název vašeho webu při sdílení na Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích.

en: Homepage Title for Facebook
cs_CZ: Název domovské stránky pro Facebook

en: Custom values for robots meta tag on homepage.
cs_CZ: Vlastní hodnoty metaznačky robots na domovské stránce.

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Select custom robots meta for homepage, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
cs_CZ: Vyberte vlastní roboty meta pro domovskou stránku, jako je <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, atd. V opačném případě bude použita výchozí meta, jak je nastaveno na kartě Globální meta.

en: Homepage Robots Meta
cs_CZ: Meta pro roboty domovské stránky

en: Homepage meta description.
cs_CZ: Meta popis domovské stránky.

en: Homepage Meta Description
cs_CZ: Meta popis domovské stránky

en: Homepage title tag.
cs_CZ: Značka názvu domovské stránky.

en: Homepage Title
cs_CZ: Název domovské stránky

en: Card type selected when creating a new post. This will also be applied for posts without a card type selected.
cs_CZ: Typ karty vybraný při vytváření nového příspěvku. To bude také použita pro příspěvky bez vybraného typu karty.

en: Twitter Card Type
cs_CZ: Typ karty Twitter

en: OpenGraph Thumbnail
cs_CZ: Miniatura OpenGraph

en: Capitalize Titles
cs_CZ: Velká písmena v názvech

en: You can use the separator character in titles by inserting <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> in the title fields.
cs_CZ: Znak oddělovače v názvech můžete použít vložením <code>%separator%</code> nebo <code>%sep%</code> v polích nadpisu.

en: Default values for robots meta tag. These can be changed for individual posts, taxonomies, etc.
cs_CZ: Výchozí hodnoty metaznačky robots. Ty lze změnit pro jednotlivé příspěvky, taxonomie, atd.

en: Add SEO Controls for user profile pages. Access to the Meta Box can be fine tuned with code, using a special filter hook.
cs_CZ: Přidání ovládacích prvků SEO pro stránky uživatelského profilu. Přístup k Meta Boxu lze doladit kódem pomocí speciálního filtrovacího háčku.

en: Author archive meta description. SEO options for specific author archives can be set with the meta box in the user profiles.
cs_CZ: Autor archiv meta popis. SEO možnosti pro konkrétní autora archivů lze nastavit s meta box v uživatelských profilech.

en: Author Archive Description
cs_CZ: Popis archivu autorů

en: Title tag on author archives. SEO options for specific authors can be set with the meta box available in the user profiles.
cs_CZ: Název značky v archivu autorů. SEO možnosti pro konkrétní autory lze nastavit s meta box k dispozici v uživatelských profilech.

en: Author Archive Title
cs_CZ: Název archivu autora

en: Change the <code>/author/</code> part in author archive URLs.
cs_CZ: Změňte <code>/author/</code> část v adresách URL archivu autorů.

en: Author Base
cs_CZ: Základní URL autorů

en: Enabled
cs_CZ: Zapnuto

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Author Archives
cs_CZ: Archiv autorů

note: translators: Norton webmaster link
en: Norton Ownership Verification Page
cs_CZ: Stránka ověření vlastnictví norton

note: translators: Norton webmaster link
en: Enter your Norton Safe Web verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
cs_CZ: Zadejte html kód nebo ID ověření produktu Norton Safe Web. Zjistěte, jak jej získat: %s

en: Norton Safe Web Verification ID
cs_CZ: Id ověření bezpečného webu Norton

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Pinterest Account
cs_CZ: Účet Pinterestu

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Enter your Pinterest verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
cs_CZ: Zadejte ověřovací HTML kód nebo ID Pinterestu. Zjistěte, jak jej získat: %s

en: Pinterest Verification ID
cs_CZ: Identifikační číslo pro ověření na Pinterestu

note: translators: Yandex webmaster link
en: Yandex.Webmaster Page
cs_CZ: Stránka Yandex.Webmaster

note: translators: Yandex webmaster link
en: Enter your Yandex verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
cs_CZ: Zadejte svůj ověřovací HTML kód nebo ID Yandex. Jak jej získat: %s

en: Yandex Verification ID
cs_CZ: Identifikační číslo pro ověření Yandex

note: translators: Baidu webmaster link
en: Enter your Baidu Webmaster Tools verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
cs_CZ: Zadejte ověřovací HTML kód nebo ID nástrojů pro webmastery Baidu. Zjistěte, jak jej získat: %s

note: translators: Baidu webmaster link
en: Baidu Webmaster Tools
cs_CZ: Nástroje pro webmastery Baidu

note: translators: Bing webmaster link
en: Bing Webmaster Verification Page
cs_CZ: Stránka ověření Bing Webmaster

note: translators: Bing webmaster link
en: Enter your Bing Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it here: %s
cs_CZ: Zadejte ověřovací HTML kód nebo ID nástrojů pro webmastery Bing. Získejte jej zde: %s

en: Bing Webmaster Tools
cs_CZ: Nástroje pro webmastery Bing

note: translators: Google Search Console Link
en: Search Console Verification Page
cs_CZ: Ověřovací stránka konzoly Search Console

note: translators: Google Search Console Link
en: Enter your Google Search Console verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
cs_CZ: Zadejte ověřovací HTML kód nebo ID služby Google Search Console. Zjistěte, jak jej získat: %s

en: Google Search Console
cs_CZ: Vyhledávací služba Google

en: Featured image of the article.
cs_CZ: Nejlepší obrázek článku.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
cs_CZ: Odkaz na vaše stránky, s názvem a popisem vašeho webu jako ukotvení textu.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
cs_CZ: Odkaz na vaše stránky, s názvem vašeho webu jako kotva text.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
cs_CZ: Odkaz na příspěvek s názvem jako ukotvení textu.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
cs_CZ: Odkaz na archiv pro autora příspěvku, s názvem autorů jako kotva text.

en: Variable
cs_CZ: Proměnná

en: Available variables
cs_CZ: Dostupné proměnné

en: Contents are locked because a robots.txt file is present in the root folder.
cs_CZ: Obsah je uzamčen, protože soubor robots.txt je přítomen v kořenové složce.

en: Add content after each post in your site feeds.
cs_CZ: Přidejte obsah za každý příspěvek v informačních kanálech webu.

en: RSS After Content
cs_CZ: RSS za obsahem

en: Add content before each post in your site feeds.
cs_CZ: Přidejte obsah před každý příspěvek do informačních kanálů webu.

en: RSS Before Content
cs_CZ: RSS před obsahem

en: Usage Tracking
cs_CZ: Sledování využití

en: Automatically add <code>target="_blank"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types to make them open in a new browser tab or window. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
cs_CZ: Automaticky přidejte <code>target="_blank"</code> atribut pro externí odkazy, které se zobrazují ve vašich příspěvcích, stránkách a dalších typech příspěvků, aby se otevřely v nové kartě nebo okně prohlížeče. Atribut je dynamicky použit při zobrazení obsahu a uložený obsah se nezmění.

en: The <code>nofollow</code> attribute <strong>will not be added</strong> for the link if target domain is in this list. Add one per line.
cs_CZ: <code>nofollow</code>Atribut <strong>nebude přidán</strong> pro odkaz, pokud je v tomto seznamu cílová doména. Přidejte jeden na řádek.

en: Nofollow Exclude Domains
cs_CZ: Vyloučení nofollow domén

en: Only add <code>nofollow</code> attribute for the link if target domain is in this list. Add one per line. Leave empty to apply nofollow for <strong>ALL</strong> external domains.
cs_CZ: Atribut pro odkaz přidejte pouze <code>nofollow</code> v případě, že je v tomto seznamu cílová doména. Přidejte jeden na řádek. Ponechat prázdné použít nofollow pro <strong>všechny</strong> externí domény.

en: Nofollow Domains
cs_CZ: Nofollow domény

en: Redirect attachments without a parent post to this URL. Leave empty for no redirection.
cs_CZ: Přesměrovat přílohy bez nadřazeného příspěvku na tuto adresu URL. Ponechte prázdné pro žádné přesměrování.

note: translators: Link to kb article
en: Redirect all attachment page URLs to the post they appear in. For more advanced redirection control, use the built-in %s.
cs_CZ: Přesměrujte všechny adresy URL stránek příloh na příspěvek, ve kterých se zobrazují. Pro pokročilejší řízení přesměrování použijte vestavěné %s.

en: Redirect Attachments
cs_CZ: Přesměrovat přílohy

en: Please enable Redirections module.
cs_CZ: Povolte modul Přesměrování.

en: Redirections Manager
cs_CZ: Správce přesměrování

note: translators: Redirection page url
en: Redirection Manager
cs_CZ: Správce přesměrování

note: translators: Link to kb article
en: Why do this?
cs_CZ: Proč to děláš?

note: translators: Link to kb article
en: Remove /category/ from category archive URLs. %s <br>E.g. <code>example.com/category/my-category/</code> becomes <code>example.com/my-category</code>
cs_CZ: Odeberte /category/ z adres URL archivu kategorií. %s<br>Např. <code>example.com/category/my-category/</code><code>example.com/my-category</code>

en: Format used for the new <code>title</code> attribute values.
cs_CZ: Formát použitý pro nové <code>title</code> hodnoty atributů.

en: Title attribute format
cs_CZ: Formát atributu nadpisu

en: Add <code>TITLE</code> attribute for all <code>images</code> without a <code>TITLE</code> attribute automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
cs_CZ: Přidejte <code>TITLE</code> atribut pro všechny bez <code>images</code> <code>TITLE</code> atributu automaticky. Atribut je dynamicky použit při zobrazení obsahu a uložený obsah se nezmění.

en: Add missing TITLE attributes
cs_CZ: Přidání chybějících atributů TITLE

en: Format used for the new <code>alt</code> attribute values.
cs_CZ: Formát použitý pro nové <code>alt</code> hodnoty atributů.

en: Alt attribute format
cs_CZ: Formát atributu Alt

en: Add <code>alt</code> attributes for <code>images</code> without <code>alt</code> attributes automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
cs_CZ: Automatické přidání <code>alt</code> atributů <code>images</code> bez <code>alt</code> atributů. Atribut je dynamicky použit při zobrazení obsahu a uložený obsah se nezmění.

en: Be careful when editing the htaccess file, it is easy to make mistakes and break your site. If that happens, you can restore the file to its state <strong>before the last edit</strong> by replacing the htaccess file with the backup copy created by Rank Math in the same directory (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) using an FTP client.
cs_CZ: Buďte opatrní při úpravách souboru htaccess, je snadné dělat chyby a rozbít vaše stránky. Pokud k tomu dojde, můžete soubor obnovit do stavu <strong>před poslední úpravou</strong> nahrazením souboru htaccess záložní kopií vytvořenou službou Rank Math ve stejném adresáři<em>(.htaccess_back_xxxxxx</em>) pomocí klienta FTP.

en: I understand the risks and I want to edit the file
cs_CZ: Rozumím rizikům a chci soubor upravit

en: .htaccess file is not writable.
cs_CZ: Soubor HTaccess není zapisovatelný.

en: .htaccess file not found.
cs_CZ: Soubor HTaccess nebyl nalezen.

en: Hide Taxonomy Name from Breadcrumb.
cs_CZ: Skrýt název taxonomie z drobečku cesty.

en: Hide Taxonomy Name
cs_CZ: Skrýt název taxonomie

en: If category is a child category, show all ancestor categories.
cs_CZ: Pokud kategorie je podřízená kategorie, zobrazit všechny kategorie předchůdce.

en: Show Category(s)
cs_CZ: Zobrazit kategorii(e)

en: Hide Post title from Breadcrumb.
cs_CZ: Skrýt název příspěvku z drobečkové naviagce.

en: Hide Post Title
cs_CZ: Skrýt název příspěvku

en: Label used for 404 error item in breadcrumbs.
cs_CZ: Popisek použitý pro chybovou položku 404 v drobečky.

en: 404 label
cs_CZ: 404 štítek

en: Format the label used for search results pages.
cs_CZ: Naformátování popisku použitého pro stránky s výsledky hledání.

en: Search Results Format
cs_CZ: Formát výsledků vyhledávání

en: Format the label used for archive pages.
cs_CZ: Naformátujte popisek použitý pro archivní stránky.

en: Archive Format
cs_CZ: Formát archivu

en: Prefix for the breadcrumb path.
cs_CZ: Předpona cesty s popisem cesty.

en: Prefix Breadcrumb
cs_CZ: Předpona drobečkové navigace

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
cs_CZ: Popisek používaný pro odkaz na domovskou stránku (první položka) v drobečky.

en: Homepage label
cs_CZ: Štítek domovské stránky

en: Display homepage breadcrumb in trail.
cs_CZ: Zobrazení popisku cesty na domovské stránce v trase.

en: Show Homepage Link
cs_CZ: Zobrazit odkaz na domovskou stránku

en: Separator character or string that appears between breadcrumb items.
cs_CZ: Oddělovač znak nebo řetězec, který se zobrazí mezi položky drobečkového kříže.

en: Turning off breadcrumbs will hide breadcrumbs inserted in template files too.
cs_CZ: Vypnutím drobečkové navigace skryjete také popis cesty vloženou do souborů šablon.

en: Enable breadcrumbs function
cs_CZ: Povolení funkce drobečkové navigace

en: Remove WooCommerce generator tag from the source code.
cs_CZ: Odeberte značku generátoru WooCommerce ze zdrojového kódu.

en: Remove Generator Tag
cs_CZ: Odebrat značku generátoru

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/
cs_CZ: výchozí: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/

en: Remove parent slugs from category URL.
cs_CZ: Odeberte nadřazené popisky z adresy URL kategorie.

en:  Remove parent slugs
cs_CZ:  Odebrání nadřazených popisků

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/
cs_CZ: výchozí: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/

en: Remove prefix from category URL.
cs_CZ: Odeberte předponu z adresy URL kategorie.

en: Remove category base
cs_CZ: Odebrat základnu kategorie

en: Remove base
cs_CZ: Odebrat základnu

en: Product's brand of the current product
cs_CZ: Značka produktu aktuálního produktu

en: Product's brand.
cs_CZ: Značky produktu.

en: Product's short description of the current product
cs_CZ: Stručný popis aktuálního produktu

en: Product's short description.
cs_CZ: Krátký popis produktu.

en: Product's SKU of the current product
cs_CZ: Skladové jednotky aktuálního produktu

en: Product's SKU.
cs_CZ: SKU produktu.

en: Product's price of the current product
cs_CZ: Cena produktu aktuálního produktu

en: Product's price.
cs_CZ: Cena produktu.

en: Include archive pages of terms that have no posts associated.
cs_CZ: Zahrnout archivní stránky termínů, které nemají žádné příspěvky spojené.

en: Include Empty Terms
cs_CZ: Zahrnout prázdné termíny

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the XML sitemap.
cs_CZ: Zahrnout stránky archivu pro termíny této taxonomie do mapy webu XML.

en: Insert custom field (post meta) names which contain image URLs to include them in the sitemaps. Add one per line.
cs_CZ: Vložte názvy vlastních polí (post meta), které obsahují adresy URL obrázků, a zahrňte je do souboru Sitemap. Přidejte jeden na řádek.

en: Image Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole obrázku

en: Include this post type in the XML sitemap.
cs_CZ: Zahrnout tento typ příspěvku do XML mapy stránek.

en: Include in Sitemap
cs_CZ: Zahrnout do mapy stránek

en: Add term IDs, separated by comma. This option is applied for all taxonomies.
cs_CZ: Přidejte termín ID, oddělený čárkou. Tato možnost se používá pro všechny taxonomie.

en: Exclude Terms
cs_CZ: Vyloučit výrazy

en: Enter post IDs of posts you want to exclude from the sitemap, separated by commas. This option **applies** to all posts types including posts, pages, and custom post types.
cs_CZ: Zadejte ID příspěvků, které chcete vyloučit z mapy stránek, oddělené čárkami. Tato volba **se použije** pro všechny typy příspěvků, včetně příspěvků, stránek a vlastních typů příspěvků.

en: Exclude Posts
cs_CZ: Vyloučit příspěvky

en: Include the Featured Image too, even if it does not appear directly in the post content.
cs_CZ: Zahrňte také doporučený obrázek, i když se nezobrazuje přímo v obsahu příspěvku.

en: Include Featured Images
cs_CZ: Zahrnout náhledové obrázky

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index the important images on your pages.
cs_CZ: Do souboru Sitemap zahrňte odkaz na obrázky z obsahu příspěvku. To pomáhá vyhledávačům indexovat důležité obrázky na vašich stránkách.

en: Images in Sitemaps
cs_CZ: Obrázky v mapě stránek

en: Max number of links on each sitemap page.
cs_CZ: Maximální počet odkazů na každé stránce mapy stránek.

en: Links Per Sitemap
cs_CZ: Počet odkazů na mapu stránek

en: Add user IDs, separated by commas, to exclude them from the sitemap.
cs_CZ: Přidejte ID uživatele oddělené čárkami, abyste je vyloučili z mapy stránek.

en: Exclude Users
cs_CZ: Vyloučit uživatele

en: Exclude User Roles
cs_CZ: Vyloučit role uživatelů

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: XML Sitemap %1$s %2$s
cs_CZ: XML mapa stránek %1$s %2$s

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
cs_CZ: Rank Math zjistil nové typy příspěvků: %1$s. Možná budete chtít zkontrolovat nastavení stránky <a href="%2$s">Tituly &; Meta</a> a <a href="%3$s">Stránky mapy</a>.

note: translators: Taxonomy singular label
en: %s archives
cs_CZ: archivy %s

note: translators: Taxonomy singular label
en: your product %s pages
cs_CZ: vaše produktové stránky %s

en: Taxonomies:
cs_CZ: Taxonomie:

en: Please note that this will add the attachment page URLs to the sitemap, not direct image URLs.
cs_CZ: Vezměte prosím na vědomí, že toto přidá URL stránky s přílohami do mapy stránek, ne přímo URL obrázků.

note: translators: Post Type Sitemap Url translators: Taxonomy Sitemap Url
en: Sitemap URL: %s
cs_CZ: Adresa URL mapy stránek: %s

note: translators: Post Type label
en: single %s
cs_CZ: jednotlivé %s

en: your product pages
cs_CZ: stránky produktů

en: attachments
cs_CZ: přílohy

note: translators: Learn more link.
en: Set the sitemap options for author archive pages. %s.
cs_CZ: Nastavte možnosti mapy webu pro stránky archivu autorů. %s.

en: This tab contains General settings related to the XML sitemaps.
cs_CZ: Tato karta obsahuje obecná nastavení související s mapami webu XML.

en: No sitemaps found.
cs_CZ: Nenalezeny žádné soubory sitemap.

en: Your site has one or more sitemaps.
cs_CZ: Vaše stránka má jednu nebo více map stránek.

note: translators: post ID count
en: +%d More...
cs_CZ: +%d více…

note: translators: post type links
en: There are %s published posts where the primary focus keyword does not appear in the post title.
cs_CZ: Existuje %s publikovaných příspěvků, kde se klíčové slovo primárního zájmu neobjevuje v názvu příspěvku.

en: Focus keywords appear in the titles of published posts where it is set.
cs_CZ: Klíčová slova se zobrazují v názvech publikovaných příspěvků, kde jsou nastavena.

note: translators: post type links
en: There are %s with no focus keyword set.
cs_CZ: Existuje %s s žádným nastaveným klíčovým slovem.

en: All published posts have focus keywords set.
cs_CZ: Všechny publikované příspěvky mají nastavená klíčová slova.

en: You have not linked Google Search Console yet.
cs_CZ: Dosud jste nepropojili službu Google Search Console.

en: Google Search Console has been linked.
cs_CZ: Služba Google Search Console byla propojena.

note: translators: permalink structure
en: Post permalink structure is set to %s.
cs_CZ: Struktura post permalink je nastavena na %s.

en: Permalinks are set to a custom structure but the post titles do not appear in the permalinks.
cs_CZ: Permalinks jsou nastaveny na vlastní strukturu, ale názvy příspěvku se nezobrazují v permalinks.

en: Permalinks are set to the default value. <em>Pretty permalinks</em> are disabled.
cs_CZ: Permalinky jsou nastaveny na výchozí hodnotu. <em>”Hezké” permalinky.</em> jsou zakázány.

en: Your Site Tagline is set to a custom value.
cs_CZ: Tagline webu je nastaven na vlastní hodnotu.

en: Your Site Tagline is set to the default value <em>Just another WordPress site</em>.
cs_CZ: Tagline webu je nastavena na výchozí hodnotu <em>Pouze jiný web WordPress</em>.

en: If you don't have an XML sitemap, the best option is to install a plugin that creates sitemaps for you. That way you'll know the sitemap will always be up-to-date. Plugins can also automatically ping the search engines when the XML file is updated. The Rank Math WordPress plugin gives you complete control over your site's XML sitemaps. You can control the settings for each page as you write or edit it, and Rank Math will ping Google as soon as you submit your edits. This results in fast crawls and indexing.
cs_CZ: Pokud nemáte XML mapu, nejlepší možností je nainstalovat plugin, který pro vás vytváří mapu stránek. Takto budete vědět, že mapa stránek bude vždy aktuální. Pluginy mohou také automaticky ping vyhledávačů po aktualizaci XML. Rank Math WordPress plugin vám dává plnou kontrolu nad XML stránek. Nastavení každé stránky můžete nastavit tak, jak ji píšete nebo upravujete. Rank Math bude upozorňovat Google, jakmile odešlete své úpravy. To má za následek rychlé prostudování a indexování.

en: XML sitemaps are a special type of text file that tells search engines about the structure of your site. They're a list of all the resources (pages and files) you would like the search engine to index. You can assign different priorities, so certain pages will be crawled first. Before XML sitemaps, search engines were limited to indexing the content they could find by following links. That's still an important feature for search engine spiders, but XML sitemaps have made it easier for content creators and search engines to collaborate.
cs_CZ: Soubor SITEMAP XML je zvláštní typ textového souboru, který informuje vyhledávače o struktuře vašeho webu. Jsou to seznam všech zdrojů (stránky a soubory), které chcete vyhledávač indexovat. Můžete přiřadit různé priority, takže určité stránky budou nejprve procházené. Před souborem SITEMAP XML byly vyhledávače omezeny na indexování obsahu, který mohly najít pomocí následujících odkazů. To je stále důležitá funkce pro pavouky vyhledávačů, ale soubory SITEMAP XML usnadnily tvůrcům obsahu a vyhledávačům spolupráci.

note: translators: Link to Search Console KB article
en: Read <a href="%1$s" target="_blank">this article</a> for detailed instructions on setting up your Google Webmaster account and getting Rank Math to work with the Google Search Console.
cs_CZ: Přečtěte si <a href="%1$s" target="_blank">tento článek,</a> kde najdete podrobné pokyny k nastavení účtu pro webmastery Google a získání funkce Rank Math pro práci s Google Search Console.

note: translators: link to plugin search console setting screen
en: You can integrate the Google Search Console with Rank math in the <a href="%1$s" target="_blank">Search Console tab</a>. of Rank Math's General Settings menu.
cs_CZ: Na <a href="%1$s" target="_blank">kartě Search Console</a> v základním nastavení Rank Math můžete integrovat službu Google Search Console.

en: Google's Search Console is a vital source of information concerning your rankings and click-through rates.  Rank Math can import this data, so you don't have to log into your Google account to get the data you need.
cs_CZ: Služba Search Console společnosti Google je důležitým zdrojem informací o vašem hodnocení a míře prokliku.  Rank Math může importovat tato data, takže se nemusíte přihlašovat ke svému účtu Google, abyste získali data, která potřebujete.

note: translators: link to plugin setting screen
en: Register at Google Search Console and verificate your site by adding the code to <a href="%1$s">Settings &gt; Verificate Tools</a>, then navigate to <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> to authenticate and link your site.
cs_CZ: Zaregistrujte se ve službě Google Search Console a ověřte svůj web přidáním kódu do <a href="%1$s">nastavení &gt; Nástroje ověření</a>a potom přejděte do nastavení <a href="%2$s">&gt; Vyhledávací služba,</a> kde můžete svůj web ověřit a propojit.

en: Fixing the issue is simple - just edit the post/page and add the focus keyword(s) to the title.
cs_CZ: Řešení problému je jednoduché - stačí upravit příspěvek / stránku a přidat klíčové slovo(a) do názvu.

en: HTML Page Titles play a large role in Google's ranking algorithm.  When you add a Focus Keyword to a post or page, Rank Math will check to see that you used the keyword in the title.  If it finds any posts or pages that are missing the keyword in the title, it will tell you here.
cs_CZ: Názvy stránek HTML hrají velkou roli v algoritmu hodnocení Google. Když přidáte klíčové slovo k příspěvku nebo stránce, matiku hodnocení zkontroluje, zda jste klíčové slovo použili v názvu.  Pokud najde nějaké příspěvky nebo stránky, které chybí klíčové slovo v názvu, řekne vám to zde.

en: Make sure the focus keywords you set for the posts appear in their titles.
cs_CZ: Ujistěte se, že klíčová slova, které jste nastavili pro příspěvky, se zobrazují v jejich názvech.

en: Post Titles Missing Focus Keywords
cs_CZ: Názvy příspěvků bez klíčového slova

en: Fixing this issue is easy - just edit the post, and set a Focus Keyword.  Then follow Rank Math's analysis to improve your rankings.
cs_CZ: Řešení tohoto problému je snadné - stačí upravit příspěvek a nastavit klíčové slovo.  Pak postupujte podle analýzy Rank Math, abyste zlepšili své hodnocení.

en: Of course, if you don't give Rank Math a focus keyword to work with, it can't give you any useful feedback.
cs_CZ: Pokud ovšem nezadáte nástroji Rank Math klíčové slovo, na které se má zaměřit, nemůže vám poskytnout žádnou užitečnou zpětnou vazbu.

en: Rank Math uses these focus keywords to analyze your on-page content.  It can tell if you've done a good job of optimizing your text to rank for these keywords.
cs_CZ: Rank Math používá tato klíčová slova k zaostření k analýze obsahu na stránce.  To může říct, jestli jste udělali dobrou práci optimalizace textu na hodnost pro tato klíčová slova.

en: Rank Math allows you to set a focus keyword for every post and page you write - the option is in the "Meta Box", which appears under the text editor in the screen where you write and edit content.
cs_CZ: Rank Math umožňuje nastavit klíčové slovo pro každý příspěvek a stránku, kterou napíšete - možnost je v "Meta Box", který se objeví pod textovým editorem na obrazovce, kde píšete a upravujete obsah.

en: Setting focus keywords for your posts allows Rank Math to analyse the content.
cs_CZ: Nastavení klíčových slov pro vaše příspěvky umožňí Rank Math analýzu obsahu.

en: Focus Keywords
cs_CZ: Klíčová slova

en: This looks nice for readers - and it gets your keywords into the URL (keywords in the URL is a ranking factor).
cs_CZ: To vypadá hezky pro čtenáře - a to dostane vaše klíčová slova do URL (klíčová slova v URL je faktor hodnocení).

en: This option will replace the "?p=99" part of the URL with the post's title, like this: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/
cs_CZ: Tato možnost nahradí část URL "?p=99" názvem příspěvku, například takto: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/

note: translators: link to permalink setting screen
en: Fortunately, it's very easy to fix.  Just hop on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - Permalinks</a>.  Then chose the "Post Name" option.
cs_CZ: Naštěstí je velmi snadné opravit.  Stačí naskočit do <a target="_blank" href="%1$s">nastavení - Permalinks</a>.  Pak zvolte možnost "Název příspěvku".

en: It's not very kind on the eyes, and it does nothing for your site's SEO.  In fact, it can hurt it - Google's bot is quite cautious about crawling pages that look auto-generated.
cs_CZ: Není to moc laskavý na oči, a to nedělá nic pro vaše stránky SEO.  Ve skutečnosti to může ublížit - Bot společnosti Google je poměrně opatrný při procházení stránek, které vypadají automaticky generované.

en: The standard permalink structure is pretty ugly - WordPress generates offputting URLs like: http://www.yoursite.com/?p=99
cs_CZ: Standardní permalink struktura je docela ošklivá - WordPress generuje offputting URL jako: http://www.yoursite.com/?p=99

note: translators: link to permalink setting screen
en: For the best SEO results, use a custom permalink structure, preferably one that includes the post title (<code>%%postname%%</code>). You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; Permalinks</a>
cs_CZ: Pro nejlepší výsledky SEO použijte vlastní strukturu permalink, nejlépe ten, který obsahuje název příspěvku ( <code>%%postname%%</code> ). Můžete ji změnit tak, že přejdete na <a href="%s">Nastavení &gt; Permalinks</a>

en: Permalink Structure
cs_CZ: Struktura Trvalých odkazů

en: The tagline is the second option.  Choose a tagline that summarizes your site in a few words.  The tagline is also a good place to use your main keyword.
cs_CZ: Slogan je druhou možností.  Vyberte slogan, který shrnuje váš web několika slovy.  Slogan je také dobrým místem pro použití hlavního klíčového slova.

note: translators: link to general setting screen
en: Changing your tagline is very easy.  Just head on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - General</a> in WordPress's admin menu (on the left), or click on the link in this sentence.
cs_CZ: Změna sloganu je velmi snadná.  Stačí zamířit na více než do <a target="_blank" href="%1$s">nastavení - Obecné</a> v admin menu WordPress (vlevo), nebo klikněte na odkaz v této větě.

en: Unfortunately, the standard WordPress tagline is "Just Another WordPress site."  That's pretty sloppy looking, and it does nothing for your SEO.  In fact, it's actually a security risk - it makes it easy for hackers with a WordPress exploit to locate your site with an automated search.
cs_CZ: Standardní slogan WordPress je bohužel "Jen další web WordPressu".  To působí značně nedbale a nijak to neprospívá vašemu SEO.  Ve své podstatě je to vlastně bezpečnostní riziko - umožňuje to hackerům se zneužít systém WordPress snadno najít váš web pomocí automatického vyhledávání.

en: Most WordPress themes place your site's tagline in a prominent position (inside header tags near the top of the page).  Using the right tagline can give your site an SEO boost.
cs_CZ: Většina wordtiskových motivů umisťuje slogan vašeho webu na prominentní pozici (uvnitř značek záhlaví v horní části stránky).  Pomocí správného sloganu může dát vaše stránky SEO podporu.

note: translators: link to general setting screen
en: Your theme may display the Site Tagline, and it can also be used in SEO titles &amp; descriptions. Set it to something unique. You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; General</a>.
cs_CZ: Vaše šablona může zobrazit štítek stránky a může být také použita v SEO názvech &amp; popisech. Nastavte na něco unikátního. Můžete to změnit navigací na <a href="%s">Nastavení &gt; Obecné</a>.

en: Site Tagline
cs_CZ: Popis webu

en: SEO Score
cs_CZ: SEO skóre

en: SEO Analysis for this page
cs_CZ: SEO analýza pro tuto stránku

en: Analyze this Page
cs_CZ: Analyzovat tuto stránku

en: Site-wide analysis
cs_CZ: Analýza pro celý web

note: translators: database size
en: Size: %s
cs_CZ: Velikost: %s

note: translators: number of rows
en: Data Rows: %s
cs_CZ: Řádky dat: %s

en: Fetching in Progress
cs_CZ: Načítání probíhá

en: Update data manually
cs_CZ: Ruční aktualizace dat

en: Items
cs_CZ: Položky

en: Google oAuth is not authorized.
cs_CZ: Služba Google oAuth není autorizována.

en: Not a valid settings founds to delete cache.
cs_CZ: Není platné nastavení zjištěno, odstranit cache.

en: Average Position
cs_CZ: Průměrná pozice

en: Total Impressions
cs_CZ: Celkový počet zobrazení

en: Total Clicks
cs_CZ: Celkových kliknutí

en: Total Keywords
cs_CZ: Klíčová slova celkem

en: Not found
cs_CZ: Nenalezeno

en: Response Code
cs_CZ: Kód odpovědi

en: Bad request. Please check the code.
cs_CZ: Špatná žádost. Zkontrolujte kód.

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Analytics
cs_CZ: Statistiky

en: You are not authorized to perform this action.
cs_CZ: Nejste oprávněni tuto akci provádět.

en: Service Type
cs_CZ: Objednávka

en: Application Category
cs_CZ: Kategorie aplikace

en: Operating System
cs_CZ: Operační systém

en: Price Currency
cs_CZ: Cena měny

en: Gender
cs_CZ: Pohlaví

en: Duration
cs_CZ: Délka

en: Menu URL
cs_CZ: Adresa URL nabídky

en: Serves Cuisine
cs_CZ: Slouží kuchyně

en: Recipe Instructions
cs_CZ: Recept návod

en: Recipe Ingredients
cs_CZ: Recept Ingredience

en: Recipe Video Description
cs_CZ: Recept Popis videa

en: Recipe Video Name
cs_CZ: Recept Název videa

en: Recipe Video Thumbnail
cs_CZ: Náhled videa receptu

en: Total Time
cs_CZ: Celkový čas

en: Cooking Time
cs_CZ: Doba vaření

en: Preparation Time
cs_CZ: Doba přípravy

en: Recipe Yield
cs_CZ: Recept Výnos

en: Keywords
cs_CZ: Klíčová slova

en: Cuisine
cs_CZ: Kuchyně

en: Product In-Stock
cs_CZ: Produkt skladem

en: Product Price
cs_CZ: Cena produktu

en: Product Currency
cs_CZ: Měna produktu

en: Product Brand
cs_CZ: Značka produktu

en: Product SKU
cs_CZ: Kód produktu

en: Closing Time
cs_CZ: Zavírací doba

en: Opening Time
cs_CZ: Otevírací doba

en: Unpublish when expired
cs_CZ: Rozbalit, když vypršela platnost

en: Expiry Posted
cs_CZ: Zaúčtováno s vypršením platnosti

en: Date Posted
cs_CZ: Datum vložení

en: Salary Currency
cs_CZ: Měna platu

en: Stock Inventory
cs_CZ: Skladové zásoby

en: Availability Starts
cs_CZ: Dostupnost začíná

en: Availability
cs_CZ: Dostupnost

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Entry Price
cs_CZ: Vstupní cena

en: Ticket URL
cs_CZ: URL vstupenky

en: End Date
cs_CZ: Do dne

en: Start Date
cs_CZ: Od dne

en: Event Status
cs_CZ: Stav události

en: Venue URL
cs_CZ: URL místa konání

en: Venue Name
cs_CZ: Název místa konání

en: Event Type
cs_CZ: Typ události

en: Course Provider URL
cs_CZ: Adresa URL poskytovatele kurzu

en: Course Provider
cs_CZ: Zprostředkovatel kurzu

en: ISBN
cs_CZ: Isbn

en: Edition
cs_CZ: Edice

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Url
cs_CZ: URL

en: Headline
cs_CZ: Titulek

en: Extend the functionality of WordPress by creating redirects in our plugin when you change the slug of a post, page, category or a CPT. You can modify the redirection further according to your needs.
cs_CZ: Rozšiřte funkčnost WordPress vytvořením přesměrování v našem pluginu, když změníte slimák příspěvku, stránky, kategorie nebo CPT. Přesměrování můžete dále upravit podle svých potřeb.

en: Auto Post Redirect
cs_CZ: Automatické přesměrování příspěvku

en: Custom Url
cs_CZ: Vlastní adresa URL

en: Custom Redirection
cs_CZ: Vlastní přesměrování

en: Redirect to Homepage
cs_CZ: Přesměrovat na domovskou stránku

en: Default 404
cs_CZ: Výchozí 404

en: Fallback Behavior
cs_CZ: Záložní chování

en: Display the Debug Console instead of being redirected. Administrators only.
cs_CZ: Místo přesměrování zobrazte konzolu pro ladění. Pouze správci.

en: Debug Redirections
cs_CZ: Přesměrování ladění

en: Export to Nginx config file
cs_CZ: Export do konfigurátoru Nginx

en: Export to .htaccess
cs_CZ: Exportovat do .htaccess

en: Add New
cs_CZ: Přidat nové

en: Redirections can be exported to your .htaccess file for faster redirections, in SEO > Settings > Import/Export.
cs_CZ: Přesměrování lze exportovat do souboru .htaccess pro rychlejší přesměrování, v SEO > Nastavení > importu/ exportu.

en: Using a 302 <em>temporary</em> redirection is useful when you want to test a new page for client feedback temporarily without affecting the SEO scores of the original page.
cs_CZ: Použití 302 <em>dočasné</em> přesměrování je užitečné, pokud chcete otestovat novou stránku pro zpětnou vazbu klienta dočasně bez ovlivnění SEO skóre původní stránky.

en: 301 redirections are <em>permanent</em>. The old URL will be removed in search engines and replaced by the new one, passing on SearchRank and other SEO scores. Browsers may also store the new URL in cache and redirect to it even after the redirection is deleted from the list here.
cs_CZ: Přesměrování 301 jsou <em>trvalá</em>. Stará adresa URL bude ve vyhledávačích odstraněna a nahrazena novou, přičemž se předá SearchRank a další SEO hodnocení. Prohlížeče také mohou novou adresu URL uložit do mezipaměti a přesměrovat na ni i poté, co je přesměrování ze seznamu zde odstraněno.

en: Here you can set up custom redirections. It is important to choose the right type of redirection.
cs_CZ: Zde můžete nastavit vlastní přesměrování. Je důležité zvolit správný typ přesměrování.

en: You can also activate, deactivate, or delete multiple items at once using the Bulk Actions dropdown.
cs_CZ: Můžete také aktivovat, deaktivovat nebo odstranit více položek najednou pomocí rozevíracího panelu Hromadné akce.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the redirection.
cs_CZ: <strong>Odstranit</strong> trvale odebere přesměrování.

en: <strong>Activate/Deactivate</strong> redirections. Deactivated redirections do not take effect on your site.
cs_CZ: <strong>Aktivace/deaktivace</strong> přesměrování. Deaktivovaná přesměrování se na vašem webu neprojeví.

en: <strong>Edit</strong> redirection details: from/to URLs and the redirection type.
cs_CZ: <strong>Upravte</strong> podrobnosti přesměrování: z/na adresy URL a typ přesměrování.

en: <strong>Note:</strong> This interstitial page is displayed only to administrators. Site visitors are redirected without delay.
cs_CZ: <strong>Poznámka:</strong> Tato vsunutá stránka je zobrazena pouze správcům. Návštěvníci webu jsou neprodleně přesměrováni.

en: Manage All Redirections
cs_CZ: Spravovat všechna přesměrování

en: Manage This Redirection
cs_CZ: Spravovat toto přesměrování

en: Continue redirecting
cs_CZ: Pokračovat v přesměrování

en: Stop Redirection
cs_CZ: Zrušit přesměrování

note: translators: countdown seconds
en: Redirecting in %s seconds...
cs_CZ: Přesměrování za %s sekund...

en:  To
cs_CZ:  Na

en: Redirecting from
cs_CZ: Přesměrování z

en: Redirection Debugger
cs_CZ: Ladicí program přesměrování

note: translators: 1. url to new screen, 2. old trashed post permalink
en: <strong>SEO Notice:</strong> A previously published %1$s has been moved to trash. You may redirect <code>%2$s</code> to <a href="%3$s">a new url</a>.
cs_CZ: <strong>Oznámení o SEO:</strong> Dříve publikovaný článek %1$s byl přesunut do koše. Můžete přesměrovat <code>%2$s</code> na <a href="%3$s">novou url</a>.

note: translators: %1$s: post type label, %2$s: edit redirection URL. translators: %1$s: term name, %2$s: edit redirection URL.
en: SEO Notice: you just changed the slug of a %1$s and Rank Math has automatically created a redirection. You can edit the redirection by <a href="%2$s">clicking here</a>.
cs_CZ: SEO Oznámení: právě jste změnili slimák %1$s a Rank Math automaticky vytvořil přesměrování. Přesměrování můžete upravit <a href="%2$s">kliknutím zde</a>.

en: Empty Trash
cs_CZ: Vysypat koš

en: All
cs_CZ: Vše

en: Move to Trash
cs_CZ: Přesunout do koše

en: Last Accessed
cs_CZ: Naposledy přístupný

en: Type
cs_CZ: Typ

en: To
cs_CZ: Do

en: From
cs_CZ: Od

en: Trash
cs_CZ: Koš

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Delete Permanently
cs_CZ: Trvale smazat

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide details
cs_CZ: Skrýt podrobnosti

en: Show more
cs_CZ: Zobrazit více

en: No redirections added yet. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Add New Redirection</a>
cs_CZ: Zatím nebyla přidána žádná přesměrování. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Přidat nové přesměrování</a>

en: No redirections found in Trash.
cs_CZ: V koši nebyla nalezena žádná přesměrování.

en: Redirect the current URL
cs_CZ: Přesměrovat aktuální adresu URL

en: &raquo; Redirect this page
cs_CZ: &raquo; Přesměrovat tuto stránku

en: Redirection Settings
cs_CZ: Nastavení přesměrování

en: Manage Redirections
cs_CZ: Správa přesměrování

en: Create and edit redirections
cs_CZ: Vytváření a úpravy přesměrování

en: New redirection created.
cs_CZ: Bylo vytvořeno nové přesměrování.

en: Redirection successfully deleted.
cs_CZ: Přesměrování bylo úspěšně odstraněno.

note: translators: source pattern
en: Invalid regex pattern: %s
cs_CZ: Neplatný vzor regulárního výrazu: %s

en: Please add at least one valid source URL.
cs_CZ: Přidejte alespoň jednu platnou zdrojová adresu URL.

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Redirection Type
cs_CZ: Typ přesměrování

en: Add
cs_CZ: Přidat

note: translators: delete counter
en: %d redirection(s) successfully deleted.
cs_CZ: přesměrování %d bylo úspěšně odstraněno.

en: Redirection successfully restored.
cs_CZ: Přesměrování bylo úspěšně obnoveno.

en: Redirection successfully moved to Trash.
cs_CZ: Přesměrování bylo úspěšně přesunuto do koše.

en: Redirection successfully deactivated.
cs_CZ: Přesměrování bylo úspěšně deaktivováno.

en: Redirection successfully activated.
cs_CZ: Přesměrování bylo úspěšně aktivováno.

en: No valid action found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná platná akce.

en: Redirection Hits
cs_CZ: Přesměrované přístupy

en: Redirection Count
cs_CZ: Počet přesměrování

en: Latitude and longitude values separated by comma.
cs_CZ: Hodnoty zeměpisné šířky a délky oddělené čárkou.

en: Geo Coordinates
cs_CZ: Geo souřadnice

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: Google Maps Embed API
cs_CZ: Rozhraní API pro vložení Map Google

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: An API Key is required to display embedded Google Maps on your site. Get it here: %s
cs_CZ: K zobrazení vložených Map Google na vašem webu je nutný klíč rozhraní API. Získejte ji zde: %s

en: Google Maps API Key
cs_CZ: API klíč pro Google Mapy

en: Contact Page
cs_CZ: Kontaktní stránka

en: Select a page on your site where you want to show the LocalBusiness meta data.
cs_CZ: Vyberte stránku na webu, kde chcete zobrazit meta data LocalBusiness.

en: About Page
cs_CZ: O stránce

en: Select Page
cs_CZ: Vybrat stránku

en: The price range of the business, for example $$$.
cs_CZ: Cenové rozpětí firmy, například $$$.

en: Price Range
cs_CZ: Cenové rozpětí

en: Format: +1-401-555-1212
cs_CZ: Formát: +1-401-555-1212

en: Package Tracking
cs_CZ: Sledování balíků

en: Roadside Assistance
cs_CZ: Silniční asistence

en: Baggage Tracking
cs_CZ: Sledování zavazadel

en: Emergency
cs_CZ: Nouzové

en: Credit Card Support
cs_CZ: Podpora kreditních karet

en: Reservations
cs_CZ: Rezervace

en: Sales
cs_CZ: Prodeje

en: Bill Payment
cs_CZ: Platba faktury

en: Billing Support
cs_CZ: Podpora fakturace

en: Technical Support
cs_CZ: Technická podpora

en: Customer Service
cs_CZ: Zákaznický servis

en: Add number
cs_CZ: Přidat číslo

en: Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Time format used in the contact shortcode.
cs_CZ: Formát času použitý v kontaktním zkrácení.

en: Opening Hours Format
cs_CZ: Formát otevírací doby

en: e.g. 09:00-17:00
cs_CZ: 09:00-17:00

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Add time
cs_CZ: Přidat čas

en: Select opening hours. You can add multiple sets if you have different opening or closing hours on some days or if you have a mid-day break. Times are specified using 24:00 time.
cs_CZ: Vyberte otevírací dobu. Můžete přidat více sad, pokud máte různé otevírací nebo zavírací hodiny v některých dnech nebo pokud máte přestávku v polovině dne. Časy jsou určeny pomocí času 24:00.

en: Opening Hours
cs_CZ: Otevírací hodiny

en: Format used when the address is displayed using the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Available Tags: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>
cs_CZ: Formát použitý při zobrazení adresy pomocí <code>[rank_math_contact_info]</code> zkráceného kódu.<br><strong>Dostupné značky: {address} , , , , , {locality} {region} {postalcode} {country} , {gps}</strong>

en: Address Format
cs_CZ: Formát adresy

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Search engines may prominently display your contact phone number for mobile users.
cs_CZ: Vyhledávače mohou výrazně zobrazit vaše kontaktní telefonní číslo pro mobilní uživatele.

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: URL of the item.
cs_CZ: Adresa URL položky.

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
cs_CZ: Zvolte, zda web představuje osobu nebo organizaci.

en: Organization
cs_CZ: Organizace

en: Person or Company
cs_CZ: Osoba nebo společnost

en: Incoming Links
cs_CZ: Příchozí odkazy

en: External Links
cs_CZ: Externí odkazy

en: Internal Links
cs_CZ: Interní odkazy

en: Links:
cs_CZ: Odkazy:

en: Turn ON to ignore all query parameters (the part after a question mark in a URL) when logging 404 errors.
cs_CZ: Zapnutím ignorujete všechny parametry dotazu (část za otazníkem v adrese URL) při protokolování chyb 404.

en: Ignore Query Parameters
cs_CZ: Ignorovat parametry dotazu

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Add another
cs_CZ: Přidat další

en: Enter URIs or keywords you wish to prevent from getting logged by the 404 monitor.
cs_CZ: Zadejte identifikátory URI nebo klíčová slova, kterým chcete zabránit, aby se monitorem 404 přihlásil.

en: Exclude Paths
cs_CZ: Vyloučit cesty

en: Sets the max number of rows in a log. Set to 0 to disable the limit.
cs_CZ: Nastaví maximální počet řádků v protokolu. Chcete-li limit zakázat, nastavte hodnotu 0.

en: Log Limit
cs_CZ: Limit protokolu

en: Simple
cs_CZ: Jednoduché

en: The Simple mode only logs URI and access time, while the Advanced mode creates detailed logs including additional information such as the Referer URL.
cs_CZ: Jednoduchý režim pouze protokoluje URI a přístupový čas, zatímco rozšířený režim vytváří podrobné protokoly včetně dalších informací, jako je například adresa URL refereru.

en: Mode
cs_CZ: Režim

en: If you have hundreds of 404 errors, your error log might increase quickly. Only choose this option if you have a very few 404s and are unable to replicate the 404 error on a particular URL from your end.
cs_CZ: Pokud máte stovky chyb 404, může dojít ke zvýšení protokolu chyb. Tuto možnost zvolte pouze v případě, že máte velmi málo 404s a nemůžete replikovat chybu 404 na konkrétní adrese URL z vašeho konce.

en: You can reorder the list by clicking on the column headings.
cs_CZ: Pořadí seznamu můžete přehodnout kliknutím na záhlaví sloupců.

en: You can search items using the search form at the top.
cs_CZ: Položky můžete vyhledávat pomocí vyhledávacího formuláře v horní části.

en: You can decide how many items to list per screen using the Screen Options tab.
cs_CZ: Pomocí karty Možnosti obrazovky se můžete rozhodnout, kolik položek chcete na obrazovce zobrazit.

en: You can hide/display columns based on your needs.
cs_CZ: Sloupce můžete skrýt/zobrazit podle svých potřeb.

en: You can customize the display of this screen's contents in a number of ways:
cs_CZ: Zobrazení obsahu této obrazovky lze přizpůsobit mnoha způsoby:

en: You can also redirect or delete multiple items at once. Selecting multiple items to redirect allows you to redirect them to a single URL.
cs_CZ: Můžete také přesměrovat nebo odstranit více položek najednou. Výběr více položek k přesměrování umožňuje přesměrovat je na jednu adresu URL.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the item from the list.
cs_CZ: <strong>Odstranit</strong> trvale odebere položku ze seznamu.

en: <strong>Redirect</strong> takes you to the Redirections manager to redirect the 404 URL.
cs_CZ: <strong>Přesměrování</strong> vás přenese do správce přesměrování a přesměruje adresu URL 404.

en: <strong>View Details</strong> shows details about the 404 requests.
cs_CZ: <strong>Zobrazit podrobnosti</strong> zobrazuje podrobnosti o 404 žádostí.

en: Hovering over a row in the list will display action links that allow you to manage the item. You can perform the following actions:
cs_CZ: Když najedete myší na řádek v seznamu, zobrazí se odkazy na akce, které umožňují spravovat položku. Můžete provést následující akce:

en: Access Time
cs_CZ: Přístupový čas

en: Hits
cs_CZ: Přístupy

en: User-Agent
cs_CZ: Uživatelský agent

en: Referer
cs_CZ: Odkazující

en: Redirect
cs_CZ: Přesměrování

en: View Redirection
cs_CZ: Zobrazit přesměrování

en: Clear Log
cs_CZ: Vyčistit záznam

en: The 404 error log is empty.
cs_CZ: Protokol chyb 404 je prázdný.

en: Log item successfully deleted.
cs_CZ: Položka protokolu byla úspěšně odstraněna.

en: No valid id found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný platný id.

en: Review 404 errors on your site
cs_CZ: Kontrola chyb 404 na vašem webu

en: Are you sure you wish to delete all 404 error logs?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit všech 404 chybových protokolů?

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Available Actions
cs_CZ: Dostupné akce

en: Screen Content
cs_CZ: Obsah obrazovky

en: Overview
cs_CZ: Přehled

note: translators: delete counter
en: Log cleared - %d items deleted.
cs_CZ: Protokol vymazány - %d položky odstraněny.

note: translators: delete counter
en: %d log(s) deleted.
cs_CZ: %d protokolu (protokolů) odstraněno.

en: Summary Card
cs_CZ: Souhrnná karta

en: Summary Card with Large Image
cs_CZ: Souhrnná karta s velkým obrázkem

en: Robots Meta
cs_CZ: Nastavení pro roboty

en: Top Admin Bar
cs_CZ: Horní panel pro správu

en: On-Page Social Settings
cs_CZ: Nastavení sociální sítě na stránce

en: On-Page Advanced Settings
cs_CZ: Upřesňující nastavení na stránce

en: On-Page General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení na stránce

en: On-Page Analysis
cs_CZ: Analýza na stránce

en: Site-Wide Analysis
cs_CZ: Analýza celého webu

en: Link Builder
cs_CZ: Tvůrce odkazů

en: 404 Monitor Log
cs_CZ: Protokol monitoru 404

en: Titles & Meta Settings
cs_CZ: Tituly a nastavení metadat

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Tweet
cs_CZ: Tweetnout

en: SEO by Rank Math
cs_CZ: SEO dle Rank Math

note: translators: sitename
en: I just installed Rank Math SEO WordPress Plugin. It looks promising!
cs_CZ: Právě jsem nainstaloval Rank Math SEO WordPress Plugin. Vypadá to slibně!

note: translators: sitename
en: I just installed @RankMathSEO #WordPress Plugin. It looks great! %s
cs_CZ: Právě jsem nainstaloval @RankMathSEO #WordPress Plugin. Vypadá to skvěle! %s

en: End With
cs_CZ: Do dne

en: Starts With
cs_CZ: Začíná s

en: Contains
cs_CZ: Obsahuje

en: Exact
cs_CZ: Přesné

en: 451 Content Unavailable for Legal Reasons
cs_CZ: 451 Obsah není k dispozici z právních důvodů

en: 410 Content Deleted
cs_CZ: 410 Obsah odstraněn

en: 307 Temporary Redirect
cs_CZ: 307 Dočasné přesměrování

en: 302 Temporary Move
cs_CZ: 302 Dočasný přesun

en: 301 Permanent Move
cs_CZ: 301 Trvalý pohyb

en: Software Application
cs_CZ: Softwarový program

en: Service
cs_CZ: Služba

en: Person
cs_CZ: Osoba

en: Restaurant
cs_CZ: Restaurace

en: Recipe
cs_CZ: Recept

en: Music
cs_CZ: Hudba

en: Job Posting
cs_CZ: Nabídka práce

en: Event
cs_CZ: Událost

en: Course
cs_CZ: Kurz

en: Book
cs_CZ: Kniha

en: Any
cs_CZ: Nerozhoduje

en: Prevents a snippet from being shown in the search results
cs_CZ: Zabrání zobrazení úryvku ve výsledcích hledání

en: No Snippet
cs_CZ: Žádný úryvek

en: No Image Index
cs_CZ: Žádný Index obrázku

en: Prevents search engines from showing Cached links for pages
cs_CZ: Zabrání vyhledávačům zobrazovat odkazy na stránky uložené v mezipaměti

en: No Archive
cs_CZ: Archiv

en: Prevents search engines from following links on the pages
cs_CZ: Zabraňuje vyhledávačům v následujících odkazech na stránkách

en: Prevents pages from being indexed and displayed in search engine result pages
cs_CZ: Zabraňuje indexování a zobrazování stránek na stránkách výsledků vyhledávače

en: No Index
cs_CZ: Žádný index

en: GIF icon
cs_CZ: GIF ikona

en: Play icon
cs_CZ: Ikona přehrávání

en: Hours:
cs_CZ: Hodiny:

en: Address:
cs_CZ: Adresa:

en: .htaccess file updated successfully.
cs_CZ: Soubor HTaccess byl úspěšně aktualizován.

en: Failed to update .htaccess file. Please check file permissions.
cs_CZ: Aktualizace souboru HTACCESS se nezdařila. Zkontrolujte oprávnění k souborům.

en: Failed to backup .htaccess file. Please check file permissions.
cs_CZ: Zálohování souboru HTACCESS se nezdařilo. Zkontrolujte oprávnění k souborům.

en: SEO Settings
cs_CZ: Nastavení SEO

en: Others
cs_CZ: Ostatní

en: Edit .htaccess
cs_CZ: Upravit .htaccesss

en: Leave the field empty to let WordPress handle the contents dynamically. If an actual robots.txt file is present in the root folder of your site, this option won't take effect and you have to edit the file directly, or delete it and then edit from here.
cs_CZ: Nechte pole prázdné, aby WordPress mohl dynamicky zpracovávat obsah. Pokud je v kořenové složce vašeho webu přítomen skutečný soubor robots.txt, tato možnost se neprojeví a budete muset soubor upravit přímo nebo jej odstranit a pak upravit zde.

en: Edit robots.txt
cs_CZ: Upravit robots.txt

en: Webmaster Tools
cs_CZ: Nástroje pro webmastery

en: Breadcrumbs
cs_CZ: Drobečková navigace

note: translators: Link to kb article
en: SEO options related to featured images and media appearing in your post content. %s.
cs_CZ: SEO možnosti týkající se představoval obrázky a média objevují ve vašem příspěvku obsahu. %s.

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: Post Formats Archive
cs_CZ: Archiv formátů příspěvku

en: Post Formats
cs_CZ: Formáty příspěvků

en: Post Types:
cs_CZ: Typy příspěvků:

en: Titles &amp; Meta
cs_CZ: Tituly a metadata

en: SEO Titles &amp; Meta
cs_CZ: SEO tituly  &amp; Meta

en: Misc Pages
cs_CZ: Ostatní stránky

en: Authors
cs_CZ: Autoři

en: Homepage
cs_CZ: Domovská stránka

en: Social Meta
cs_CZ: Sociální Meta

en: Global Meta
cs_CZ: Globální Meta

en: Starts at 1 and increments by 1.
cs_CZ: Začíná na 1 a přírůstky o 1.

en: Counter
cs_CZ: Počítadlo

en: Example Tag 1 | Example Tag 2
cs_CZ: Příklad značky 1 | Příklad značky 2

en: Output list of tags associated to the current post, with customization options.
cs_CZ: Výstupní seznam značek přidružených k aktuálnímu příspěvku s možnostmi přizpůsobení.

en: Tags (advanced)
cs_CZ: Značky (pokročilé)

en: Output list of categories associated to the current post, with customization options.
cs_CZ: Výstupní seznam kategorií přidružených k aktuálnímu příspěvku s možnostmi vlastního nastavení.

en: Categories (advanced)
cs_CZ: Kategorie (pokročilé)

en: Current server time with custom formatting pattern.
cs_CZ: Aktuální čas serveru s vlastním vzorem formátování.

en: Current Time (advanced)
cs_CZ: Aktuální čas (pokročilý)

en: Modified date with custom formatting pattern.
cs_CZ: Datum změny s vlastním vzorem formátování.

en: Date Modified (advanced)
cs_CZ: Datum změny (rozšířené)

en: Publish date with custom formatting pattern.
cs_CZ: Datum publikování s vlastním vzorem formátování.

en: Date Published (advanced)
cs_CZ: Datum publikování (rozšířené)

en: Custom field value
cs_CZ: Vlastní hodnota pole

en: Custom field value.
cs_CZ: Vlastní hodnota pole.

en: Custom Field (advanced)
cs_CZ: Vlastní pole (rozšířené)

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Name of current post type (plural)
cs_CZ: Název aktuálního typu příspěvku (množné číslo)

en: Post Type Name Plural
cs_CZ: Název typu příspěvku Množné číslo

en: Name of current post type (singular)
cs_CZ: Název aktuálního typu příspěvku (singulární)

en: Post Type Name Singular
cs_CZ: Název typu příspěvku Jednotné číslo

en: Current server year
cs_CZ: Aktuální rok serveru

en: Current Year
cs_CZ: Běžný rok

en: Current server month
cs_CZ: Aktuální měsíc serveru

en: Current Month
cs_CZ: Aktuální měsíc

en: Current server day
cs_CZ: Aktuální den serveru

en: Current Day
cs_CZ: Aktuální den

en: Current server date
cs_CZ: Aktuální datum serveru

en: Current Date
cs_CZ: Aktuální datum

en: Current server time
cs_CZ: Aktuální čas serveru

en: Current Time
cs_CZ: Aktuální čas

en: Current page number
cs_CZ: Aktuální číslo stránky

en: Page Number
cs_CZ: Číslo stránky

en: Max pages number
cs_CZ: Maximální počet stránek

en: Max Pages
cs_CZ: Max stránek

en: Page number with context (i.e. page 2 of 4). Only displayed on page 2 and above.
cs_CZ: Číslo stránky s kontextem (tj. strana 2 ze 4). Zobrazí se pouze na straně 2 a vyšší.

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Focus Keyword of the current post
cs_CZ: Klíčová slova aktuálního příspěvku

en: Focus Keyword
cs_CZ: Klíčové slovo

en: ID of the current post/page
cs_CZ: ID aktuálního příspěvku/stránky

en: Post ID
cs_CZ: ID příspěvku

en: Author's user ID of the current post, page or author archive.
cs_CZ: ID uživatele aktuálního příspěvku, stránky nebo archivu autora.

en: Author ID
cs_CZ: ID autora

en: File Name of the attachment
cs_CZ: Název souboru přílohy

en: File Name
cs_CZ: Název souboru

en: Author's biographical info of the current post, page or author archive.
cs_CZ: Životopisné informace o aktuálním příspěvku, stránce nebo autorském archivu.

en: Author Description
cs_CZ: Popis autora

en: Display author's nicename of the current post, page or author archive.
cs_CZ: Zobrazit autora nicename aktuálního příspěvku, stránky nebo autora archivu.

en: Post Author
cs_CZ: Autor příspěvku

en: example search
cs_CZ: příklad vyhledávání

en: Search query (only available on search results page)
cs_CZ: Vyhledávací dotaz (k dispozici pouze na stránce s výsledky vyhledávání)

en: Search Query
cs_CZ: Vyhledávací dotaz

en: Example Term Description
cs_CZ: Příklad popisu termínu

en: Current term description
cs_CZ: Popis aktuálního termínu

en: Term Description
cs_CZ: Popis položky

en: Example Term
cs_CZ: Příklad termínu

en: Current term name
cs_CZ: Název aktuálního termínu

en: Current Term
cs_CZ: Aktuální období

en: Example Category 1, Example Category 2
cs_CZ: Příklad kategorie 1, příklad kategorie 2

en: Comma-separated list of categories associated to the current post
cs_CZ: Seznam kategorií přidružených k aktuálnímu příspěvku oddělený čárkou

en: Post Categories
cs_CZ: Kategorie příspěvků

en: Example Category
cs_CZ: Příklad kategorie

en: First category (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current category on category archives
cs_CZ: První kategorie (abecedně) spojená s aktuální poštovní <strong>nebo</strong> aktuální kategorií v archivu kategorií

en: Post Category
cs_CZ: Kategorie příspěvku

en: Example Tag 1, Example Tag 2
cs_CZ: Příklad značky 1, ukázková značka 2

en: Comma-separated list of tags associated to the current post
cs_CZ: Seznam značek přidružených k aktuálnímu příspěvku oddělený čárkami

en: Post Tags
cs_CZ: Štítky příspěvku

en: Example Tag
cs_CZ: Ukázková značka

en: First tag (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current tag on tag archives
cs_CZ: První značka (abecedně) spojená s aktuálním příspěvkem <strong>NEBO</strong> aktuální značkou v archivech značek

en: Post Tag
cs_CZ: Značka příspěvku

en: Excerpt of the current post (without auto-generation)
cs_CZ: Výňatek z aktuálního příspěvku (bez auto-generace)

en: Excerpt of the current post (or auto-generated if it does not exist)
cs_CZ: Výňatek z aktuálního příspěvku (nebo automaticky generované, pokud neexistuje)

en: Post Excerpt
cs_CZ: Zkrácený text příspěvku

en: Last modification date of the current post/page
cs_CZ: Datum poslední změny aktuálního příspěvku/stránky

en: Date Modified
cs_CZ: Datum změny

en: Publication date of the current post/page <strong>OR</strong> specified date on date archives
cs_CZ: Datum zveřejnění aktuálního příspěvku/stránky <strong>NEBO</strong> zadaného data archivů

en: Date Published
cs_CZ: Datum zveřejnění

en: Description of the site
cs_CZ: Popis místa

en: Site Description
cs_CZ: Popis webu

en: Title of the site
cs_CZ: Název webu

en: Site Title
cs_CZ: Nadpis stránky

en: Separator character, as set in the Title Settings
cs_CZ: Oddělovací znak, jak je nastaveno v nastavení nadpisu

en: Separator Character
cs_CZ: Znak oddělovače

en: Title of the parent page of the current post/page
cs_CZ: Název nadřazené stránky aktuálního příspěvku/stránky

en: Post Title of parent page
cs_CZ: Název příspěvku nadřazené stránky

en: Title of the current post/page
cs_CZ: Název aktuálního příspěvku/stránky

en: Post Title
cs_CZ: Název příspěvku

note: translators: %1$d: current page number, %2$d: max pages.
en: Page %1$d of %2$d
cs_CZ: Strana %1$d z %2$d

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Items per page
cs_CZ: Položek na stránku

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Link Counter
cs_CZ: Počítač odkazů

en: Please activate WooCommerce plugin to use this module.
cs_CZ: Prosím, aktivujte WooCommerce plugin používat tento modul.

en: AMP plugin
cs_CZ: Zásuvný modul AMP

en: Let Rank Math analyze your website and your website's content using 28+ different tests to provide tailor-made SEO Analysis to you.
cs_CZ: Nechte Rank Math analyzovat vaše webové stránky a obsah vašich webových stránek pomocí 28+ různých testů, které vám poskytnou na míru šitou analýzu SEO.

en: Connect Rank Math with Google Search Console to see the most important information from Google directly in your WordPress dashboard.
cs_CZ: Připojte Rank Math k Google Search Console a můžete vidět nejdůležitější informace z Google přímo v přístrojovém panelu WordPress.

en: Enable support for the structured data, which adds Schema code in your website, resulting in rich search results, better CTR and more traffic.
cs_CZ: Povolte podporu pro strukturovaná data, která přidává kód schématu na vašem webu, což vede k bohatým výsledkům vyhledávání, lepší CTR a většímu provozu.

en: Records the URLs on which visitors & search engines run into 404 Errors. You can also turn on Redirections to redirect the error causing URLs to other URLs.
cs_CZ: Zaznamenává adresy URL, na kterých návštěvníci & vyhledávače narazí na chyby 404. Můžete také zapnout přesměrování a přesměrovat chybu způsobující adresy URL na jiné adresy URL.

en: 404 Error: page not found
cs_CZ: Chyba 404: Stránka nebyla nalezena

note: translators: Search query term translators: placeholder
en: Results for %s
cs_CZ: Výsledky pro %s

note: translators: Archive title translators: placeholder
en: Archives for %s
cs_CZ: Archivy pro %s

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Page not found
cs_CZ: Stránka nenalezena

en: Facebook Sharing Debugger
cs_CZ: Ladicí program pro sdílení Facebook

en: Google PageSpeed Insights
cs_CZ: Přehledy rychlosti stránek Google

en: Google PageSpeed
cs_CZ: Rychlost stránek Google

en: External Tools
cs_CZ: Externí nástroje

en: As NoFollow
cs_CZ: Jako NoFollow

en: As NoIndex
cs_CZ: Jako neindexovat

en: As Pillar Content
cs_CZ: Jako pilířový obsah

en: Mark this page
cs_CZ: Označit tuto stránku

en: Edit SEO settings for the search results page
cs_CZ: Úprava nastavení SEO pro stránku s výsledky hledání

en: SEO Settings for Search Page
cs_CZ: Nastavení SEO pro vyhledávací stránku

en: SEO Settings for Date Archives
cs_CZ: SEO Nastavení pro datum archivů

en: Edit SEO settings for this archive page
cs_CZ: Upravit nastavení SEO pro tuto stránku archivu

en: Edit default SEO settings for this post type
cs_CZ: Upravit výchozí nastavení SEO pro tento typ příspěvku

note: translators: Post Type Singular Name translators: Taxonomy Singular Name
en: SEO Settings for %s
cs_CZ: Nastavení SEO pro %s

en: Edit Homepage SEO Settings
cs_CZ: Upravit nastavení SEO domovské stránky

en: Homepage SEO
cs_CZ: SEO pro hlavní stránku

en: Rank Math Dashboard
cs_CZ: Ovládací panel Rank Math

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
cs_CZ: Produkty se štítkem &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: deactivation link
en: Please keep only one Sitemap plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
cs_CZ: Prosím, mějte pouze jeden Plugin Sitemap aktivní, jinak byste mohli přijít o své hodnocení a provoz. %s.

note: translators: deactivation link
en: Please keep only one SEO plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
cs_CZ: Prosím, mějte pouze jeden SEO plugin aktivní, jinak byste mohli přijít o své hodnocení a provoz. %s.

en: Search
cs_CZ: Hledat

note: Translators: placeholder is the KB link. translators: %s: Link to KB article
en: Learn more.
cs_CZ: Zjistit více.

en: Sitemap
cs_CZ: Mapa stránek

en: Rank Math Knowledge Base
cs_CZ: Znalostní báze Math

note: translators: Link to kb article translators: Link to KB article translators: Redirection page url translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree translators: Learn more link. translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Learn more
cs_CZ: Zjistit více

note: translators: Link to kb article translators: Link to social setting KB article
en: Learn More
cs_CZ: Dozvědět se více

en: Getting Started
cs_CZ: Začínáme

note: translators: variables used to wrap the text in the strong tag.
en: You have successfully activated Rank Math. If you find the plugin useful, %1$s feel free to recommend it to your friends or colleagues %2$s.
cs_CZ: Úspěšně jste aktivovali Rank Math. Pokud vám plugin připadá užitečný, %1$s, neváhejte ho doporučit svým přátelům nebo kolegům %2$s.

en: Export
cs_CZ: Exportovat

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Restore
cs_CZ: Obnovit

en: Local SEO
cs_CZ: Místní SEO

en: Direct help from our qualified support team
cs_CZ: Přímá pomoc od našeho kvalifikovaného týmu podpory

en: Ticket Support
cs_CZ: Klientská podpora

en: Understand all the capabilities of Rank Math
cs_CZ: Pochopte všechny možnosti Rank Math

en: Online Documentation
cs_CZ: Online dokumentace

en: Product Support
cs_CZ: Klientská podpora

en: How to Make Your Posts Pass All the Tests
cs_CZ: Jak si vyrobit své příspěvky projít všechny testy

en: How to Import Data from Your Previous SEO Plugin
cs_CZ: Jak importovat data z předchozího SEO Plugin

en: How to Properly Setup Rank Math
cs_CZ: Jak správně nastavit Rank Math

en: Setup Rank Math
cs_CZ: Pořadí nastavení – Rank Math

en: Next steps&hellip;
cs_CZ: Další kroky&hellip;

en: Plugin settings and site-wide meta data.
cs_CZ: Nastavení pluginů a meta data pro celý web.

en: Import meta information of your posts/pages like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
cs_CZ: Importujte meta informace o vašich příspěvcích/stránkách, jako jsou názvy, popisy, meta roboty, informace o OpenGraphu atd.

en: Import AIO SEO plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
cs_CZ: Import AIO SEO plugin nastavení, globální meta, sitemap nastavení, atd.

en: Import all Schema data for Posts, Pages, and custom post types.
cs_CZ: Importujte všechna data schématu pro příspěvky, stránky a vlastní typy příspěvků.

en: There are no redirection to import.
cs_CZ: K importu není přesměrování.

en: User meta import failed.
cs_CZ: Import metanachodu uživatelů se nezdařil.

en: Term meta import failed.
cs_CZ: Termín meta import se nezdařil.

en: Posts meta import failed.
cs_CZ: Meta import příspěvků se nezdařil.

en: Settings import failed.
cs_CZ: Import nastavení se nezdařil.

note: translators: total
en: Imported %s redirections.
cs_CZ: Importováno přesměrování %s.

note: translators: start, end, total
en: Imported user meta for users %1$s - %2$s out of %3$s
cs_CZ: Importovaná uživatelská meta pro uživatele %1$s - %2$s mimo %3$s

note: translators: total
en: Imported term meta for %s terms.
cs_CZ: Importovaný termín meta pro %s termíny.

note: translators: start, end, total
en: Imported post meta for posts %1$s - %2$s out of %3$s
cs_CZ: Importované post meta pro příspěvky %1$s - %2$s z %3$s

en: Plugin deactivated successfully.
cs_CZ: Plugin byl úspěšně deaktivován.

en: Settings imported successfully.
cs_CZ: Nastavení byla úspěšně importována.

en: Unable to perform action this time.
cs_CZ: Tentokrát nelze provést akci.

en: Import Redirections
cs_CZ: Přesměrování importu

en: Import meta information like titles, descriptions, focus keyword, robots meta, etc., of your author archive pages.
cs_CZ: Importujte meta informace, jako jsou názvy, popisy, klíčové slovo focus, meta robotů atd., stránek archivu autora.

en: Import Author Meta
cs_CZ: Importovat metadata autora

en: Import data like category, tag, and CPT meta data from SEO.
cs_CZ: Importujte data, jako je kategorie, značka a metadata CPT ze SEO.

en: Import Term Meta
cs_CZ: Meta termín importu

en: Import meta information of your posts/pages like the focus keyword, titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
cs_CZ: Importujte meta informace o vašich příspěvcích/stránkách, jako je klíčové slovo(a), názvy, popisy, meta roboty, informace o OpenGraphu atd.

en: Import Post Meta
cs_CZ: Import metadat příspěvků

en: Import plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
cs_CZ: Importovat nastavení pluginu, globálních metadat, nastavení mapy webu atd.

en: Import Settings
cs_CZ: Nastavení importu

en: Setup Wizard - Rank Math
cs_CZ: Průvodce instalací – Rank Math

en: News Article
cs_CZ: Novinky článek

en: Blog Post
cs_CZ: Příspěvěk blogu

en: Article
cs_CZ: Článek

en: Article Type
cs_CZ: Typ článku

note: translators: Google article snippet doc link
en: Google does not allow Person as the Publisher for articles. Organization will be used instead. You can read more about this <a href="%s" target="_blank">here</a>.
cs_CZ: Google nepovoluje osobu jako vydavatele pro články. Místo toho bude použita organizace. Můžete si přečíst více o tom <a href="%s" target="_blank">zde</a>.

en: None (Click here to set one)
cs_CZ: Žádné (Klikněte zde pro nastavení jednoho)

en: Product
cs_CZ: Produkt

note: translators: link to title setting screen
en: Default rich snippet selected when creating a new product.
cs_CZ: Výchozí rozšířený úryvek vybraný při vytváření nového produktu.

en: Add missing ALT attributes
cs_CZ: Přidání chybějících atributů ALT

en: Redirections
cs_CZ: Přesměrování

en: 404 Monitor
cs_CZ: Monitor 404

en: Role Manager
cs_CZ: Správce rolí

en: Strip Category Base
cs_CZ: Odstranit základní rubriku z URL

en: Open External Links in New Tab/Window
cs_CZ: Otevřít externí odkazy v nové složce/okně

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
cs_CZ: Automaticky přidejte <code>rel="nofollow"</code> atribut pro externí odkazy, které se zobrazují ve vašich příspěvcích, stránkách a dalších typech příspěvků. Atribut je dynamicky použit při zobrazení obsahu a uložený obsah se nezmění.

en: Nofollow External Links
cs_CZ: Přidat "nofollow" k externím odkazům

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for links pointing to external image files. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
cs_CZ: Automaticky přidejte <code>rel="nofollow"</code> atribut pro odkazy směřující k externím obrazové soubory. Atribut je dynamicky použit při zobrazení obsahu a uložený obsah se nezmění.

en: Nofollow Image File Links
cs_CZ: Přidat "nofollow" k externím odkazům obrázků

en: Setting empty archives to <code>noindex</code> is useful for avoiding indexation of thin content pages and dilution of page rank. As soon as a post is added, the page is updated to <code>index</code>.
cs_CZ: Nastavení <code>noindex</code> pro prázdné archivy je užitečné, aby se zabránilo indexaci stránek s minimálním množstvím obsahu a tzv. ředění skóre stránek. Jakmile je příspěvek přidán, stránka se aktualizuje na <code>index</code> .

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
cs_CZ: Neindexovat prázdné archivy rubrik a štítků

en: Sitemaps
cs_CZ: Mapy stránek

en: Business Type
cs_CZ: Typ firmy

en: Other Business Website
cs_CZ: Další obchodní webové stránky

en: Other Personal Website
cs_CZ: Jiné osobní webové stránky

en: Webshop
cs_CZ: Internetový obchod

en: Small Business Site
cs_CZ: Web pro malé firmy

en: Personal Portfolio
cs_CZ: Osobní portfolio

en: Community Blog/News Site
cs_CZ: Komunitní blog / zpravodajský web

en: Personal Blog
cs_CZ: Osobní blog

en: Location
cs_CZ: Umístění

en: Calories
cs_CZ: Kalorií

en: Price
cs_CZ: Cena

en: In stock
cs_CZ: Skladem

en: This field is required.
cs_CZ: Toto pole je povinné.

en: Pillar Content
cs_CZ: Důležitý obsah

en: Alternative Text
cs_CZ: Alternativní text

en: Title
cs_CZ: Titulek

en: Keyword
cs_CZ: Klíčové slovo

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: SEO Desc
cs_CZ: SEO popis

en: SEO Title
cs_CZ: SEO titulek

en: SEO Details
cs_CZ: SEO detaily

en: Articles noindexed
cs_CZ: Neindexované články

en: Focus Keyword Not Set
cs_CZ: Cílové klíčové slovo nenastaveno

en: SEO Score: Bad
cs_CZ: SEO skóre: Špatné

en: SEO Score: Good
cs_CZ: SEO skóre: Dobré

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: $title variable required
cs_CZ: $title požadovaná proměnná

en: Variable Required
cs_CZ: Požadovaná proměnná

en: $id variable required
cs_CZ: $id požadovaná proměnná

en: Sitemap Settings
cs_CZ: Nastavení mapy stránek

en: General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Search Options
cs_CZ: Možnosti vyhledávání

en: Panel
cs_CZ: Ovládací panel

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Description
cs_CZ: Popis

en: We can't show any link suggestions for this post. Try selecting categories and tags for this post, and mark other posts as Pillar Content to make them show up here.
cs_CZ: U tohoto příspěvku nemůžeme zobrazit žádné návrhy odkazů. Zkuste vybrat kategorie a štítky pro tento příspěvek a označit další příspěvky jako Důležitý obsah, aby se zde návrhy zobrazily.

en: Click on the button to copy URL or insert link in content. You can also drag and drop links in the post content.
cs_CZ: Kliknutím na tlačítko zkopírujete adresu URL nebo vložíte odkaz do obsahu. Můžete také přetahovat odkazy v obsahu příspěvku.

en: Link Suggestions
cs_CZ: Návrhy odkazů

en: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
cs_CZ: Doporučený obrázek by měl být alespoň 200 x 200 pixelů, aby jej bylo možné zachytit na Facebooku a na jiných sociálních sítích.

en: No items found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné položky.

en: No settings found to be imported.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná importovaná nastavení.

en: Settings successfully imported. Your old configuration has been saved as a backup.
cs_CZ: Nastavení bylo úspěšně importováno. Vaše stará konfigurace byla uložena jako záloha.

en: Settings could not be imported:
cs_CZ: Nastavení nelze importovat:

en: Backup restored successfully.
cs_CZ: Záloha byla úspěšně obnovena.

en: Backup does not exist.
cs_CZ: Záloha neexistuje.

en: Backup successfully deleted.
cs_CZ: Záloha byla úspěšně smazána.

en: No backup key found to delete.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný záložní klíč k odstranění.

en: Backup created successfully.
cs_CZ: Záloha byla úspěšně vytvořena.

en: Unable to create backup this time.
cs_CZ: Zálohu nyní není možné vytvořit.

en: Action not allowed.
cs_CZ: Akce nepovolena.

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data failed.
cs_CZ: Vyčištění %s dat selhalo.

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data successfully done.
cs_CZ: Vyčištění %s dat bylo úspěšně dokončeno.

en: None
cs_CZ: Žádné

en: On
cs_CZ: Zapnout

en: Off
cs_CZ: Vypnout

en: Insert Link in Content
cs_CZ: Vložit odkaz do obsahu

en: Copy Link URL to Clipboard
cs_CZ: Kopírovat adresu URL odkazu do schránky

en: The canonical URL you entered does not seem to be a valid URL. Please double check it in the SEO meta box &raquo; Advanced tab.
cs_CZ: Zadaná kanonická adresa URL se nezdá být platnou adresou URL. Prosím, zkontrolujte ji v SEO meta boxu &raquo; záložka Pokročilé.

note: translators: plugin url
en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>
cs_CZ: Děkujeme, že používáte <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>

en: Setup Wizard
cs_CZ: Průvodce nastavením

en: Help
cs_CZ: Podpora

en: Modules
cs_CZ: Moduly

en: Facebook profile URL
cs_CZ: Facebook URL profilu

en: Twitter username (without @)
cs_CZ: Twitter uživatelské jméno (bez @)

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Help &amp; Support
cs_CZ: Pomoc &amp; podpora

en: Link Title
cs_CZ: Název odkazu

en: Add <code>rel="nofollow"</code>
cs_CZ: Přidat <code>rel="nofollow"</code>

en: Link inserted.
cs_CZ: Odkaz vložen.

en: Link selected.
cs_CZ: Odkaz vybrán.

en: No matches found.
cs_CZ: Nenalezeny žádné shody.

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: Add Link
cs_CZ: Přidat odkaz

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Insert/edit link
cs_CZ: Vložit/upravit odkaz
