Plugins - EWWW Image Optimizer - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (479 entries)

en: Test Mode
sv_SE: Testläge

en: Unable to determine
sv_SE: Kan inte avgöra

en: Not available
sv_SE: Inte tillgängligt

en: Disable Test Mode
sv_SE: Inaktivera testläge

note: translators: %s: Number of images (wrapped in a span, to be updated via JS)
en: Removed %s WebP images
sv_SE: Tog bort %s WebP-bilder

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Recommendations
sv_SE: Rekommendationer

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Preserve Originals
sv_SE: Bevara original

en: Max Image Dimensions
sv_SE: Maximala bilddimensioner

en: Searching for originals to remove...
sv_SE: Söker efter original att ta bort …

note: translators: %s: file name translators: %s: filename of deleted image
en: Deleted %s
sv_SE: Tog bort %s

en: Domain or IP address blocked, contact support for assistance.
sv_SE: Domän eller IP-adress blockerad, kontakta support för hjälp.

note: translators: 1: number of images scanned so far, 2: total number of images to scan
en: %1$s / %2$s images checked
sv_SE: %1$s/%2$s bilder kontrollerade

en: BMP to JPG
sv_SE: BMP till JPG

en: Convert BMP images to the JPG format.
sv_SE: Konvertera BMP-bilder till JPG-formatet.

en: BMP to JPG Conversion
sv_SE: BMP till JPG-konvertering

en: Convert BMP image to the JPG format to save space.
sv_SE: Konvertera BMP-bild till JPG-formatet för att spara utrymme.

en: The database connection for your site does not appear to be using UTF-8.
sv_SE: Databasanslutningen för din webbplats verkar inte använda UTF-8.

en: Thank you for using EWWW Image Optimizer!
sv_SE: Tack för att du använder EWWW Image Optimizer!

en: unknown error
sv_SE: okänt fel

en: svgcleaner is not available for FreeBSD
sv_SE: svgcleaner är inte tillgängligt förFreeBSD

en: Pause Optimization
sv_SE: Pausa optimering

en: Resume Optimization
sv_SE: Återstarta optimering

en: Let's go!
sv_SE: Nu kör vi!

en: Optimization will continue in the background. You may close this page without interrupting optimization.
sv_SE: Optimering kommer fortsätta i bakgrunden. Du kan stänga denna sida utan att avbryta optimering.

en: in seconds
sv_SE: i sekunder

en: No images optimized!
sv_SE: Inga bilder optimerade!

en: Results
sv_SE: Resultat

en: Scan Only
sv_SE: Skanna endast

en: View Queued Images
sv_SE: Visa köade bilder

en: No images in queue.
sv_SE: Inga bilder i kö.

en: Remove from queue
sv_SE: Ta bort från kö

note: translators: 1: current page in list of images 2: total pages for list of images
en: page %1$d of %2$s
sv_SE: sida %1$d av %2$s

en: Add exclusion
sv_SE: Lägg till exkludering

note: translators: %s: number of images
en: %s images left to optimize
sv_SE: %s bilder kvar att optimera

en: Searching for images to optimize...
sv_SE: Söker efter bilder att optimera …

note: translators: %d: number of images
en: %s total images
sv_SE: %s bilder totalt

en: Panic
sv_SE: Panik

en: Go back to the basics.
sv_SE: Gå tillbaka till grunderna.

en: Manage your API keys
sv_SE: Hantera dina API-nycklar

en: No images to optimize
sv_SE: Inga bilder att optimera.

note: translators: 1: current image being proccessed 2: total number of images
en: Processing image %1$d of %2$d
sv_SE: Bearbetar bild %1$d av %2$d

en: SVG optimization is disabled
sv_SE: SVG-optimering är inaktiverad

en: Cannot clone core object.
sv_SE: Kan inte klona kärnobjekt.

en: Cloud
sv_SE: Moln

en: Deleting converted images
sv_SE: Tar bort konverterade bilder

en: Deleting originals
sv_SE: Tar bort originalen

note: translators: %s: An image filename
en: %s is not writable.
sv_SE: %s är skrivbar.

en: Reset position
sv_SE: Återställ position

en: Restore Images
sv_SE: Återställ bilder

en: cloud
sv_SE: moln

en: local
sv_SE: lokal

note: translators: %d: number of images
en: There are %d images that may be restored.
sv_SE: Det finns %d bilder som kan återställas.

note: translators: %s: An HTTP error message
en: Restore failed with HTTP error: %s
sv_SE: Återställning misslyckades med HTTP-fel: %s

en: Site ID unknown.
sv_SE: Webbplats-ID okänt.

en: Verify that this site is added to your account:
sv_SE: Verifiera att denna webbplats är tillagd till ditt konto:

en: Exclude Images
sv_SE: Exkludera bilder

en: No Thanks
sv_SE: Nej tack

en: Please rate us on WordPress.org
sv_SE: Betygsätt oss på WordPress.org

note: translators: 1: automatically (link) 2: manually (link)
en: EWWW Image Optimizer is missing svgleaner. Install %1$s or %2$s.
sv_SE: EWWW Image Optimizer saknar svgleaner. Installera %1$s eller %2$s.

note: translators: 1: automatically (link) 2: manually (link)
en: EWWW Image Optimizer is missing pngout. Install %1$s or %2$s.
sv_SE: EWWW Image Optimizer saknar pngout. Installera %1$s eller %2$s.

en: System Info
sv_SE: Systeminformation

en: Clear Log
sv_SE: Rensa logg

en: View Log
sv_SE: Visa logg

en: Debug Log
sv_SE: Felsökningslogg

en: Download Log
sv_SE: Ladda ner logg

en: Disable Debugging
sv_SE: Inaktivera felsökning

note: translators: 1: free trial (link) 2: service (link to account)
en: service
sv_SE: tjänst

en: Contact Support
sv_SE: Kontakta supporten

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Activate All Sites
sv_SE: Aktivera alla webbplatser

en: Register All Sites
sv_SE: Registrera alla webbplatser

en: Manage Sites
sv_SE: Hantera webbplatser

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: De-activate All Sites
sv_SE: Inaktivera alla webbplatser

en: Operation stopped.
sv_SE: Operation stoppad.

note: translators: %s: an HTTP error message
en: Could not register site, HTTP error: %s
sv_SE: Kunde inte registrera webbplats, HTTP-fel: %s

note: translators: 1: The blog URL 2: the error message/details
en: Could not activate Easy IO on %1$s: %2$s
sv_SE: Kunde inte aktivera Easy IO på %1$s: %2$s

en: Partially Active
sv_SE: Delvis aktiv

en: Blog ID not provided.
sv_SE: Blogg-ID har inte angetts.

note: translators: 1: Number of images optimized, 2: image quota
en: optimized %1$d (of %2$s) images.
sv_SE: optimerade %1$d (av %2$s) bilder.

note: translators: 1: free trial (link) 2: service (link to account)
en: free trial
sv_SE: gratis provperiod

note: translators: %s: Bulk Optimizer (link)
en: Use the %s for existing uploads.
sv_SE: Använd %s för befintliga uppladdningar.

note: translators: 1: free trial (link) 2: service (link to account)
en: Start your %1$s or activate your %2$s below
sv_SE: Starta din %1$s eller aktivera din %2$s nedan

en: Requires Lazy Load.
sv_SE: Kräver uppskjuten inläsning.

en: Add Missing Dimensions
sv_SE: Lägg till saknade dimensioner

en: External Background Images
sv_SE: Externa bakgrundsbilder

en: Automatic Scaling
sv_SE: Automatisk skalning

en: APNG cannot be converted to WebP.
sv_SE: APNG kan inte konverteras till WebP.

en: Enable Lazy Load.
sv_SE: Aktivera uppskjuten inläsning.

en: Lazy Load enabled in Easy Image Optimizer.
sv_SE: Uppskjuten inläsning aktiverat i Easy Image Optimizer.

en: Lazy Load (enabled in Easy IO)
sv_SE: Uppskjuten inläsning (aktiverat i Easy IO)

en: documentation
sv_SE: dokumentation

en: Return to Settings
sv_SE: Tillbaka till inställningar

note: translators: %s: Network Admin
en: Network Admin
sv_SE: Nätverksadmin

en: Local
sv_SE: Lokal

en: cropped
sv_SE: beskuren

note: translators: %s: a comma-separated list of domain names
en: These domains have been auto-detected: %s
sv_SE: Dessa domäner har upptäckts automatiskt: %s

en: De-activate
sv_SE: Inaktivera

en: Please be sure to backup your site before proceeding. Do you wish to continue?
sv_SE: Se till att du säkerhetskopierar din webbplats innan du fortsätter. Vill du fortsätta?

note: translators: %s: an error message from the WebP self-test
en: WebP rules verified, but self-test failed: %s
sv_SE: WebP-regler verifierade, men självtest misslyckades: %s

en: Done
sv_SE: Klart

note: translators: 1: link to https://ewww.io/plans/ 2: discount code (yes, you as a translator may use it) translators: 1: link to https://ewww.io/plans/ 2: discount code (yes, you may use it)
en: Use this code at %1$s: %2$s
sv_SE: Använd denna kod på %1$s: %2$s

en: Bulk Optimizer
sv_SE: Massoptimerare

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Copied
sv_SE: Kopierad

en: Click to Copy
sv_SE: Klicka för att kopiera

en: and more
sv_SE: och mer

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Save storage space
sv_SE: Spara lagringsutrymme

en: Speed up your site
sv_SE: Snabba upp din webbplats

en: If you continue to have problems, let us know right away!
sv_SE: Om du fortsätter att ha problem så meddela oss direkt!

en: Anonymous Reporting
sv_SE: Anonym rapportering

en: I know what I'm doing, leave me alone!
sv_SE: Jag vet vad jag gör, lämna mig ifred!

en: Please enter your API key and try again.
sv_SE: Ange din API-nyckel och försök igen.

en: WebP response was empty
sv_SE: WebP-svar var tomt

en: No credits remaining for API key.
sv_SE: Ingen krediter finns kvar för API-nyckel.

note: translators: %s: an HTTP error message
en: Could not validate API key, HTTP error: %s
sv_SE: Kunde inte validera API-nyckel, HTTP-fel: %s

en: Tell me more about Easy IO
sv_SE: Berätta mer om Easy IO

en: PNG response was empty
sv_SE: PNG-svar var tomt

en: Premium compression for your local images.
sv_SE: Premiumkomprimering för dina lokala bilder.

en: Insertion aborted
sv_SE: Infogning avbröts

en: Embedded Help
sv_SE: Hjälp med inbäddning

en: Add your Site URLs to your account
sv_SE: Lägg till dina webbplats-URL:er till ditt konto

en: Minimal
sv_SE: Minimalistisk

en: Install svgcleaner
sv_SE: Installera svgcleaner

en: Easy IO enabled
sv_SE: Easy IO aktiverad

en: Default is 75, allowed range is 50-100.
sv_SE: Standard är 75, tillåtet intervall är 50-100.

en: could not move svgcleaner
sv_SE: kunde inte flytta svgcleaner

en: settings page
sv_SE: inställningssida

en: Remove WebP Images
sv_SE: Ta bort WebP-bilder

en: wp_get_image_editor function is missing
sv_SE: Funktionen wp_get_image_editor saknas

en: No media uploads found.
sv_SE: Inga medieuppladdningar hittades.

en: Enable WebP conversion.
sv_SE: Aktivera WebP-omvandling.

en: Enable GIF compression.
sv_SE: Aktivera GIF-komprimering.

en: Enable PNG compression.
sv_SE: Aktivera PNG-komprimering.

en: Enable JPG compression.
sv_SE: Aktivera JPG-komprimering.

en: Remove Converted Originals
sv_SE: Ta bort konverterade original

en: Please perform a site backup before proceeding.
sv_SE: Utför en säkerhetskopiering av webbplatsen innan du fortsätter.

en: Would like to clear the queue and start over?
sv_SE: Rensa kö och starta om?

en: Would you like clear the queue and start over?
sv_SE: Vill du rensa kön och starta om?

en: GIF to WebP conversion requires an API key.
sv_SE: Konvertering från GIF till WebP kräver en API-nyckel.

en: Subscribe now!
sv_SE: Prenumerera nu!

en: Submit Feedback
sv_SE: Skicka feedback

en: Background optimization (faster uploads):
sv_SE: Bakgrundsoptimering (snabbare uppladdningar):

en: Invalid request.
sv_SE: Ogiltig begäran.

en: Tools
sv_SE: Verktyg

note: translators: %s: idle/running
en: Current queue status: %s
sv_SE: Nuvarande köstatus: %s

en: running
sv_SE: körs

en: Last Optimized
sv_SE: Senast optimerad

note: translators: s: Installation Instructions (link) translators: %s: Installation Instructions
en: For more details, see the %s.
sv_SE: För mer detaljer, se %s.

en: Add your Site URL to your account:
sv_SE: Lägg till din webbplats-URL till ditt konto:

en: Search
sv_SE: Sök

note: translators: 1: current page in list of images 2: total pages for list of images
en: page %1$d of %2$d
sv_SE: sida %1$d av %2$d

en: Pause between images
sv_SE: Paus mellan bilder

en: in seconds, 0 = disabled
sv_SE: i sekunder, 0 = inaktiverat

en: Restore & Re-optimize
sv_SE: Återställ och optimera igen

note: translators: %d: number of images
en: %d total images
sv_SE: %d bilder totalt

en: Exclusions
sv_SE: Exkluderingar

en: Compressed at a lower level than current setting.
sv_SE: Komprimerad på en lägre nivå än nuvarande inställning.

note: translators: %s: number of images translators: %s: number of images, formatted for locale
en: Optimize %s images
sv_SE: Optimera %s bilder

en: The total number of images found will be displayed before optimization begins.
sv_SE: Det totala antalet bilder som hittas visas innan optimeringen påbörjas.

en: Resume where you left off:
sv_SE: Återstarta där du slutade:

en: Clear Queue
sv_SE: Rensa kö

note: translators: %s: number of images
en: There is %s image ready to optimize. | There are %s images ready to optimize.
sv_SE[0]: Det finns %s bild redo att optimera.
sv_SE[1]: Det finns %s bilder redo att optimeras.

en: Would you like to clear the queue and rescan for images?
sv_SE: Vill du rensa kön och skanna efter bilder igen?

en: Easy Mode
sv_SE: Enkelt läge

en: File is not writable.
sv_SE: Fil är inte skrivbar.

en: Could not find file.
sv_SE: Kunde inte hitta fil.

en: WebP Only
sv_SE: Endast WebP

en: Not optimized
sv_SE: Inte optimerad

en: Image could not be converted to WebP.
sv_SE: Bild kunde inte konverteras till WebP.

en: WebP image already exists.
sv_SE: WebP-bild finns redan.

en: WebP image was larger than original.
sv_SE: WebP-bilden var större än originalet.

en: Skip compression and only attempt WebP conversion.
sv_SE: Hoppa över komprimering och försök endast WebP-konvertering.

en: It looks like you already started optimizing your images, you will need to generate WebP images via the Bulk Optimizer.
sv_SE: Det ser ut som att du redan börjat optimera dina bilder, du måste generera WebP-bilder via massoptimeraren.

en: Remove from history
sv_SE: Ta bort från historik

en: View optimization history.
sv_SE: Visa optimeringshistorik

en: Erase Optimization History
sv_SE: Rensa optimeringshistorik

en: Nothing has been optimized yet!
sv_SE: Inget har optimerats än!

en: Include Originals
sv_SE: Inkludera original

en: Optimize the original version of images that have been scaled down by WordPress.
sv_SE: Optimera den ursprungliga versionen av bilder som har skalats ned av WordPress.

en: All records have been removed from the optimization history.
sv_SE: Alla poster har tagits bort från optimeringshistoriken.

en: View Optimized Images
sv_SE: Visa optimerade bilder

en: Hi, you've been using the EWWW Image Optimizer for a while, and we hope it has been a big help for you.
sv_SE: Hej, du har använt EWWW Image Optimizer ett tag och vi hoppas att det har varit en stor hjälp för dig.

en: If you could take a few moments to rate it on WordPress.org, we would really appreciate your help making the plugin better. Thanks!
sv_SE: Om du kunde avvara lite tid för att betygsätta det på WordPress.org, vi skulle verkligen uppskatta din hjälp med att göra tillägget bättre. Tack!

note: translators: %s: A file system path
en: Could not save Folder to Optimize: %s. Access denied.
sv_SE: Kunde inte spara mapp för att optimera: %s. Åtkomst nekad.

en: WP Stateless image
sv_SE: WP Stateless-bild

en: Translate EWWW I.O.
sv_SE: Översätt EWWW I.O.

en: Write a review
sv_SE: Skriv en recension

en: Contribute
sv_SE: Bidra

en: Upgrade to premium image optimization
sv_SE: Uppgradera till premium bildoptimering

en: Here are some ways you can contribute to the development of this plugin:
sv_SE: Här är några sätt du kan bidra till utvecklingen av detta tillägg:

en: Lazy Load
sv_SE: Uppskjuten inläsning

en: Could not validate EWWW Image Optimizer API key, please check your key to ensure it is correct.
sv_SE: Kunde inte validera EWWW Image Optimizer API-nyckel, kontrollera din nyckel för att säkerställa att den är korrekt.

en: These levels use the compression API.
sv_SE: Dessa nivåer använder komprimerings-API.

en: Bulk Optimization will alter your original images and cannot be undone. Please be sure you have a backup of your images before proceeding.
sv_SE: Massoptimering ändrar dina originalbilder och kan inte ångras. Se till att du har en säkerhetskopia av dina bilder innan du fortsätter.

note: Author of the plugin
en: Exactly WWW
sv_SE: Exakt WWW

en: File is not an image.
sv_SE: Fil är inte en bild.

en: Could not verify API key
sv_SE: Kunde inte verifiera API-nyckel

en: High Compression
sv_SE: Hög kompression

en: Include All Resources
sv_SE: Inkludera alla resurser

en: Unknown resize error
sv_SE: Okänt storleksändringsfel

en: Image resize failed.
sv_SE: Storleksändring av bild misslyckades.

en: WebP Conversion
sv_SE: WebP-konvertering

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Convert
sv_SE: Konvertera

en: Purchase more
sv_SE: Köp mer

en: Install gifsicle.
sv_SE: Installera gifsicle.

en: Install pngquant.
sv_SE: Installera pngquant.

en: Install pngout
sv_SE: Installera pngout

en: Install optipng.
sv_SE: Installera optipng.

en: Install jpegtran.
sv_SE: Installera jpegtran.

en: Remove metadata from JPG images.
sv_SE: Ta bort metadata från JPG-bilder.

en: Include Media Folders
sv_SE: Inkludera mediemappar

en: Pngout was successfully installed.
sv_SE: Pngout installerades utan problem.

en: Suggested API Text:
sv_SE: Föreslagen API-text:

en: zlib or phar extension missing from PHP
sv_SE: zlib eller phar-utökning saknas från PHP

en: Image conversion requires one of the following PHP libraries: GD, Imagick, or GMagick.
sv_SE: Bildkonvertering kräver ett av följande PHP-bibliotek: GD, Imagick eller GMagick.

en: Remember that each image size will affect your API credits.
sv_SE: Kom ihåg att varje bildstorlek kommer att påverka dina API-krediter.

en: Out of credits
sv_SE: Slut på krediter

en: insufficient memory available for installation
sv_SE: otillräckligt minne tillgängligt för installation

en: Change the Media Library to List mode for additional image optimization information and actions.
sv_SE: Ändra mediebiblioteket till listningsläge för ytterligare information om bildoptimering och åtgärder.

en: Enable premium compression for PNG images.
sv_SE: Aktivera premiumkomprimering för PNG-bilder.

en: Enable premium compression for JPG images.
sv_SE: Aktivera premiumkomprimering för JPG-bilder.

en: JPG quality level should be between 50 and 90 for optimal resizing.
sv_SE: JPG-kvalitetsnivån bör vara mellan 50 och 90 för optimal storleksändring.

note: translators: 1: JPG, GIF or PNG 2: JPG or PNG
en: %1$s to %2$s Conversion
sv_SE: Konvertera %1$s till %2$s

en: Enable premium compression with an API key or Easy IO.
sv_SE: Aktivera premiumkomprimering med en API-nyckel eller Easy IO.

en: Enable Easy IO for automatic resizing.
sv_SE: Aktivera Easy IO för automatisk storleksändring.

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Show Metadata
sv_SE: Visa metadata

en: By default, the EWWW Image Optimizer does not store any personal data nor share it with anyone.
sv_SE: Som standard lagrar EWWW Image Optimizer inga personliga data eller delar den med någon annan.

en: View Usage
sv_SE: Visa användning

en: You do not appear to have enough image credits to complete this operation.
sv_SE: Du verkar inte ha tillräckligt med bildkrediter för att slutföra denna operation.

note: translators: 1: Number of images 2: Number of days until renewal
en: optimized %1$d images, renewal is in %2$d day. | optimized %1$d images, renewal is in %2$d days.
sv_SE[0]: optimerade %1$d bilder, förnyelsen är om %2$d dag.
sv_SE[1]: optimerade %1$d bilder, förnyelsen är om %2$d dagar.

en: Temporarily disabled.
sv_SE: Tillfälligt inaktiverad.

en: Active, not yet verified.
sv_SE: Aktiv, ännu inte verifierad.

en: Overrides
sv_SE: Åsidosättningar

en: Re-test
sv_SE: Testa igen

en: Remove Rewrite Rules
sv_SE: Ta bort omskrivningsregler

en: Removal failed
sv_SE: Borttagningen misslyckades

en: Removal successful
sv_SE: Borttagningen lyckades

en: New thumbnails will be optimized by the EWWW Image Optimizer as they are generated. You may wish to disable the plugin and run a bulk optimize later to speed up the process.
sv_SE: Nya miniatyrer kommer optimeras av EWWW Image Optimizer när de genereras. Du kanske vill inaktivera tillägget och köra en bulkoptimering senare för att påskynda processen.

en: Previously optimized images will be skipped by default, check this box before scanning to override.
sv_SE: Redan optimerade bilder kommer vanligtvis att hoppas över. Markera denna ruta innan genomsökningen för att ändra.

en: no credits remaining, please purchase more.
sv_SE: tillgodohavandet är förbrukat. Köp mer.

en: Resize
sv_SE: Storleksändra

en: The Debug Log is empty.
sv_SE: Felsökningsloggen är tom.

en: Highlight images that need to be resized because the browser is scaling them down. Only visible for Admin users and adds a button to the admin bar to detect scaled images that have been lazy loaded.
sv_SE: Markera bilder som måste storleksändras på grund av att webbläsaren skalar ner dem. Endast synlig för admin-användare och lägger till en knapp i administratörsfältet för att upptäcka skalade bilder som har laddats fel.

en: Verified
sv_SE: Verifierad

en: Resize Detection
sv_SE: Storleksupptäckt

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time or memory_limit for PHP
sv_SE: Operationen överskred tidsgränsen, du kan behöva öka max_execution_time eller memory_limit för PHP

en: more...
sv_SE: mer...

en: Temporary failure, attempts remaining:
sv_SE: Tillfälligt fel, antal försök kvar:

en: Enable Embedded Help
sv_SE: Aktivera inbäddad hjälp

en: Enable the support beacon, which gives you access to documentation and our support team right from your WordPress dashboard. To assist you more efficiently, we may collect the current url, IP address, browser/device information, and debugging information.
sv_SE: Aktivera supportbeacon som ger dig tillgång till dokumentation och vårt supportteam direkt från din adminpanel i WordPress. För att hjälpa dig mer effektivt kan vi samla in den aktuella webbadressen, IP-adress, webbläsare / enhetsinformation och felsökningsinformation.

en: Please disable Scheduled optimization before continuing.
sv_SE: Vänligen inaktivera schemalagda optimeringar innan du fortsätter.

en: All methods used by the EWWW Image Optimizer are intended to produce visually identical images.
sv_SE: Alla metoder som används av EWWW Image Optimizer är avsedda att producera visuellt identiska bilder.

en: Disabled by Shield's Lock to Location feature
sv_SE: Inaktiverad av funktionen ”Lås till plats” i Shield.

en: Disabled automatically, async requests blocked
sv_SE: Inaktiverad automatiskt, async-förfrågningar är blockerade

en: Disabled, sleep function missing
sv_SE: Inaktiverad, sleep-funktionen saknas

en: Disabled by administrator
sv_SE: Inaktiverad av administratör

en: Why are there so many images?
sv_SE: Varför finns det så många bilder?

en: Remove API key
sv_SE: Ta bort API-nyckel

en: *Settings to disable creation and optimization of individual sizes must be configured for each individual site.
sv_SE: *Inställningar för att inaktivera skapande och optimerande av individuella storlekar måste konfigureras för varje individuell sida.

en: Allow Single-site Override
sv_SE: Tillåt enskilda sidor att åsidosätta

en: Allow individual sites to configure their own settings and override all network options.
sv_SE: Tillåt individuella sidor att konfigurera sina egna inställningar och åsidosätta alla nätverksinställningar.

note: translators: %s: Documentation (link)
en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Allow
sv_SE: Tillåt

en: Learn more.
sv_SE: Läs mer.

en: Only one version of the EWWW Image Optimizer can be active at a time. Please deactivate other copies of the plugin.
sv_SE: Bara en version av EWWW Image Optimizer kan vara aktivt åt gången. Vänligen inaktivera andra kopior av tillägget.

note: translators: %s: number of seconds Translators: %s: number of seconds, localized Translators: %s: localized number of seconds Translators: %s: The localized number of seconds translators: %s: localized number of seconds
en: Elapsed: %s second | Elapsed: %s seconds
sv_SE[0]: Förfluten tid: %s sekund
sv_SE[1]: Förfluten tid: %s sekunder

note: translators: %d: number of images
en: %1$d image in the Media Library has been selected. | %1$d images in the Media Library have been selected.
sv_SE[0]: %1$d bild i mediebiblioteket har valts.
sv_SE[1]: %1$d bilder i mediebiblioteket har valts.

en: Unable to restore image.
sv_SE: Det gick inte att återställa bilden.

en: No image ID was provided.
sv_SE: Inget bild-ID har angetts.

en: remaining
sv_SE: återstående

en: Backup Originals
sv_SE: Säkerhetskopiera original

en: Provide paths containing images to be optimized using the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
sv_SE: Ange sökvägar innehållandes bilder som ska optimeras med massoptimeraren och schemalagd optimering.

en: Scan all images from the latest two folders of the Media Library during the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
sv_SE: Skanna alla bilder från de senaste två mapparna i mediebiblioteket under bulkoptimering och schemalagd optimering.

en: *Include Media Library Folders has been disabled because it will cause the scanner to ignore the disabled resizes.
sv_SE: *Inkludera mediebiblioteksmappar har inaktiverats eftersom det kommer orsaka att skannern ignorerar de inaktiverade storleksändringarna.

note: translators: %s: JPG, PNG, GIF, WebP or PDF translators: %s: JPG, PNG, GIF, PDF or SVG
en: %s compression disabled
sv_SE: %s komprimering inaktiverad

en: Previous failure due to broken/missing metadata, skipped resizes for attachment:
sv_SE: Föregående fel på grund av bruten/saknad metadata, ändrade inte storlekar för bilaga:

en: Increasing PHP's memory_limit setting will allow for faster scanning with fewer database queries. Please allow up to 10 minutes for changes to memory limit to be detected.
sv_SE: Ökas inställningen PHP memory_limit så möjliggörs snabbare skanning med färre databasfrågor. Det kan ta upp till 10 minuter för ändringar i minnesgränsen att genomföras.

en: Stage 2 unable to complete due to memory restrictions. Please increase the memory_limit setting for PHP and try again.
sv_SE: Steg 2 kan inte slutföras på grund av minnesbegränsningar. Vänligen öka inställningen memory_limit för PHP och försök igen.

en: in pixels
sv_SE: i pixlar

en: Detect Scaled Images
sv_SE: Identifiera skalade bilder

note: translators: %s: human-readable file size
en: Total Size: %s
sv_SE: Total storlek: %s

en: Scan for unoptimized images
sv_SE: Skanna efter ej optimerade bilder

en: Stage 2, please wait.
sv_SE: Steg 2, vänligen vänta.

en: Disabling creation of the full-size preview for PDF files will disable all PDF preview sizes
sv_SE: Inaktiveras skapandet av full storlek för förhandsgranskning av PDF-filer så kommer alla förhandsgranskningsstorlekar av PDF inaktiveras.

en: Savings
sv_SE: Besparingar

en: Image Size
sv_SE: Bildstorlek

en: List of attachment IDs not found.
sv_SE: Lista över bilags-ID hittades inte.

en: Received an invalid response from your website, please check for errors in the Developer Tools console of your browser.
sv_SE: Fått ett ogiltigt svar från din webbplats, kontrollera för fel i Utvecklingsverktyg konsolen i webbläsaren.

en: The active theme, BuddyPress, WP Symposium, and folders that you have configured will also be scanned for unoptimized images.
sv_SE: Den aktiva mallen, BuddyPress, WP Symposium och kataloger som du har konfigurerat kommer också att genomsökas efter bilder som inte har blivit optimerade.

note: translators: %d: number of images
en: %1$d images in the Media Library have been selected.
sv_SE: %1$d bilder i mediebiblioteket har markerats.

en: Last Batch Optimized
sv_SE: Senaste batch optimerad

note: translators: %d: The number of resize/thumbnail images
en: %d size to compress | %d sizes to compress
sv_SE[0]: %d storlek att komprimera
sv_SE[1]: %d storlekar att komprimera

note: translators: %d: number of resizes/thumbnails compressed
en: %d size compressed | %d sizes compressed
sv_SE[0]: %d storlek komprimerad
sv_SE[1]: %d storlekar komprimerade

note: translators: %d: number of images
en: There is %d image ready to optimize. | There are %d images ready to optimize.
sv_SE[0]: Det finns %d bild som är redo att optimeras.
sv_SE[1]: Det finns %d bilder som är redo att optimeras.

note: translators: %s: A url or domain name
en: Could not save WebP URL: %s.
sv_SE: Kunde inte spara WebP URL: %s.

en: Could not validate API key, please copy and paste your key to ensure it is correct.
sv_SE: Det gick inte att validera API-nyckeln, vänligen kopiera och klistra in din nyckel för att försäkra dig om at t den är korrekt.

en: Successfully validated API key, happy optimizing!
sv_SE: Valideringen av API-nyckeln lyckades, lycka till med optimeringen!

en: Could not save the JPG quality, please enter an integer between 1 and 100.
sv_SE: Det gick inte att spara JPG-kvaliteten, ange ett heltal mellan 1 och 100.

en: Could not save the JPG background color, please enter a six-character, hexadecimal value.
sv_SE: Det gick inte att spara JPG-bakgrundsfärg, vänligen ange ett hexadecimalt värde på sex tecken.

note: translators: %s: A file system path
en: Could not save Folder to Optimize: %s. Please ensure that it is a valid location on the server.
sv_SE: Det gick inte att spara mapp för att optimera: %s. Se till att det är en giltig plats på servern.

en: Please enter a valid URL including the domain name.
sv_SE: Ange en giltig URL inklusive domännamnet.

en: Scan did not complete, will try again
sv_SE: Skanningen avslutades inte, försöker igen

en: Unknown file type
sv_SE: Okänd filtyp

en: Reset Counters
sv_SE: Återställ räknare

note: translators: 1: Size of savings in bytes, kb, mb 2: Percentage savings
en: Reduced by %1$s (%2$s)
sv_SE: Minskad med %1$s (%2$s)

en: WebP URLs
sv_SE: WebP URL:er

en: Force WebP
sv_SE: Tvinga WebP

en: Restoring
sv_SE: Återställer

en: This will remove ALL metadata: EXIF, comments, color profiles, and anything else that is not pixel data.
sv_SE: Detta kommer ta bort ALL meta-data: EXIF, kommentarer, färgprofiler och allt annat som inte är pixeldata.

en: In Progress
sv_SE: Pågående

note: translators: %d: number of minutes
en: Every %d Minutes
sv_SE: Varje %d:e minut

en: Allow resizing of existing Media Library images.
sv_SE: Tillåt storleksändring av befintliga bilder i mediebiblioteket.

en: JPG Optimization Level
sv_SE: Optimeringsnivå för JPG

en: No Compression
sv_SE: Ingen komprimering

en: Lossless Compression
sv_SE: Förlustfri komprimering

en: Maximum Lossless Compression
sv_SE: Maximal förlustfri komprimering

en: PNG Optimization Level
sv_SE: Optimeringsnivå för PNG

en: GIF Optimization Level
sv_SE: Optimeringsnivå för GIF

en: PDF Optimization Level
sv_SE: Optimeringsnivå för PDF

en: Max Width
sv_SE: Maxbredd

en: Max Height
sv_SE: Maxhöjd

en: Resize Other Images
sv_SE: Ändra storlek på övriga bilder

en: Resize Existing Images
sv_SE: Ändra storlek på befintliga bilder

en: GIF optimization is disabled
sv_SE: Optimering av GIF är inaktiverat

en: PNG optimization is disabled
sv_SE: Optimering av PNG är inaktiverat

en: JPG optimization is disabled
sv_SE: Optimering av JPG är inaktiverat

en: Lossy Compression
sv_SE: Förlustgivande komprimering

en: Maximum Lossy Compression
sv_SE: Maximal förlustgivande komprimering

en: Error retrieving list of images
sv_SE: Ett fel uppstod när listan över bilder skulle hämtas

en: Last Image Optimized
sv_SE: Senaste bilden optimerad

en: Optimization Log
sv_SE: Optimeringslogg

en: Image credits available:
sv_SE: Bildkrediter tillgängliga:

en: Could not find image
sv_SE: Bilden kunde inte hittas

en: unknown
sv_SE: Okänd

en: Run WebP upgrade
sv_SE: Kör WebP-uppgradering

en: S3 Image Optimizer
sv_SE: S3 Bildoptimerare

note: translators: used for Bulk Optimize progress bar, like so: Optimized 32/346
en: Optimized
sv_SE: Optimerad

en: extraction of files failed
sv_SE: extraktionen av filerna misslyckades

note: translators: %s: Image filename
en: Could not find %s
sv_SE: Kunde inte hitta %s

note: translators: %s: Image filename
en: %s is not writable
sv_SE: %s är inte skrivbar

[ctx: string will be something like "media" or "nextgen"]
note: translators: 1: type of images, like media, or nextgen 2: number of seconds
en: Optimizing %1$s with a %2$d second pause between images.
sv_SE: Optimerar %1$s med %2$d sekunders paus mellan bilder.

en: Forcing re-optimization of previously processed images.
sv_SE: Tvingar återoptimering av tidigare behandlade bilder.

en: Bulk status has been reset, the next bulk operation will start from the beginning.
sv_SE: Bulkstatus har återställts. Nästa bulkåtgärd kommer att börja från början.

en: Please specify a valid library option, see "wp-cli help ewwwio optimize" for more information.
sv_SE: Var god att ange ett giltigt biblioteksalternativ, se "wp-cli help ewwwio optimize" för ytterligare information.

en: NextGEN/Nextcellent not installed.
sv_SE: NextGEN/Nextcellent ej installerat.

en: Grand Flagallery not installed.
sv_SE: Grand Flagallery inte installerat.

en: Delete Originals
sv_SE: Ta bort original

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
sv_SE: Detta kommer att ta bort originalbilden från servern efter en lyckad konvertering.

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
sv_SE: Tar bort metadata och ökar drastiskt användningen av CPU

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
sv_SE: PNG är generellt mycket bättre än JPG för logotyper och andra bilder med ett begränsat antal färger. Att markera detta alternativ kommer att slöa ned JPG-bearbetningen markant, därför kanske du bara vill aktivera det temporärt.

en: This is not a lossless conversion.
sv_SE: Denna konvertering är inte förlustfri.

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
sv_SE: JPG är generellt mycket bättre än PNG för fotografier eftersom bilden komprimeras och överflödig data slängs. Transparenta PNG-bilder konverteras inte som standard.

en: JPG Background Color:
sv_SE: JPG-bakgrundsfärg:

en: HEX format (#123def)
sv_SE: HEX-format (#123def)

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
sv_SE: Bakgrundsfärgen används endast om PNG-bilden har transparens. Lämna detta värde tomt för att hoppa över PNG-bilder med transparens.

en: Valid values are 1-100.
sv_SE: Giltiga värden är 1-100

en: No warnings here, just do it.
sv_SE: Inga varningar här, bara gör det.

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
sv_SE: PNG är generellt bättre än GIF, men animerade bilder kan inte konverteras.

en: The image to the right will display a WebP image with WEBP in white text, if your site is serving WebP images and your browser supports WebP.
sv_SE: Bilden till höger kommer att visa en WebP-bild med WEBP i vit text, om din webbplats servar WebP-bilder samt om din webbläsare stöder WebP.

en: EWWW Image Optimizer could not create the tool folder
sv_SE: EWWW Image Optimizer kunde inte skapa verktygsmappen

note: translators: %s: Folder location where executables should be installed
en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
sv_SE: EWWW Image Optimizer kunde inte installera verktyg i %s

en: Optimization skipped
sv_SE: Optimering hoppades över

en: could not move pngout
sv_SE: kunde inte flytta pngout

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Optimized size – %s
sv_SE: Optimerad storlek – %s

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Thumbnail – %s
sv_SE: Miniatyr – %s

en: The migration is split into two parts. First, the plugin needs to scan all folders for webp images. Once it has obtained the list of images to rename, it will proceed with the renaming
sv_SE: Migreringen är uppdelad i två delar. Först behöver tillägget skanna alla mappar efter webp-bilder. När en lista över bilder att döpa om har anskaffats, så kommer omdöpningsprocessen att påbörjas.

en: Start Migration
sv_SE: Starta Migrering

en: Scanning
sv_SE: Skannar

note: translators: %d: number of images
en: %d Webp images left to rename.
sv_SE: %d Webp-bilder kvar att döpa om.

en: Skipped:
sv_SE: Överhoppad:

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Full size - %s
sv_SE: Fullstorlek - %s

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Thumbnail - %s
sv_SE: Miniatyr - %s

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/ewww-image-optimizer/
sv_SE: http://wordpress.org/extend/plugins/ewww-image-optimizer/

en: Bulk status has been reset, starting from the beginning.
sv_SE: Bulkstatus har återställts, startar om från början.

en: Finished Optimization!
sv_SE: Optimering slutförd!

en: could not set permissions
sv_SE: kunde inte ange behörigheter

en: You do not have permission to install image optimizer utilities.
sv_SE: Du har inte behörighet att installera bildoptimeringsverktyg.

en: Debugging Information
sv_SE: Felsökningsinformation

en: Insert Rewrite Rules
sv_SE: Infoga omskrivningsregler

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Site or Network admins can use this to prevent other users from using the conversion links in the Media Library which bypass the settings below.
sv_SE: Webbplats- eller nätverksadministratörer kan använda detta för att hindra andra användare från att använda konverteringslänkar i mediabiblioteket som kringgår inställningarna nedan.

en: Hide Conversion Links
sv_SE: Göm konverteringslänkar

en: NOTE:
sv_SE: OBS:

en: Conversion is only available for images in the Media Library (except WebP). By default, all images have a link available in the Media Library for one-time conversion. Turning on individual conversion operations below will enable conversion filters any time an image is uploaded or modified.
sv_SE: Konvertering är endast tillgänglig för bilder i mediabiblioteket (med undantag för WebP). Som standard så har alla bilder en länk i mediabiblioteket för snabb engångskonvertering. Aktivering av individuell konvertering nedan kommer att aktivera konverteringsfiltren så fort en bild laddas upp eller ändras.

en: Write a Review
sv_SE: Skriv en recension

en: Please adjust permissions or create the folder
sv_SE: Justera behörigheter eller skapa mappen

en: WebP Rules verified successfully
sv_SE: WebP-regler verifierade

en: Azure Storage image
sv_SE: Azure Storage-bild

en: Amazon S3 image
sv_SE: Amazon S3-bild

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
sv_SE: Operationen tog för lång tid. Du kanske behöver öka max_execution_time i PHP-inställningarna

en: License Exceeded
sv_SE: Licensen har utgått

en: Optimization stopped, reload page to resume.
sv_SE: Optimeringen stoppades, ladda om sidan för att fortsätta

en: Operation Interrupted
sv_SE: Operationen avbruten

en: Could not remove image from table.
sv_SE: Kunde inte ta bort bild ifrån tabell

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att slå på/av

en: You do not have permission to optimize images.
sv_SE: Du har inte behörighet att optimera bilder.

note: translators: %d: number of images
en: %d images
sv_SE: %d bilder

en: Resume previous optimization
sv_SE: Återuppta tidigare optimering

en: There are no images to optimize.
sv_SE: Det finns inga bilder att optimera

en: Scanning, this could take a while
sv_SE: Skannar, detta kan ta en stund

en: No savings
sv_SE: Inga besparingar

en: License exceeded
sv_SE: Licensen har överskridits

en: Filename
sv_SE: Filnamn

en: Image Type
sv_SE: Bildtyp

en: Image Optimizer
sv_SE: Bildoptimerare

note: translators: %s: human-readable filesize translators: %s: size of the image
en: Image Size: %s
sv_SE: Bildstorlek: %s

en: Optimizing
sv_SE: Optimerar

en: Finished
sv_SE: Klar

en: Bulk Optimize
sv_SE: Bulkoptimera

en: Start optimizing
sv_SE: Starta optimering

en: Resume previous bulk operation
sv_SE: Återuppta tidigare bulkoperation

en: Importing
sv_SE: Importerar

en: Stop Optimizing
sv_SE: Stoppa optimering

en: Force re-optimize
sv_SE: Tvinga återoptimering

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
sv_SE: Det verkar inte som att du har laddat upp några bilder ännu.

en: Previously optimized images will be skipped by default.
sv_SE: Tidigare optimerade bilder hoppas över som standard.

en: Optimized image:
sv_SE: Optimerad bild:

en: Settings saved
sv_SE: Inställningar sparade

en: Migrate WebP Images
sv_SE: Migrera WebP-bilder

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: No attachment ID was provided.
sv_SE: Inget ID för bilaga har angetts.

en: Cloudinary image
sv_SE: Cloudinary bild

en: Could not retrieve file path.
sv_SE: Kunde inte hämta sökväg till fil.

note: translators: %s: name of a tool like jpegtran
en: %s is missing
sv_SE: %s saknas

en: JPG to PNG
sv_SE: JPG till PNG

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
sv_SE: VARNING: Tar bort metadata. Kräver GD eller ImageMagick. PNG är generellt mycket bättre än JPG för logotyper och andra bilder med ett begränsat antal färger.

en: PNG to JPG
sv_SE: PNG till JPG

en: GIF to PNG
sv_SE: GIF till PNG

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
sv_SE: PNG är generellt bättre än GIF, men stödjer ej animationer. Animerade bilder kommer inte konverteras.

en: Unsupported file type
sv_SE: Denna filtyp stöds ej.

en: Re-optimize
sv_SE: Återoptimera

en: Restore original
sv_SE: Återställ original

en: Optimize now!
sv_SE: Optimera nu!

note: translators: 1: An error message 2: The folder where pngout should be installed
en: Pngout was not installed: %1$s. Make sure this folder is writable: %2$s
sv_SE: Pngout installerades inte: %1$s. Försäkra dig om att denna mapp är skrivbar: %2$s

note: translators: s: Installation Instructions (link) translators: %s: Installation Instructions
en: Installation Instructions
sv_SE: Installationsinstruktioner

en: automatically
sv_SE: automatiskt

en: manually
sv_SE: manuellt

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
sv_SE: Använd detta för att ange information i supportsyfte, eller om du känner dig bekväm med att gräva runt i koden för att fixa problem du upplever.

en: Remove Metadata
sv_SE: Ta bort metadata

en: WARNING:
sv_SE: VARNING:

en: Scheduled Optimization
sv_SE: Schemalagd optimering

en: Folders to Optimize
sv_SE: Mappar att optimera

en: Access denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Access token has expired, please reload the page.
sv_SE: Åtkomsttoken har gått ut, var god ladda om sidan.

en: Disable Creation
sv_SE: Inaktivera skapandet

en: Disable Optimization
sv_SE: Inaktivera optimering

en: Disable Resizes
sv_SE: Inaktivera storleksförändringar

note: translators: %s: the folder where WordPress is installed
en: One path per line, must be within %s. Use full paths, not relative paths.
sv_SE: En sökväg per rad, måste vara inom %s. Använd hela sökvägar, inte relativa.

en: This will enable scheduled optimization of unoptimized images for your theme, buddypress, and any additional folders you have configured below. Runs hourly: wp_cron only runs when your site is visited, so it may be even longer between optimizations.
sv_SE: Detta kommer att aktivera schemalagd optimering av icke-optimerade bilder i ditt tema, buddypress, samt i mappar du har konfigurerat nedan. Körs timsvis: wp_cron körs endast när din webbplats besöks, så det kan dröja ännu längre mellan optimeringar.

en: Debugging
sv_SE: Felsökning

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Insertion failed
sv_SE: Införande misslyckades

en: Insertion successful
sv_SE: Införande lyckades

note: translators: 1: Number of image credits used 2: Number of image credits available 3: days until subscription renewal
en: used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d day. | used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d days.
sv_SE[0]: använder %1$d av %2$d, användande återställs om %3$d dag.
sv_SE[1]: använder %1$d av %2$d, användande återställs om %3$d dagar.

note: translators: 1: Number of image credits for the compression API
en: %1$d image credit remaining. | %1$d image credits remaining.
sv_SE[0]: %1$d bildkredit återstår.
sv_SE[1]: %1$d bildkrediter återstår.

en: Original Restored
sv_SE: Original återställt

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Full size – %s
sv_SE: Fullstorlek – %s

en: Temporary failure, seconds left to retry:
sv_SE: Tillfälligt fel, sekunder kvar till omförsök:

en: Previously Optimized
sv_SE: Tidigare optimerad

en: Show Optimized Images
sv_SE: Visa optimerade bilder

en: Reset Status
sv_SE: Återställ status

en: If you would like to start over again, press the Reset Status button to reset the bulk operation status.
sv_SE: Om du vill starta om, tryck på knappen ”Återställ status” för att återställa statusen för bulkoperationen.

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
sv_SE: VARNING: Detta är ingen förlustfri konvertering och kräver GD eller ImageMagick. JPG är mycket bättre än PNG för fotografier eftersom bilden komprimeras och överflödig data slängs. Genomskinliga bilder kommer endast konverteras om en bakgrundsfärg har angetts.

en: Not Verified
sv_SE: Inte verifierad

en: Verified,
sv_SE: Verifierad,

en: Default
sv_SE: Standard

en: Optimize Local Images
sv_SE: Optimera lokala bilder
